Češi se musí zbavit se fetiše vlastnického bydlení

Názor
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě. Nájemní bydlení je tam mnohem rozšířenější než v Česku. A nikomu to nepřipadá jako ekonomický nerozum.
Dnešní důchodci se k vlastním nemovitostem dostali často „za hubičku“ zejména v 90. letech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jestliže tuto mentalitu Češi postupně přijmou za svoji také, usnadní jim to život. Navíc učiní věc v mnoha ohledech rozumnou i ryze z ekonomického hlediska. Při dnešní ceně nemovitostí zejména ve městech, jako je Praha nebo Brno, je jejich investiční výnos poměrně nízký.

Nabízí se řada výnosnějších investičních alternativ. Roční výnos u nemovitosti v zásadě znamená poměr ročního výnosu z nájemného, které majitel inkasuje jejím pronájmem, a celkových investičních výdajů (zejména nákladů na pořízení dané nemovitostí, ale i na jejích případné rekonstrukce či renovace, pozn. aut.).

Čím vyšší cenu nemovitosti tedy mají, tím méně výnosné jsou, jestliže nájmy nerostou srovnatelným tempem jako právě ceny nemovitostí. Což v poslední době vskutku nerostou. Pokud člověk pořizuje nemovitost jako svoji střechu nad hlavou, nikoli jako investici, představuje vlastnictví jistě výhodu, která se projeví zejména v důchodovém věku.

PSALI JSME:
V nájemním bydlení se Češi začínají blížit Němcům a Rakušanům

O vysokém podílu nemovitostí v osobním vlastnictví, jenž je pro Česko charakteristický, lze tedy uvažovat jako o svém druhu čtvrtém pilíři důchodového systému. Jenže dnešní důchodci se k vlastním nemovitostem dostali často „za hubičku“ zejména v 90. letech. V rámci restitucí nebo tehdejších extrémně výhodných privatizací bytového fondu.

Právě zde spočívá ústřední příčina české obsese vlastněním nemovitosti. Češi se zkrátka namlsali v mimořádné transformační etapě. Jenže ta už se nebude opakovat.

Dnešní mladé lidí, kteří zblízka pozorovali, jak se jejich rodiče nebo prarodiče dostávají levně k velmi hodnotnému a rychle zhodnocujícímu majetku, podobná přízeň osudu už nepotká. Měli by proto dvakrát zvažovat, zda jim vyplatí uvazovat k noze kouli v podobě třicetiletého zadlužení a splácení.

PSALI JSME:
Pandemie vrací „mamahotely“ do módy. Mladí lidé ušetří bydlením s rodiči průměrně až milion korun

Rozumnější než nákup bytu v Praze či Brně může být třeba bydlení v pronájmu v těchto městech a koupě nemovitosti k pronájmu v levnějších městech typu Ústí nad Labem nebo Ostravy. I tam však nyní ceny realit mohutně rostou.

Proto rozhodně není nerozumem, když člověk zůstane v pronájmu a uspořené prostředky bude investovat třeba do akcií. Pokud začne investovat do akcií v poměrně mladém věku třeba kolem 35 let, za celý život mu i přes propady burz akcie vynesou mnohonásobně více, než vlastněná nemovitost. Z akciových výnosů pak nebude potíž zaplatit si velmi důstojné stáří, byť půjde o stáří v pronájmu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kauce: Než se nastěhujete do pronajatého bytu, už platíte

Zavřít reklamu ×
  • Nás nemůžete srovnávat se západními zeměmi, tam jsou lidé často zvyklý se více stěhovat, ale hlavně pracují za dvojnásobek až trojnásobek českého platu, to nikdy nebude rovnice, která dává smysl, přičemž nájem bude jen o málo dražší než v Čechách…

  • tak holt jsem fetisista, pripominam vsem kalkulantum, at pri svych vypoctech nezapomenou ze pri splaceni mi stoji protihodnotou movita vec urcite hodnoty, tak porovnavat jen castky najem versus splatka je blbost, k najmu si pripoctete jeste nutnost investice treba do tech akcii, aby jste za tech 30 let meli stejny objem penez jako je hodnota splacene nemovitosti. at pan Kovanda nam napise, kolik je nutno mesicne investovat na cilovou castku cca 4 mil za 30 let v pripade zajistenych fondu.

