Češi počítačovým vyděračům neplatí

Průzkum
Pouze šest procent obětí ransomwaru v Česku loni zaplatilo internetovým vyděračům výkupné, zatímco ve světě za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Celým 17 procentům z nich však ani platba tučného výkupného nezaručila obnovení přístupu k datům. Vyplývá to z průzkumu bezpečnostní společnosti Kaspersky, kterého se zúčastnilo 15 tisíc respondentů.
Společnost Kaspersky za posledních 12 měsíců zaznamenala významný růst počtu uživatelů, kteří jsou ochotni zaplatit výkupné za obnovení přístupu ke svým datům. Češi mezi ně nepatří. Foto: Kaspersky

Rizika spojená s útoky ransomwarem si za posledních 12 měsíců podle průzkumu uvědomovali čtyři z deseti (39 %) respondentů. Ransomware je typ malwaru, který zločinci využívají k vydírání obětí. Zašifrují data na napadeném zařízení a poté požadují výkupné za poskytnutí dešifrovacího klíče.

Bez ohledu na to, zda oběť zaplatila, či nikoli, pouze v 29 procentech případů se po útoku ransomwarem podařilo obnovit všechny zašifrované soubory.

Přesně polovina napadených nadobro přišla alespoň o část souborů, 32 procenta zaznamenala ztrátu podstatného množství dat (v České republice dokonce 40 % – pozn. red.) a 18 procent přišlo jen o jejich malou část.

Ovšem 13 procent obětí zůstalo prakticky bez kompletních dat, která se už nikdy nepodařilo obnovit, v tuzemsku to bylo o procento méně. Experti hovoří o tom, že se z kyberzločinu stal reálný byznys, v němž se útočníkům vyplatí zaměření na jednotlivé uživatele.

Podle odborníků na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Anect hackeři používají ransomware proto, že umožňuje úspěšný útok proměnit ve finanční zisk.

„Za posledních 12 měsíců jsme zaznamenali významný růst počtu uživatelů, kteří jsou ochotni zaplatit výkupné za obnovení přístupu ke svým datům. Platba útočníkům ale automaticky nezaručuje, že se uživatelé ke svým datům skutečně dostanou, a pouze ponouká kybernetické zločince, aby pokračovali v trestné činnosti,“ říká Marina Titova ze společnosti Kaspersky.

Podíl obětí ransomwaru, které zaplatily výkupné, podle věkových skupin. Graf: Kaspersky

Procento obětí, které v loňském roce zaplatily výkupné za obnovení přístupu k zašifrovaným datům, bylo nejvyšší ve věkové skupině 35 až 44 let. Téměř dvě třetiny napadených z této věkové kategorie (65 %) přiznalo, že útočníkům zaplatily požadované výkupné.

Podobně ochotné byly i oběti ve věku 16 až 24 let, které zaplatily v 52 procentech případů. Naopak mezi uživateli staršími 55 let připustilo platbu výkupného pouze 11 procent respondentů, takže se ukazuje, že pravděpodobnější úspěch mají útočníci u mladších obětí. „Vždy radíme, aby uživatelé napadení ransomwarem neplatili, protože tím pouze podporují tento vyděračský systém,“ dodává Titova.

PSALI JSME:
Z kyberzločinu je reálný byznys. Počet útoků raketově roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Koronavirové pasy lákají hackery i podvodníky

Od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení o 500 procent, což ukazuje, že dovolenková sezóna přitahuje uživatele, kteří se chtějí vyhnout kontrolám. Informoval o tom výzkumný tým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru