Češi prodávají zlatý důl v Arménii Irům, dostanou se tak na londýnskou burzu

Irská důlní a těžební společnost IMC Exploration Group (IMC), která patří k více než dvěma tisícům akciových titulů kotovaných na Londýnské burze cenných papírů (LSE) a která disponuje licencemi u dvou nalezišť zlata a dalších drahých kovů v centrálním Irsku, včera oznámila významnou transakci s českou společností Mineral Ventures Invest (MVI) patřící do holdingu Zlato a.s.
Zlatý důl Karaberd obsahuje 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. To z něj činí velmi atraktivní naleziště. Ilustrační foto: Depositphotos.com

O transakci včera informovala na svých webových stránkách jak londýnská burza a irská IMC, tak společnost Zlato v tiskové zprávě.

IMC, která se od roku 2011 zabývá průzkumem a těžbou drahých kovů a minerálů jak v Irsku, tak jinde ve světě na základě výše uvedené dohody získá zlatý důl Karaberd na severu Arménie, kde už druhým rokem probíhá těžba zlata.

Důl Karaberd byl až dosud ve vlastnictví arménské společnosti Assat, stoprocentně vlastněné tuzemskou MVI v holdingu Zlato a.s. Tato společnost, která má v Arménii licenci ještě k dalšímu nalezišti zlata, je většinově vlastněna akciovou společností Zlato, která patří k předním prodejcům investičního zlata v ČR a má ambici stát se lídrem na tuzemském trhu.

Na základě této transakce se MVI stane majoritním akcionářem společnosti IMC a bude tak přítomna na jedné z nejstarších a největších burz ve světě, kde je kotován například tuzemský ČEZ, Komerční banka, O2 nebo Avast.

PSALI JSME:
Jistota v nejisté době

Reverse Takeover

„Transakce je podle britského a irského práva definována jako „Reverse Takeover“, což znamená, že irská IMC koupí od české MVI zlatý důl Karaberd v Arménii a zaplatí svými vlastními akciemi, které nově emituje,“ vysvětlil David Marášek, jednatel společnosti Mineral Ventures Invest.

Společnost MVI se tak stane vlastníkem 51 procent akcií irské IMC Exploration Group, přičemž po splnění určitých podmínek dohody může tento podíl vzrůst až na téměř 60 procent, uvedl.

Podle geologické expertizy nadnárodní společnosti CSA Global zlatý důl Karaberd obsahuje 6,92 tuny zlata, přičemž tuna rudy z tohoto dolu obsahuje v průměru 5,4 gramu zlata. „To z Karaberdu činí velmi atraktivní naleziště, pokud uvážíme, že většina světových nalezišť uvádí zhruba 1,5 gramu zlata na tunu,“ sdělil Marášek.

Z informací zveřejněných londýnskou burzou vyplývá, že důl Karaberd kromě odhadovaných 221 tisíc troyských uncí zlata obsahuje také 434 tisíc uncí stříbra (10,6 gramu na tunu).

PSALI JSME:
Zlato versus stříbro

20 kilogramů zlata měsíčně

Do konce května 2021 bude podle něj splněna ze strany MVI první podmínka dohody s IMC, a sice že se v dole zpracuje alespoň 11 kilogramů zlata.

„Ve třetí dubnové dekádě proběhne rafinace 5400 tun vytěžené rudy v největším zpracovatelském závodě v Arménii společnosti GeoProMining. Rafinovat bychom měli v první fázi kolem 20 kilogramů zlata měsíčně,“ uvedl jednatel společnosti MVI.

Podle Davida Maráška se vstupem na londýnskou burzu završilo několikaleté úsilí čtyřicetičlenného týmu, který těžbu zlata v Arménii v roce 2018 rozjel. „S transakcí nám výrazně pomohla pražská pobočka advokátní kanceláře Kinstellar, která se mj. před několika lety podílela na uvedení tuzemského Avastu na londýnskou burzu,“ doplnil.

Včerejší transakce byla podle Maráška dlouhodobě připravována, první rozhovory s irskou IMC proběhly v polovině roku 2019.

PSALI JSME:
Zlato je pro Čechy na „rekordu“. V korunách nikdy nebylo dražší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru