Češi obcházejí bezpečnostní pravidla, aby mohli dokončit práci

Průzkum
Pouze sedm procent Čechů nepociťuje potřebu obcházet bezpečnostní systémy, aby mohli udělat svou práci. Naopak 93 % dotázaných v ČR musí někdy bezpečnostní opatření obejít – zejména aby stihli dodělat svou práci včas.
Češi obcházejí bezpečnostní pravidla, aby mohli dokončit práci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká republika v tomto ohledu vzešla ze studie společnosti Cisco jako třetí nejhorší ze sledovaných zemí Evropy, Blízkého východu, Afriky a Ruska. Naproti tomu v Rakousku odpovědělo takto „pouze“ 60 % dotázaných.

Tento pro byznys nepříznivý trend vyplývá ze skutečnosti, že špatně implementované, distribuované bezpečnostní systémy a komplexní politiky omezují provoz klíčových aplikací a zpomalují fungování zařízení. V současném byznysu, kde rychlost reakce často rozhoduje o úspěchu, zaměstnanci raději obejdou bezpečnostní pravidla, než aby se jim nepodařilo dokončit úkol včas.

Čeští zaměstnanci sice mají povinnost procházet pravidelným školením BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci – pozn. red.) ukončené testem – při nedodržení této povinnosti jim podle předsedkyně Rady vlády pro BOZP, ministryně Jany Maláčové hrozí výpověď, či nucené neplacené volno (do doby, než si toto školení doplní) – teorie a testy se však spíše zabývají otázkami typu, máte-li sahat na dveře, když za nimi zuří požár. Aktuální kybernetické hrozby nejsou ve školení příliš akcentovány.

Přestože se o kybernetických hrozbách hovoří hodně a následné významné kybernetické útoky jsou medializovány, dvacet procent účastníků studie nedokázalo jmenovat ani jeden proběhlý útok – ať už ve své nebo jiné organizaci. Kromě toho, 15 procent zaměstnanců, kteří mohou pracovat mimo kancelář, neví, kde jsou uloženy aplikace, které používají. Zajímají se pouze o bezproblémové fungování programů.

PSALI JSME:
Finty, jak se dostat do systému: cédéčko na záchodě či faktura v emailu

To vše může znamenat nízké povědomí o hrozbách a potřebu dalšího vzdělávání zaměstnanců například formou simulací kybernetických útoků. Testování bdělosti zaměstnanců například úmyslným zasláním potenciálně infikovaného e-mailu IT týmem umožní lidem ve firmě vidět, jak snadné je stát se obětí kybernetického útoku.

Podle výše zmíněné studie 77 procent respondentů ve sledovaných zemích věří, že musí obejít bezpečnostní systémy, aby mohli dokončit svou práci. K obcházení bezpečnostních systémů se častěji uchylují zástupci mladší generace než jejich starší kolegové. O nedostatečné informovanosti zaměstnanců v této oblastí svědčí, že 20 procent respondentů nedokázalo uvést ani jeden bezpečnostní incident v jejich nebo jiné organizaci.

Ochota dodržovat bezpečnostní pravidla je ovlivněna věkem uživatelů. 65 % uživatelů ve věku 18-24 let připustilo obcházení bezpečnostních systémů. Ve věkové skupině 35-44 let to bylo pouze 54 % odpovědí a v rozmezí 55 a více 35 %. To odráží změny, ke kterým dochází na trhu práce. Je důležité, aby společnosti dokázaly přizpůsobit své bezpečnostní zásady současnému stylu práce, aby neomezovaly zaměstnance a umožňovaly jim účinně plnit své každodenní úkoly.

PSALI JSME:
České firmy dělají vážné chyby v oblasti IT bezpečnosti

Karel Jirák

Zavřít reklamu ×
  1. Asi by to chtělo také rozebrat téma IT ve firmě, úroveň ochrany a filtry firemních systémů ,kvalita bezpečnostních softwarů,zaměstnanců IT. A označit příčinu tohoto chování kdy nízké tresty pachatelům dávají pocit nízké nebezpečnosti a tudíž nižší ostražitosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.