Češi se bojí zdražování. Na spotřebitele v listopadu dolehla „blbá nálada“

Názor
Češi se bojí zdražování. V listopadu dolehla na české spotřebitele „blbá nálada“. Sentiment spotřebitelů se oproti říjnu zhoršil meziměsíčně nejvýrazněji od listopadu 2011. Spotřebitelům kazí náladu růst cen bydlení a energií v čele s elektřinou.
V listopadu dolehla na české spotřebitele „blbá nálada“. Mnohým vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu. Foto: Pixabay

Radost jim nedělá ani vyhlídka na začátek příštího roku, kdy mnohým z nich dále vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu. Pohonné hmoty se navzdory poklesu cen ropy stále drží poměrně vysoko, blízko svých takřka čtyřletých maxim.

Spotřebitelé nadále těží z napjaté situace na trhu práce, ovšem tuší, že situace už se příliš zlepšovat nebude a že se ani příliš zlepšit nemůže. I když příští rok bude tempo růstu mezd stále solidní, oproti tempu růstu v letošním roce nastane zpomalení. To rovněž může zasáhnout spotřebitelskou mentalitu negativně.

PSALI JSME:
Domácnostem letos vzrostou náklady na energie kvůli inflaci a zdražování některých dodavatelů

Spotřebitelská nálada klesla v listopadu nejníže od července 2017. Z dlouhodobého hlediska se drží stále poměrně vysoko, přesto je tak citelný meziměsíční pokles výstrahou. Pokud by se spotřebitelská nálada dále zhoršovala, bude třeba počítat s nižším růstem spotřebitelských výdajů v příštím roce. Spotřeba domácností by již nebyla tak silným tahounem jako letos, kdy je stále hlavní tahounem celé české ekonomiky.

Pozitivní je, že navzdory citelnému propadu spotřebitelské nálady se celkový ekonomický sentiment příliš nezhoršil. Situaci zachraňuje meziměsíční růst podnikatelského sentimentu. Nálada podnikatelů ve službách je nejvyšší od dubna 2008. Spotřebitelé jsou díky již dlouho trvající ekonomické prosperitě a růstu jejich životní úrovně utrácet více právě za služby.

PSALI JSME:
Stavební firmy využívají růstu cen nemovitostí a zdražují stavební práce

Nálada podnikatelů ve stavebnictví je rovněž nejvýše za posledních více než deset let, v celém období od září 2008. Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, „roste jako z vody“. Za celý rok 2018 by mělo vzrůst dvouciferným tempem. Ceny stavebních prací přitom v říjnu dále zrychlily své meziroční růstové tempo.

V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.

Růst stavební produkce a související růst cen ve stavebnictví je příznakem dlouho nevídané situace, kdy stavební firmy a podniky získávají silnější pozici v cenovém vyjednávání. Nemusí již brát cokoli, co se vůbec naskytne, ale mohou si více vybírat.

Na solidní úrovni se drží nálada v průmyslu, zatímco sentiment podnikatelů v segmentu obchodu klesl vlivem zpomalování světové, evropské i české ekonomiky nejníže od listopadu 2014.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví naráží na nedostatek kapacit

Stavební produkce se v září po srpnovém propadu vrátila k meziročnímu růstu. Navzdory poměrně vysoké srovnávací základně září loňského roku. Loni v září základnu navyšoval loňský celkový boom stavebnictví. Ten …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Až bude jezdit na elektřinu i tank, uvěřím elektromobilům

Názor
Elektromobily, hybridy, plug-in hybridy a všemožné jiné takzvané ekologické varianty aut jsou politicky velmi silně protěžované, dokonce i tak, že třeba u vlakové trati ve Velké Chuchli v Praze nějaký hbitý aktivista natřel obří nápis „Klima je více než národ.“ Jenže ať je to, jak chce, nafta u nás stále vítězí. Její spotřeba dokonce kontinuálně stoupá už několik let po sobě, jak ukazují nejnovější data. A …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru