Češi podle průzkumu omezují výdaje a více spoří

Průzkum
Pandemie nového koronaviru z Číny podle z výzkumu Equa bank, který proběhl v posledním prosincovém týdnu na vzorku pěti set respondentů, prý změnila finanční chování Čechů. Ti do letošního roku vstupují s cílem omezit své výdaje a zvýšit své úspory. Volné finance lidé chtějí vložit především na běžné a spořicí účty, ale i do podílových fondů.
Češi podle průzkumu omezují výdaje a více spoří. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Více než polovina Čechů podle průzkumu vstoupila do letošního roku s obavami. Celkem 53 procenta respondentů ve výzkumu Equa bank z přelomu roku totiž uvedla, že současná situace způsobená pandemií a jejím dopadem na ekonomiku, v nich vyvolává obavy, že v roce 2021 se finanční situace jejích rodiny zhorší.

Ve zlepšení své finanční situace v letošním roce věří jen zlomek Čechů – šest procent. Ostatní doufají, že současná situace na ně nebude mít žádný dopad.

Obavy z toho, co přinese letošní rok, vedou logicky ke dvěma změnám v chování Čechů: Omezují výdaje a více spoří.

Omezovat výdaje se nechystá jen pětina Čechů. Dalších 14 procent podle průzkumu své výdaje letos v porovnání s rokem 2020 neomezí z prostého důvodu – už to více nejde. Ostatní, cca dvě pětiny respondentů, chtějí zejména redukovat výdaje na dovolenou (40 %).

Nebo omezit větší výdaje. Například na rekonstrukce či nákup elektroniky nebo nákup vozu je chce omezit 37 procent lidí, na stravování v restauracích další více než třetina (35 %). Na zábavě, sportu, kultuře, či volnočasových aktivitách – bude podle průzkumu šetřit 28 procent respondentů.

Omezování výdajů je dáno i tím, že se lidé začínají obávat o práci. Vetší obavy ze ztráty zaměstnání mají v porovnání se situací před rokem 34 procenta Čechů. Růst příjmů v porovnání s rokem 2020 čeká letos 29 procent Čechů, pokles pak 27 %, dokonce extrémní propad v porovnání s loňskem šest procent a stagnaci příjmu čeká 39 procent dotázaných.

Druhou stranou mince je větší příklon k úsporám. Více šetřit, protože nemají obavy ze zhoršení své finanční situace v roce 2021, se nechystá jen 13 procent Čechů. Dalších 18 % neplánuje více šetřit, protože si to prostě nemohou už dovolit.

Ti, kdo se chystají odkládat peníze, pak chtějí mít své úspory na běžném účtu (32 %), nebo na spořicích účtech a termínovaných vkladech 21 %, uložit více peněz do investic – podílových fondů, akcií – chce pak jedenáct procent dotázaných. Překvapivé je zjištění, že v hotovosti chce mít část úspor 18 procent respondentů.

„Růst zájmu o spořicí a investiční produkty vidíme i u našich klientů. Objem depozit se meziročně ke konci roku 2020 zvýšil o 16 %. Objem investic, které klienti směřovali do podílových fondů, které nabízíme, pak vzrostl o 102 %,“ řekl Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Obavy se odráží i v důvodech, proč spořit: 33 procent chce posílit finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů (nutná oprava bytu, domu, vozu, hrazený lékařský zákrok, pozn. red.). Pro 29 procent Čechů je důvodem pro větší úspory snaha vytvořit si finanční rezervu pro případ, že by museli čelit dalším komplikacím spojeným se zhoršením ekonomiky.

K dalším důvodům patří zajištění na stáří (26 %), posílení finanční rezervy pro případ výpadku části příjmu domácnosti (23 %) či zajištění vlastního bydlení (22 %).

O nutnosti více spořit svědčí i to, že řada českých domácností nemá aktuálně skoro žádný „finanční polštář“. Vůbec žádnou finanční rezervu nemá 21 % Čechů a dalších 22 % má rezervu jen do 30 tis. Kč. Od 30 do 100 tisíc korun mají „bokem“ 23 procenta z nás. Od 100 tis. Kč do 500 tis. Kč mají pak jako finanční rezervu 24 procenta Čechů.

PSALI JSME:
Češi loni v létě přestali tolik spořit, vyplývá z aktuálních údajů ČSÚ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.