Češi při výběru dodavatele energií slyší na slevy. A energetičtí šmejdi se snaží

Při výběru dodavatele energií je pro Čechy nepochybně jedním z rozhodujících faktorů cena. Odborníci však zejména u méně známých dodavatelů doporučují sledovat, jak taková firma jedná se svými zákazníky, kolik má odběratelů a také jaké nabízí možné způsoby ukončení smlouvy.
Podle odborníků by lidé nikdy neměli podepisovat smlouvu s novým dodavatelem, aniž by si předem porovnali jiné nabídky na trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Část dodavatelů elektřiny a plynu v lednu zlevnila, žádný z klíčových dodavatelů nezdražil. Snížily se rovněž státem regulované ceny obou energií. Trendu zlevňování se ale snaží zneužít takzvaní energetičtí šmejdi, pro něž tento trend vytváří živnou půdu,“ upozornil nedávno na stránkách FAEI.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Důvodem zlevnění elektřiny i plynu, s nímž přišli už loni na podzim velcí dodavatelé jako ČEZ, innogy nebo Moravské naftové doly, je loňský pokles cen na velkoobchodních burzách, jenž nastal v důsledku koronavirové krize.

Protože výdaje spojené s bydlením, do nichž spadají i platby za spotřebované energie, ukrajují z rodinných rozpočtů podstatnou částku, nelze se divit, že Češi slyší na slevy od dodavatelů elektřiny a plynu.

Vzhledem k tomu, že tuzemsku aktuálně působí více než stovka dodavatelů energií, je srovnání jejich aktuálních cenových nabídek pro většinu lidí velmi obtížné (kompletní seznam a počet odběratelů jednotlivých dodavatelů energií lze nalézt na stránkách společnosti OTE, operátora trhu s elektrickou energií a plynem – pozn. red.). Pomoci s výběrem ale mohou také on-line srovnávače.

„Při výběru dodavatele energií je pro Čechy prioritní výsledná cena a úspora, kterou získají. Lidé se rovněž velmi často zajímají o délku závazku či délku garance ceny. Ta bývá obvykle od jednoho roku do tří let. Dalšími parametry je i pověst a hodnocení dodavatele energií,“ říká Aleš Fojtík, odborník na oblast energií portálu Srovnejto.cz.

Na trhu není společnost s jednoznačně nejlepší nabídkou, musíme si proto nejdříve vyhodnotit parametry vlastní spotřeby a pro ně hledat nejvýhodnější podmínky. Při výběru dodavatele energií se podle odborníků vyplatí sledovat nejen to, jak dlouho firma na trhu působí, jak jedná se zákazníky a kolik jich má.

PSALI JSME:
Bonus za podpis smlouvy s novým dodavatelem energie řešte až nakonec

Podle odborníků by lidé nikdy neměli podepisovat smlouvu s novým dodavatelem, aniž by si předem porovnali jiné nabídky na trhu. A toto srovnání by vždy měli konzultovat se specialisty. Tak třeba cena elektřiny se skládá z několika složek a její rozklíčování je pro laika složité. Zatímco regulované složky jsou pro každý kalendářní rok pevné a neměnné pro všechny dodavatele, jádrem pudla je neregulovaná složka ceny, která závisí na nabídce jednotlivých dodavatelů.

„Podceňovaným parametrem je například flexibilita při změně záloh nebo způsob prodloužení smlouvy. Jde o to, zda dodavatel informuje o změně dopředu, jaké jsou výpovědní lhůty, o jakou dobu se smlouva prodlužuje a jaký ceník začíná po prodloužení platit. Ten totiž již nemusí být tak výhodný jako ten garantovaný, podle něhož zákazník prvotně vybírá,“ upozorňuje Fojtík.

„Situace kolem energetických šmejdů je stále závažná. Energetický regulační úřad loni přijal 13 192 podání od spotřebitelů. Až za polovinou z nich přitom stojí právě energetičtí zprostředkovatelé, tedy mnohdy právě šmejdi, resp. energetické aukce,“ dodává ekonom Kovanda.

PSALI JSME:
„Šmejdi“ jsou stále vynalézavější. Na jejich triky nedoplácejí už jen senioři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.