Kartou se platí na internetu stále častěji. I tady je však třeba pamatovat na bezpečnostní pravidlazdroj: Pixabay

Češi platí kartou na internetu stále víc

Oproti roku 2016 přibylo sedm procent lidí, kteří používají platební kartu a o pět procent stoupl těch, kdo používají internetové bankovnictví z mobilního telefonu. Více lidí také platí kartou na internetu – přibylo jich oproti loňsku devět procent.

V Česku je dále na vzestupu používání debetních i kreditních karet. Placení jejich prostřednictvím volí čím dál častěji lidé i při nákupech na internetu, kde dlouho jasně dominovala dobírka.  Mezi respondenty průzkumu České bankovní asociace (ČBA) zveřejněného v listopadu jich takto platí 55 procent.

V populaci počet lidí platících kartou na internetu stoupl celkově o devět procent. Nejčastějším důvodem této platby, který dotázaní uvádějí, je pohodlí, následuje rychlost a jednoduchost. Ochota platit kartou roste s dosaženým vzděláním a nejčastěji s ní platí Pražané. K úhradě nákupu v e-shopu používá platební kartu letos již 31 % dotázaných. Devět z deseti lidí, kteří tímto způsobem platí své nákupy, tento způsob úhrady používá déle než rok. I při placení kartou na internetu je však třeba dodržovat bezpečnostní opatření.

„Jednou ze zásad bezpečného chování v online prostředí v souvislosti s využíváním platební karty, je nastavení různých limitů: denní, týdenní, pro platby přes internet. Pozitivním zjištěním je, že 91 procent mužů a 77 procent žen už této možnosti využívá a má limity na kartě nastaveny,“ zdůrazňuje bezpečnostní odborník ČBA Tomáš Hládek.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *