Češi platí kartou na internetu stále víc

Oproti roku 2016 přibylo sedm procent lidí, kteří používají platební kartu a o pět procent stoupl těch, kdo používají internetové bankovnictví z mobilního telefonu. Více lidí také platí kartou na internetu – přibylo jich oproti loňsku devět procent.

Kartou se platí na internetu stále častěji. I tady je však třeba pamatovat na bezpečnostní pravidla. Foto: Pixabay

V Česku je dále na vzestupu používání debetních i kreditních karet. Placení jejich prostřednictvím volí čím dál častěji lidé i při nákupech na internetu, kde dlouho jasně dominovala dobírka.  Mezi respondenty průzkumu České bankovní asociace (ČBA) zveřejněného v listopadu jich takto platí 55 procent.

V populaci počet lidí platících kartou na internetu stoupl celkově o devět procent. Nejčastějším důvodem této platby, který dotázaní uvádějí, je pohodlí, následuje rychlost a jednoduchost. Ochota platit kartou roste s dosaženým vzděláním a nejčastěji s ní platí Pražané. K úhradě nákupu v e-shopu používá platební kartu letos již 31 % dotázaných. Devět z deseti lidí, kteří tímto způsobem platí své nákupy, tento způsob úhrady používá déle než rok. I při placení kartou na internetu je však třeba dodržovat bezpečnostní opatření.

„Jednou ze zásad bezpečného chování v online prostředí v souvislosti s využíváním platební karty, je nastavení různých limitů: denní, týdenní, pro platby přes internet. Pozitivním zjištěním je, že 91 procent mužů a 77 procent žen už této možnosti využívá a má limity na kartě nastaveny,“ zdůrazňuje bezpečnostní odborník ČBA Tomáš Hládek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně v červenci zrychlila na 8,9 %

Konečný odhad inflace v eurozóně pouze potvrdil její červencovou hodnotu ve výši 8,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak dále zrychlil z červnových 8,6 procenta. Stejně tak i odhad jádrové inflace …

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.