Češi platí za elektřinu více než Němci

V roce 2023 a pak i v roce loňském roce se stala do té doby nebývalá věc. České domácnosti platily za elektřinu více než domácnosti německé. K historickému „doběhnutí a předběhnutí“ Němců došlo podle dat Eurostatu v prvním pololetí roku 2023.
České domácnosti platí vyšší cenu elektřiny než domácnosti dvou hlavních vývozních trhů České republiky – Německa a Slovenska. Ilustrační foto: Depositphotos.com
České domácnosti platí vyšší cenu elektřiny než domácnosti dvou hlavních vývozních trhů České republiky – Německa a Slovenska. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tehdy česká domácnost s běžnou úrovní spotřeby platila v paritě kupní síly za elektřinu, včetně daní, průměrně 0,38 eura za kilowatthodinu, zatímco ta německá 0,37 eura. Předtím se nikdy nestalo, aby česká domácnost platila více než německá. Byť ještě v prvním pololetí 2022 se ceny v obou zemích víceméně srovnaly, na úrovni 0,30 eura za kilowatthodinu.

V loňském roce se pak „náskok“ českých domácností dále zvýšil. V prvním pololetí roku totiž české domácnosti platily v paritě kupní síly 0,42 eura za kilowatthodinu, kdežto ty německé jen 0,35 eura. České domácnosti tak platily o 20 procent více než ty německé.

Přitom Německo je suverénně největší vývozní trh pro českou elektřinu. Od začátku roku 2021 do poloviny roku 2024 na něj Česko v čistém vyjádření vyvezlo elektřinu za necelých 76 miliard korun, jak plyne z databáze zahraničního obchodu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Na druhé Slovensko vyvezlo Česko elektřinu v čistém vyjádření za přibližně 73 miliard korun, do třetí Británie mířila v čistém vyjádření česká elektřina už jen za zhruba pět miliard korun. V daném období celkově Česko v čistém vyjádření vyvezlo elektřinu v hodnotě přibližně 160 miliard korun. Podíl vývozu do Německa na tomto údaji je tedy zhruba 48procentní.

Podle dat norské společnosti Montel a její analytické platformy pro oblast energetiky, EnAppSys, Česko od začátku roku 2021 do poloviny loňska vyvezlo v čistém vyjádření celkem zhruba 35 terawatthodin elektřiny.

Pokud by i na tomto údaji byl podíl Německa 48procentní, znamená to, že Česko v daném období do Německa v čistém vyjádření vyvezlo zhruba 17 terawatthodin elektřiny. To přesahuje roční produkci jaderné elektrárny Temelín, jež činí zhruba 15 až 16 terawatthodin.

Rovněž na Slovensko totiž Česko od začátku roku 2021 do poloviny loňska vyvezlo v čistém vyjádření elektřinu odpovídající roční produkci Temelínu. Přitom české domácnosti měly loni v prvním pololetí o přibližně 90 procent dražší elektřinu než ty slovenské. V paritě kupní síly hradily ty české, jak už víme, dle Eurostatu 0,42 eura za kilowatthodinu, zatímco ty slovenské 0,22 eura.

České domácnosti mají nyní o desítky procent dražší elektřinu než domácnosti na obou hlavních vývozních trzích České republiky; o 20 procent dražší než domácnosti německé a o 90 procent dražší než domácnosti slovenské.

Pikantní je, že Němci za více než tři roky dovezli z Česka „celý jeden roční Temelín“ elektřiny, ač si sami své veškeré jaderné elektrárny povypínali, ty poslední předloni. Nebýt produkce Temelína, nikdy by z Česka tak relativně masivní množství elektřiny Němci dovážet nemohli.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek