Češi při výběru dodavatele energií slyší na slevy. A energetičtí šmejdi se snaží

Při výběru dodavatele energií je pro Čechy nepochybně jedním z rozhodujících faktorů cena. Odborníci však zejména u méně známých dodavatelů doporučují sledovat, jak taková firma jedná se svými zákazníky, kolik má odběratelů a také jaké nabízí možné způsoby ukončení smlouvy.
Podle odborníků by lidé nikdy neměli podepisovat smlouvu s novým dodavatelem, aniž by si předem porovnali jiné nabídky na trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Část dodavatelů elektřiny a plynu v lednu zlevnila, žádný z klíčových dodavatelů nezdražil. Snížily se rovněž státem regulované ceny obou energií. Trendu zlevňování se ale snaží zneužít takzvaní energetičtí šmejdi, pro něž tento trend vytváří živnou půdu,“ upozornil nedávno na stránkách FAEI.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Důvodem zlevnění elektřiny i plynu, s nímž přišli už loni na podzim velcí dodavatelé jako ČEZ, innogy nebo Moravské naftové doly, je loňský pokles cen na velkoobchodních burzách, jenž nastal v důsledku koronavirové krize.

Protože výdaje spojené s bydlením, do nichž spadají i platby za spotřebované energie, ukrajují z rodinných rozpočtů podstatnou částku, nelze se divit, že Češi slyší na slevy od dodavatelů elektřiny a plynu.

Vzhledem k tomu, že tuzemsku aktuálně působí více než stovka dodavatelů energií, je srovnání jejich aktuálních cenových nabídek pro většinu lidí velmi obtížné (kompletní seznam a počet odběratelů jednotlivých dodavatelů energií lze nalézt na stránkách společnosti OTE, operátora trhu s elektrickou energií a plynem – pozn. red.). Pomoci s výběrem ale mohou také on-line srovnávače.

„Při výběru dodavatele energií je pro Čechy prioritní výsledná cena a úspora, kterou získají. Lidé se rovněž velmi často zajímají o délku závazku či délku garance ceny. Ta bývá obvykle od jednoho roku do tří let. Dalšími parametry je i pověst a hodnocení dodavatele energií,“ říká Aleš Fojtík, odborník na oblast energií portálu Srovnejto.cz.

Na trhu není společnost s jednoznačně nejlepší nabídkou, musíme si proto nejdříve vyhodnotit parametry vlastní spotřeby a pro ně hledat nejvýhodnější podmínky. Při výběru dodavatele energií se podle odborníků vyplatí sledovat nejen to, jak dlouho firma na trhu působí, jak jedná se zákazníky a kolik jich má.

PSALI JSME:
Bonus za podpis smlouvy s novým dodavatelem energie řešte až nakonec

Podle odborníků by lidé nikdy neměli podepisovat smlouvu s novým dodavatelem, aniž by si předem porovnali jiné nabídky na trhu. A toto srovnání by vždy měli konzultovat se specialisty. Tak třeba cena elektřiny se skládá z několika složek a její rozklíčování je pro laika složité. Zatímco regulované složky jsou pro každý kalendářní rok pevné a neměnné pro všechny dodavatele, jádrem pudla je neregulovaná složka ceny, která závisí na nabídce jednotlivých dodavatelů.

„Podceňovaným parametrem je například flexibilita při změně záloh nebo způsob prodloužení smlouvy. Jde o to, zda dodavatel informuje o změně dopředu, jaké jsou výpovědní lhůty, o jakou dobu se smlouva prodlužuje a jaký ceník začíná po prodloužení platit. Ten totiž již nemusí být tak výhodný jako ten garantovaný, podle něhož zákazník prvotně vybírá,“ upozorňuje Fojtík.

„Situace kolem energetických šmejdů je stále závažná. Energetický regulační úřad loni přijal 13 192 podání od spotřebitelů. Až za polovinou z nich přitom stojí právě energetičtí zprostředkovatelé, tedy mnohdy právě šmejdi, resp. energetické aukce,“ dodává ekonom Kovanda.

PSALI JSME:
„Šmejdi“ jsou stále vynalézavější. Na jejich triky nedoplácejí už jen senioři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru