Češi platí kartou na internetu stále víc

Oproti roku 2016 přibylo sedm procent lidí, kteří používají platební kartu a o pět procent stoupl těch, kdo používají internetové bankovnictví z mobilního telefonu. Více lidí také platí kartou na internetu – přibylo jich oproti loňsku devět procent.

Kartou se platí na internetu stále častěji. I tady je však třeba pamatovat na bezpečnostní pravidla. Foto: Pixabay

V Česku je dále na vzestupu používání debetních i kreditních karet. Placení jejich prostřednictvím volí čím dál častěji lidé i při nákupech na internetu, kde dlouho jasně dominovala dobírka.  Mezi respondenty průzkumu České bankovní asociace (ČBA) zveřejněného v listopadu jich takto platí 55 procent.

V populaci počet lidí platících kartou na internetu stoupl celkově o devět procent. Nejčastějším důvodem této platby, který dotázaní uvádějí, je pohodlí, následuje rychlost a jednoduchost. Ochota platit kartou roste s dosaženým vzděláním a nejčastěji s ní platí Pražané. K úhradě nákupu v e-shopu používá platební kartu letos již 31 % dotázaných. Devět z deseti lidí, kteří tímto způsobem platí své nákupy, tento způsob úhrady používá déle než rok. I při placení kartou na internetu je však třeba dodržovat bezpečnostní opatření.

„Jednou ze zásad bezpečného chování v online prostředí v souvislosti s využíváním platební karty, je nastavení různých limitů: denní, týdenní, pro platby přes internet. Pozitivním zjištěním je, že 91 procent mužů a 77 procent žen už této možnosti využívá a má limity na kartě nastaveny,“ zdůrazňuje bezpečnostní odborník ČBA Tomáš Hládek.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Finance

Br, vážený kliente!

Od dětství mám zafixováno, že když je něco „br“, tak se mi to nelíbí. „Br, to je ale zima.“ Nebo: „Br, to je hnus.“ Shodou okolností je Br chemickou značkou bromu, který se prý za totáče dával mladým vojákům do …

Hon na hypotéky pokračuje. Další regulace na obzoru

Pozvolný růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se očekával. Proto není překvapením, že křivka Fincentrum Hypoindexu od srpna 2017 stabilně roste. Přidala již půl procenta a dnes se tak průměrná hypotéka prodává …

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru