
Alespoň jeden spořicí účet má vedle běžného účtu 61 procent Čechů starších 26 let. Sto až pět set tisíc má uspořeno 43 procent dotázaných. Pět procent lidí má na spořicích účtech víc než půl milionu a tři procenta víc než milion korun.
Není bez zajímavosti, že pět procent spořitelů má víc než půl milionu na běžném účtu a jedno procento dokonce více, než milion korun. Vyplývá to z ankety, kterou si nechala zpracovat Expobank CZ.
Jak zjistil průzkum mezi víc než tisícovkou respondentů, přes 60 procent majitelů spořicích účtů má jeden účet, čtvrtina má dva a skoro 14 procent klientů tři a více spořicích účtů. Lidé na ně převádějí volné prostředky z běžného účtu většinou bez konkrétního účelu. Takových je téměř 38 procent. Necelá třetina se pak zajišťuje na horší časy a zhruba stejně tolik lidí šetří na auto nebo dovolenou.
„Zjistili jsme, že zhruba čtvrtina Čechů využívá spořicí účet hlavně ke spoření na plánované větší výdaje, třeba výměny domácích spotřebičů nebo dovolenou. Podobně vysoký počet klientů má spořicí účet jako finanční polštář. Oba případy svědčí o zvyšujícím se odpovědném přístupu k osobním financím,“ komentuje výsledky Radek Lišák z Expobank CZ, která nabízí unikátní běžný účet s úrokovou sazbou 2,01 procenta bez podmínek a omezení.
Češi chtějí vyšší zhodnocení úspor
Splňuje tak přání drtivé většiny tří čtvrtin dotázaných, kteří upřednostňují spořicí účet s atraktivní úrokovou sazbou bez podmínek před účtem s podmínkami, byť by úrok byl vyšší. S roční úrokovou sazbou nad dvě procenta se smířilo 31 procent Čechů, Víc než tři procenta si žádá 45 procent respondentů. Ale 14 procent dotázaných by se spokojilo i se sazbou kolem jednoho procenta.
Jeden z nejzajímavějších dotazů se týkal toho, jak Češi hodlají naložit s volnými penězi v době inflace. „Nijak, chci mít peníze po ruce“, uvedlo 18 procent dotázaných, „peníze převedu na účet s vyšším úročením“ uvedlo 19 procent lidí, „peníze investuji do akcií, dluhopisů, nemovitostí apod.“ oznámilo 27 procent dotázaných, ale nejvíc – 36 procent respondentů si zaškrtlo odpověď: „Nemám tolik peněz, aby mne to trápilo.“
„Úroková sazba na nejlepších spořicích účtech na trhu se v současnosti pohybuje nad dvěma procenty ročně a v návaznosti na kroky České národní banky nejspíš dál poroste,“ konstatoval Lišák k anketě, kterou si nechala Expobank CZ zpracovat na přelomu října a listopadu dvěma průzkumy mezi lidmi ve věku 26-99 let.
Data banka sbírala prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Na obecné povědomí o spořicích účtech se ptala tisícovky respondentů, detailní informace pak získala od 1697 majitelů tohoto finančního produktu.
Vzhledem k tomu jaké je doba je třeba šetřit na zadní kolečka a mít možnost ty peníze použít hned.Investování je jen pro bohaté,kteří investované peníze mohou postrádat.Jako invalidní důchodce moc peněz nemám a když našetřím o něco více tak mi to něco posbírá,kotel,bojler,nová lednice či pračka,zvýšené energie či vodné a stočné,či nějaká oprava barabizny.A prodat to a jít do bytu tak mi peníze za prodej nestačí ani na vybydlené 1+1 v dožilém paneláku + u nás sousedi neplatiči zadluží přes SVJ,kdo tu takhle bydlí má takové byty nejméně 2 na vchod..