   • Ano, to je pravda. A nyní si odpovězte na otázku – kdy budete mít splaceno, a druhák, jak to v té době bude v dané lokalitě vypadat s dodávkami tepla, TUV a energií v té lokalitě – protože můj selský rozum říká, že nemovitost, kterou například nelze vytápět, je neprodejná, a její hodnota se limitně blíží nule, popřípadě je záporná – tedy v případě, že například razantně narostou ceny nemovitostí 🙂

 1. Totalni blabol, platit cely zivot najem ve vysi splatky hypoteky, v duchodu zjistit, ze na ten najem vlastne uz nemam a nemam nic….to je obrovska vyhoda🤣🤣🤣

  • To ale nemusí být pravda. Novostavba v Praze. 3+1 72m2. Cena 9386000. Zadal jsem do hypoteční kalkulačky: půjčit: 8 447 400,– (sníženo o 10 % vlastních prostředků z původní ceny). Doba splatnosti 30 let. Doba fixace 5 let. Úrok 3,09 % ročně. Splátka 36 026 Kč měsíčně. Sám mám pronajatý obdobný byt v Praze. částečně zařízený. Najem činí 22 000. Zaloha na služby 3000. Žádný přepis energií a plynu.

    • to jsou zase žvásty 🙂 dum 300m2 za mega, 500tis komplet rekonstrukce a za dalsich 200tis. 18 000m2 zahrady, to mi bohate staci.

     • Věřím domu za mega, nevěřím 500 tis za komplet rekonstrukci 300 metrového domu.

    • To není pravda. To jsou klasické strašácké kecy. Vlastněni nemovitostí je byznys a kdyby tam nikoho neměli tak by to nebyl byznys. U Čechů tenhle názor silně zavlada, ale není ničím podložený. Jak je v článku psáno, majinto i jiné země. Žijí v centru Brna v nájmu a je to super, za ustrene love či bych musel platit hypotéku za stejný byt, můžu na staré kolena koupit chatu a klidně dožít. Ted už máme chalupu na kterou bych neměl kdybych měl hypotéku na byt kde bydlíme.

   • Vážený pane Bohuslave, máte chybu ve výpočtu. Výsledná výše úvěru, po odečtení vlastních 10%, je 8 532 727,-
    Pokud bydlíte v novostavbě v podobném bytě a platíte o třetinu méně, než stojí úvěr majitele, na místě budou Vaše obavy z okamžiku, kdy majiteli dojde, že na pronájmu prodělává 14 000 měsíčně.
    Nic se nemění na tom, že částky jsou astronomické a v důchodu nelze bydlet ani v pronájmu za 10.000, když máte důchod 12.000.

    • 12 000 důchod má někdo, kdo půl života nědělal vůbec, a půl někde u bezpečnostní služby štěkal okolo haly. A tady město pronajímá byty za 75 Kč/metr čtvereční, a byty s pečovatelskou službou i levněji, a lze, pokud je někdo sociální případ dojednat sleva. A je to zastropované na 9000, tedy 9000 platíte jak za 120 tak za 150 metrů.

     • Tak za to Vaše štěkání já mám přes 30K Takže celkem pohoda a bydlím ve svém 🙂

     • 12 000 důchod má někdo, kdo půl života nědělal vůbec, a půl někde u bezpečnostní služby štěkal okolo haly.
      Meleš hovadiny !!!!!

     • To je vtipný,moje mamka makala až do důchodu a má 12 tisíc a znám spoustu důchodců co mají takhle malý důchod a dřeli celej život.

     • profik – důchodová kalkulačka potvrdí, co jsem psal.
      A tykejte si té špíně, které jste vylezl mezi nohama. Rockyy1 – zřejmě načerno, a šla do předčasného. Moje maminka, ročník 1940 byla za bolševika nejhůře placený technik u podniku, a má i s vdovským pár korun přes 19 000. Dělnická třída byla samozřejmě placena lépe, nebot byla třídou vládnoucí, že.

     • ElMochi – na fakturu, jako OSVČ, ne? Nebo jako zaměstnanec za 320 hodin měsíčně 🙂

     • Znám člověka který celý život! pracoval do důchodu šel před 12 lety a má důchod 14000 po všech přidáních.
      Takže šetřete pane…..

    • No, finta je ta, že cena se odvíjí od situace na trhu, ne od nákladů, pokud tomu vlastníkovi více nikdo nedá, tak má peška.

   • A to prosím splátka hypo není jediný náklad toho vlastnického bydlení – je potřeba připočíst fond oprav společných částí domu, údržbu bytu samotného, dan z nemovitosti, pojištění, atd. Fond oprav 72 metrového bytu budou další více než 2 tisíce, pojištění a dan a správa domu okolo 5 stovek, A údržba bytu samotného bude další minimálně tisícovka měsíčně.

   • Tady ve městě je pronájem městských bytů 80 Kč/metr čtvereční – sakumprásk, a 3+1 v paneláku ve stejné ulici je okolo 2 800 000 za 68 metrů, tedy cca 41 100 /metr. Z těch 80 Kč/metr je minimálně 25 údržba společných částí domu, 2 Kč/ metr pojištění a dan, a 10 kč údžba samotného bytu. Takže Výnos z těch 80 Kč/metr je 43 Kč měsíčně, 516 Kč ročně. Je tedy zřejmé, že pokud by dotyčný alternativně bydlel na hypo, tak do plusu se dostane po více než 79 letech, a to se vyplatí 🙂

    • kéž by jste uměl počítat když píšete takové bláboly

     2 800 000 je při 30 leté pujčce 93333 za rok což je 7778 kč za měsíc bez úroků a to je 114kč za metr podle vaší demagogie ….. za 10 let váš byt který údajně platíte 5500kč měsíčně bude stát 20000 měsíčně a teď počítejte já budu platit stále cca 120kč za meter i vy můžete klidně mít radost že platíte 300kč za metr

     • Vy se naučte kondicionál rodného jazyka, vy pologramotný mysliteli. A o jakých 120 kč/metr píšete? Já psal o 80 Kč/metr, a jsou případy, kdy to město pronajímá levněji. A o mne nemějte péči. já platím 1518 Kč za 150 metrový byt v centru – fond oprav + pojištění – správu nemovitosti si děláme sami.. Kupoval jsem jej spolu s ještě jedním bytem v roce 2006 za tržní cenu ZA HOTOVÉ. Ono to ani jinak nešlo, byl to podíl na domě, a nešla na to vzít hypotéka. Ten druhý byt byl obsazen regulovanou nájemnicí, která ale chodila 3x týdně na dialýzu, semo tamo si přihnula, takže do roka se to vyřešilo. A co se týče té dynamiky, tak v roce 2011, když došlo k deregulaci, tak ten nájem byl 70 Kč/metr, tedy dynamika růstu nájmu je cca procent za 9 let. A před tím, v roce 1997 jsem dával odstupné za družstevní 4+1 – 450 000 – opět to bylo ZA HOTOVÉ. Tenkrát bych na to měl, i kdyby to stálo 5x tolik. Nejsem líný pracovat, za prací se kousek přiblížit, a nejsem rozhazovačný.

     • Zkuste si pod sebe napsat 50 krát větu – „splátka hypotečního úvěru není jedinou nákladovou položkou“. A po každé větě se důkladně nechte přetáhnout gumovou hadiznou. Ano, město pronajímá 3+1 v paneláku za 5500 měsíčně – tedy plusmínus. Ale to je konečná platba, a dál se platí už pouze energie – tedy topení, voda, TUV a používání výtahu, pokud je. Když ve stejné ulici budete splácet hypotéku, tak 30 let budete platit 7778 + uroky, a další položka spojené s hyptékou, Takže řekněme spíše 10 000, k tomu poplatky do fondu oprav společných prostor – řekněme 25 Kč/metr – tedy 1700, pak pojištění domu, což bude řekněme 100/ měsíc, a dan z nemovitosti – řekněme 70, a správu domu, řekněme 200 A NADTO budete mít náklady spojené s údržbou bytu samotného, a dále třeba platíte všechny revize – Posere se elektroinstalace, pokud jste v nájmu, jde to za pronajímatelem, pokud jste ve vlastním, platíte sám. A to se bavíme o případu, že nemáte etážové topení, kondenzační kotel s výměnou je okolo 50 litrů, plus musíte platit revize a kominka. Takže odhadem, je to 12200, ve vlastním, pokud je hypo na 30 let, proti 5500 nájmu. Drobné, v podobě svícení ve společných prostorách zanedbávám, bývá to tak do tisícovky za vchod ročně.

   • Pronájem bytu v krajském městě – 12 000 (a více) + energie
    splátka + fond + inkaso 11 000
    Co tak asi bude pro člověka výhodnější …

   • Souhlasím, jsem z Brna a je to úplně stejné. Spousta lidí co zde píše totiž nežije v Praze a Brně centru ,což je v článku uvedeno. Bydlíme v centru, kde bych za stejný byt v hypotece platil skoro 40tis jak píšete. Za ustrene peníze jsme koupili chalupu kde investujeme. Cena chalupi v zapadlem místě u hranic je zlomek ceny co kolem Brna zahrada.

  • Přesně tak. Měl jsem nájemní byt v okrajové části Ústí nad Labem. Platil jsem i s energiemi 11500 Kč. Teď mám hypotéku a za ní platím 2700 Kč a nájem 3700 + 1500 Kč energie. V důchodu bych nájemní byt NIKDY neutáhl, chcípl bych hlady. Nemluvě o každoročním zdražování pronájmu. Nelíbí se ti to? Přestěhuj se … ale kam? Levný pronájem neexistuje. Takhle mám svatý klid a ještě ušetřím. V pronajatém bytě jsem si o tom mohl nechat jen zdát. A pochybuju že někdy v 65 letech vám někdo nechá byt za takový podnájem, aby jste nechcípl hlady z důchodu.

   • Jenomže vy jste si vybral město, kde je poměr cen nemovitostí a cen nájmů nejnižší. To Ústí je zhovadilé tím, že ceny nájmů jsou pokřiveny tím, že hafo lidí dostává příspěvek na bydlení, a jejich podíl v populaci Ústí je vysoký. Ale nezoufejte, jejich počet roste, a za 20-30 let se Vám může stát, že budou i ve Vašem domě, a to cenu bytu v tomto srazí k nule. Rodiče mého spolužáka měli v Mojžíři krásný rodinný dům, a Mojžíř byla na počátku 90. let klidná čtvrt ideální k bydlení. Čas oponou trhnul, a vše je jinak 🙂 Jinak tady ve městě, (24 km od ústí proti proudu řeky) město pronajímá byty za 70-90 Kč/metr, a domy s pečovateskou službou levněji. tuším za 55 na metr. Takže důchodce ve 40 metrovém 2+kk platí 2200 nájem + energie, plus ty služby, na které dostává příspěvek od státu.

    • Jen pár poznámek k Vašim komentářům. Neustále srovnáváte nájem a hypotéku v jednom bodě v čase.
     Problém vašich argumentů spočívá v časové hodnotě peněz. U nájmu je téměř jistota, že budou v čase stoupat rychleji, než splátka hypotéky (tu ovlivňuje již jen výše úroků, které navíc absolutní splátku hypotéky se snižující se zůstatkovou cenou ovlivňují v čase méně a méně). Další problém nastává v nesrovnatelné době, po kterou platíte. Pokud bychom vzali průměrnou délku dožití cca. 82 let a řekněme, že se osamostatníte ve 30 letech, v případě hypotéky na 30 let platíte o 22 let kratší dobu, než kdybyste žil celý život v nájmu. Zkuste přepočítat své modely byť jen s průměrným dvouprocentním ročním zvýšením nájmu po dobu 50 let vs. hypotéka na 30 let. Dále do modelu zakombinujte třeba možnost reverzní hypotéky u již splacené nemovitosti.

     Dále jen poznámka k článku, kde pan Kovanda z nějakého nepochopitelného důvodu nepočítá do výnosnosti nemovitosti její zvyšující se cenu. Je to asi stejné, jak kdybych prohlásil, že do akcií nemá smysl investovat, protože dividendy jsou (momentálně) nízké k ceně akcie.

     • Oooooo nikoliv, naučte se chápat psaný text. Antagonismem nákupu na hypotéku není nájem, ale nakupovat za hotové. Z vlastní zkušenosti vím, že to lze. Já tvrdím, že když budete kupovat za hotové, tak to vyjde levněji, než hypotéka. A další……životnost králíkárny, kterou lidé na hypotéku obvykle nakupují je 60-70 let. To, že se to oblepilo polystyrenem, problém jen zamaskovalo. Takže omezte své působení v té 30-50 let staré králíkárně na to, co vydrží statiky tohoto, a vyjde Váím, že spousta lidí bude mít problém ještě před tím, než tu hypotéku doplatí. A k té ceně nemovitosti si račte připočíst náklady na demolici, protože to jste jako vlastník povinen. Další…..kde berete jistotu, že ta králíkárna bude připojena na zdroj tepla ještě za 30, neřkuli za 50 let? Jaká bude podle Vás cena nemovitosti, která nepůjde vytápět?

 2. Kdyby to bylo vse tak lehke 😄 na vsem mussi nejprv 90 % lidi prodelat aby to jejich provoxovatele hezky uzivilo

  • Může třeba bydlet ve vlastním, které podědil nebo dostal. Drtivá většina nemovitostí v ČR mění vlastníky v důsledku darovacích a pozůstalostních řízení mezi příbuznými. Třeba neměl rodiče a prarodiče líné, neschopné a sobecké lemply, a spokojí se s tím, co dostal nebo podědil.

 3. Neuvěřitelná drzost od autora toho článku. Ať si jde bydlet on třeba do pronajmutého stanu a neradí nám jak máme bydlet. A ta nehoráznost, že jsme bydlení získali za ,,hubičku“ že pane ,,ekonome.

  • Ano, to je opravdu nehoráznost. Pravda totiž je taková, že ti dotyční ty byty získali krádeží. Tak se totiž v civilizovaném světě nazývá odprodej veřejného majetku do předem připravených rukou hluboko pod tržní cenou.

 4. Ze které planety sem autor článku spadnul?Dávat každý měsíc za nájem dva plus jedna v Praze okolo dvaceti tisíc si každý kdo má jinou možnost jistě rozmyslí.Navíc nikdy nevíte,kdy dostanete z bytu výpověd od majitele.Takže je určitě lepší uvázat si tu kouli na nohu v podobě hypotéky a bydlet ve vlastním odkud vás nikdo nevyhodí.

 5. Jestli to třeba není i tím, že důchodce v Německu si na důchodu vydělá průměrně 35 tisíc, takže se nemusí bát, že by nezaplatil nájem. Kdežto tady teď všichni tlačí do nemovitostí, protože se bojí, že na stáří s průměrným důchodem (který není proti Německu ani poloviční – 15 tisíc) nezaplatí ani garsonku?

  • Jak myslíte, že je vysoký první důchodový pilíř v tom Německu, co? A víte, že důchod tam obecně není sociální dávkou, jako v ČR, ale příjmem, a tudíž se daní? Průměrný výnos z prvního pilíře je v ČR něco přes 15 000 po zdanění, a pokud by čeští geronti nespoléhali v důchodu výhradně na stát, což je ve světě vcelku unikátní, a penze z prvního pilíře by tvořila třeba 40-60 procent příjmu důchodce, jako je tomu v těch německy mluvících zemích, pak by ten příjem důchodce byl někde jinde, ne? Umíte těch 15 000 přenásobit 1,66 nebo 2,5?

 6. Platit za něco co moje nikdy nebude?Bydlet v podnájmu,auto mít na operák?To jsou největší hovadiny všech hovadin.Raději budu v zapadlé vesnici a ve svém i třeba s 15letou pujckou,auto budu mít slušné třeba na 4lety leasing či půjčku,ale po doplaceni bude moje.Nikdy bych na nájem či operak nepristoupil.Vyhodit měsíčně takto třeba 20tacu a nikdy z toho nic nemít.Naprostá Fin.negramotnost.

  • Úžasná myšlenka 🙂 A jak v té zapadlé vesnici na tu patnáctiletou půjčku vyděláte, o tom autě ani nepíši? Když budete v nějaké zapadlé díře, ze které budete dojíždět daleko jednak vy, a jednak třeba děcka do škol, tak si v první fázi k těm nákladům připočtěte tak 12 000 na dojíždění pro Vás a manželku, v další fázi něco na dojíždění decek do škol, a pozdějí dalších 4-5 tisíc za ubytování každého z děcek po dobu studia na VŠ.

  • Víte, co považuju za nikoli finanční, ale totální negramotnost? Kupovat do OV jakýkoli byt třeba v Hradci nebo v Pardubicích za víc, než 2000/metr čtvereční. Protože až se odstaví Opatovice, a to je na spadnutí, tak se do těch bytů přeruší dodávka tepla a TUV, a ty byty budou neobyvatelné 🙂 Totéž kupovat nějakou kůču v horní-dolní, kde zároven není práce. Protože do 10-15 let- nejpozději, bude PHM na příděl, a pak si tam můžete vyšmidlat akorát tak vogela 🙂

   • Tak na tuto snůšku nesmyslů musím reagovat, to už nejde. Jak už někdo psal, odpovídáš na vše a stále nesmysly. I kdyby se ty Opatovice odstavily, tak není žádný problém zřídit pro každý dům plynovou kotelnu. Tak už tady nešiř Tvoje moudra.

    • Vaše hloupé tvrzení, že plyn vzniká v plynové přípojce snad ani nemá cenu komentovat. A opravdu by mne zajímalo, jak vyřešíte plynovou kotelnu s ohřevem TUV v paneláku. Zkuste to trošku rozepsat 🙂 A také popište, kde se vezme ten plyn do těch kotelen po roce 2035, to jako myslíte, že uvnitř země je ještě jedna, ta je 5x tak velká, neustále se zvětšuje a je plná plynu? Já jsem si skoro jist, že pokud někdo letos koupí byt s 30 letou hypotékou, tedy splatnou v roce 2051, tak v tomto roce budou dodávky plynu do ČR těžce na štíru, a na zlomku dnešního objemu. A vy máte představu, že se ten objem dodávek oproti současnosti ješte navýší – srandisto

 7. V poslední době je k vidění smršť článků v tomhle duchu, jejichž zpráva je „přestaňte se snažit zajistit se a radši cvakejte nám, bohatším“, jenže tyhle články úplně ignorují to, že v těch státech lidi nežijí v nájmech proto, že by to bylo výhodnější, ale proto že na koupi nebo i hypo prostě nemají

 8. Už je to tady. Určitým oligarchickým a korporátním kruhům, zabývajícím se nájemním bydlením začíná vadit, že se lidi nehrnou do jejich předražených nájemních bytů. By se těm nenažrancům velmi líbilo aby to tu u nás bylo jako třeba v Británii, kde ve svém bydlí jen velmi bohatí lidé a ostatní musí bydlet v podnájmech. Jenže tam aspoň na ty šílené nájmy lidi vydělají, tady ne. Jinak, já zastávám názor, že bydlení jakožto základní lidské právo by vůbec nemělo být připuštěno jako prostředek soukromého podnikání.

  • Drtivá většina předraženého nájmeního bydlení je v ČR v rukou lumpenproletariátu, kdy jeden lumpenproletář – příslušník dělnické třídy pronajímá druhému. Byty velkých realitních společností, třeba Residomo jsou značně levnější, o obecních bytech ani nepíši.

  • To bydlení – základní lidské právo chápete jak? Téměř všichni někde bydlí. Bydlení s rodiči je také bydlení. Před 1989 bydleli s rodiči i fyzici světového formátu, a na ubytovnách bydleli s rodinami atestovaní lékaři. jak bylo naplněno v tomto případě to „právo na bydlení“? Kromě toho, LZPS chápe to právo na bydlení tak, že Vás o Vaše bydlení nesmí nikdo bezdůvodně připravit.

   • „Téměř všichni někde bydlí“
    A jsou už nejspíš mezi námi i lidé, co „bidlí“. Toto „bidlení“ (asi na bidýlku) jim obstarává jistá povedená firma….

    • Pardon, já jsem o bidlení nic nepsal. Ale jestli myslíte bezdáky, tak obvykle i ti bydlí, obvykle na ubytovně, nebo v degešboudě. A takových bylo před 1989 více, než v současnosi. Jenom nikoho nenapadlo je označovat za bezdomovce. Hafo somráků mělo třeba kavalec ve společných prostorách domů ve starší zástavbě, a poté, co se to zprivatizovalo holt tihle skončili na ulici, protože je vlastníci vyhnali.

 9. Miluji a s napětím očekávám každý mediální výstup pánů L. Kovandy a Š. Křečka, takto spolehlivých poslů špatných zpráv. Tito naleštění manekýni v desetitisícových oblecích dle poslední módy vždy neomylně zasáhnou. S rozesmátými úšklebky sdělují v primetimu tv zpravodajství ´, jaké zvyšování cen všeho nás co nejdříve čeká, vychechtaně vysvětlují nutnost „utahování opasků“, aby si po natočení svých negativních prognóz, rozvalení v pohodlí luxusní kanceláře pořešili nejzásadnější úkol dne : Do jaké restaurace dnes zajdu na oběd ?“ Nyxmochři všech zemí, držte společně basu !

 10. Nevím, proč bychom se měli chovat stejně, jako Němci, nebo Švýcaři. Jsme jiní. Další věcí je zmiňovaný nízký výnos u nemovitostí – pokud někdo koupil investiční byt před 20, 10, nebo 5-ti lety, tak zisk z pronájmu + navýšení hodnoty za období daleko překonává jakékoliv fondy, dluhopisy, akcie a jiné investiční nástroje.

 11. Tento článek je dalším mementem až půjdeme letos k volbám. Autor je člen rady současné vlády …

 12. Za komunistů se nejen na vlastní byt, ale i na rodinný domek zmohl každý, kdo byl pracovitý. Nyní, za vrcholné demokracie, je vlastní bydlení naprostým luxusem. Článek je blábolem, aby se lidé nebouřili, že se mají hůře než zakomunistů.

  • Lžete. Na vlastní byt se zmohlo jen málo lidí. Většina byla v podnikovém, obecním či státním bytě – tj. byli v nájmu.

   • taky jsem bydlel za komunistů v pronájmu v bytě 2+1 60 m2 za 429 Kčs i s inkasem a vydělával jsem asi 4500 kčs . Postavit domek jsem si mohl také ale byl jsem líný . domek vyšel na 250000

    • 4500 měl primář i s příslužbama. Dnes má přes 100 hrubého. A 4500 bylo o 3-40 procent více, než mívali vedoucí projekčních a konstrukčních oddělení, kteří dnes mají od 70000 hrubého nahoru, takže o 30-40 procent více je rovněž přes 100 hrubého měsíčně. Určitě se Vám dnes s nějakými 110 000 hrubého žije lépe, než za bolševiků, ne? Nebo jste byl rudá špína, kterou bolševici platili za dělnickou urozanost a třídní příslušnost, nikoli za práci? Kromě toho, mne nějaký sajrajtoidní Milan nezajímá. Mne zajímají třeba moji příbuzní, kteří dekret k užívání bytu nedostali, na rozdíl od rudých sviní Vašeho kalibru.

    • Smrdutě lžete. Něco jako !pronájem“ legálně neexistovalo, nebylo možné si na trhu pronajmout byt. Bydlel jste v tom, co Vám bylo přiděleno dekretem k užívání. Problém je ten, že pokud někdo dekret nedostal, tak měl peška, a zbýval černý pronájem, a tam byly ceny úplně někde jinde.

    • Já, já, já já, já. Dobrá argumentace, že? Jenomže VY nikoho nezajímáte. JÁ Jsem mezi lety 1997-1998 ne vydělal, ale ušetřil malinko přes 100 000, ale ne CZK, ale USD. Družstevní byt jsem prakticky v roce 1997 koupil za to, co jsem poslední měsíc dostal jako cílovou prémii, a ještě zbylo na rekonstrukci jádra. To víte, hranice byly v té době otevřené, a o pracovité a kvalifikované lidi je zájem všude. V roce 1988 jste mne vy rufé svině platily jako konstruktéra 1450 Kčs HRUBÉHO, a o nějakém dekretu nebo podnikovém bytě by se mi mohlo akorát tak zdát. Dnes je prostě bydlení dostupnější, levnější, a VY s tím nic neuděláte.

  • Smrdutě lžete, počet vlastních bytů, rovná se bytů v osobním vlastnictví se limitně blížil nule. Katastr nemovitostí Vás usvědčí ze lži. Apropo, dnes je bydlení daleko dostupnější, tedy pro normální, slušné, a kvalifikované lidi. Nebo jak vysvětlíte, proč stavěli bolševici tak obrovské azyláče pro bezdomovce z řad lékařského personálu, co? A s pošetilou arogancí to nazývali svobodárnami, přestože tam v jedné místnosti bez příslušenství často bydleli celé rodiny. Dnes nikdo nemusí být na svobodárně, dokonce i když je pouze atestovaný lékař.

    • Co je snůška nesmyslů? Ty azyláče pro bezdomovce z řad lékařského personálu dodnes stojí. Akorát, že z nich jsou třeba domovy pro seniory. Slušný, kvalifikovaný a pracovitý člověk není špína se západotatarským učnákem, nebo praslovanskou maturitou. A pracovitý člověk se práce neštítí, a může třeba pracovat na ropné plošině v Severním moři, nebo v západním atlantiku, a 8000 Euro čistého, nebo chcete li 10 000 USD po zdanění si vydělá :).

  • VY máte problém, že pracovitost zaměnujete za okrádání zaměstnavatele a dělnickou urozenost. Naopak, dnes si pracovitý člověk, opatří bydlení mnohem snadněji, než před 1989. Pracovitost vzniká už v dětském věku, a těžko je pracovitý někdo, kdo se špatně učil, a skončil na nějakém západotatarském učnáku, že.

 13. Poslední věta článku: Z akciových výnosů pak nebude potíž zaplatit si velmi důstojné stáří, byť půjde o stáří v pronájmu.
  Bydlenív podnájmu v ČR nemusí bt žádný med. Domácí může zvýšit nájem tak, že ( nejen ) důchodce na to nebude mít a sotva chodící důchodce se bude muset stěhovat.. … Taktéž domácí nepovolí stavební úpravy / v některých případech ani vyvrtáí díry na hmoždínku do zdi !!!!!!!!

  • A to je špatně, že se single důchodce vystěhuje ze stometrového bytu, a uvolní tento rodině s dětmi? Dnes tihle důchodci dostávají doplatky na bydlení, a blokují rodinné byty mladým rodinám. Jenom upozornuju, žer za bolševika by platili takovej nadměr, že by jim na to celá penze nestačila.

    • Je zřejmé, že nechápete význam psaného textu. Burešovi voliči jsou především ty single seniorky okupující nadměrně velké nemovitosti, na které jim Maláčová dá příspěvek na bydlení 🙂 Koho prosím pěkně ráčíte být poskok vy? Také jste řičel blahem, když Vám Bureš zrušil superhrubou mzdu, a v pytlíčku Vám měsíčně zůstalo o pár šupů více, nebo když Šilerka zrušila daň z převodu nemovitostí s tím, že si pořídíte bydlení snadněji? Tak tady to máte truhlíku. Čistou vejplatu Vám to první opatření zvedlo o dva litry, a potenciální bydlení podražilo o 1-3 mega, a to se vyplatí 🙂 A to nepočítám to, že během tří let to zadlužení bude na dluhové brzdě, a ty daně pak někdo bude muset vrátit zpět, a spíše je zvýšit, protože vzrostou náklady na obsluhu veřejného dluhu, a nejspíše ani to nebude stačit, takže se třeba připravte na školné na VŠ 🙂

 14. Musí???? nebo si to někdo přeje…. ve státě kde už veřejnému blahu neslouží skoro nic, všechno bylo složeno do rukou zahraničního kapitálu, nebo českému havloidnímu Klondaiku.

  • A co sloužilo před 1989 „veřejnému blahu“????? Schválně. Máte docela zajímavý slovník. Zájmy bolševiků jsou pro Vás synonymem výrazu !veřejné blaho“.

 15. No pokud by byl fixovaný nájem, tak by to mělo smysl, ale být vystaven na pospas „domácímu“ že dá smlouvu vždy jen na rok a za rok zase se zvýšeným nájmem, je nejistota. Na tu nemá mnoho lidí žaludek, žít v nejistotě. Známá bydlela mnoho let v Německu a platila nájem, který si sjednala při 1. nastěhování a dokud neodešla, tak měla nájem stále stejný. Tak pokud by to chtěl reportér srovnávat s ostatními státy, tak nejlépe kompletně a ne šířit polopravdy.

  • No, nedivte se tomu, když pronajímatel tahá za kratší konec provazu. Nájemník může kdykoli beztrestně přestat platit nájem, a vyhodit jej, pokud má smlouvu na dobu neurčitou, je prakticky nemožné. Až nebude tak riskantní byt pronajmout, tak ty nájmy půjdou dolů.

  • No, já bych skoro řekl, že lžete, poslední události třeba v Berlíně Vás z té lži usvědčují. A určitě ta smlouva byla doplněná o inflační doložku.

  • Děkuji, víceméně potvrzujete to, co jsem napsal výše, tedy to, že většinu nájemních bytů si lumpenproletáři pronajímají mezi sebou.

 16. My bydlíme v Kladně v 5+1 za 15k a smířil jsem se ze vlastní bydlení mít nebudeme… Za tyhle peníze nic neseženete vlastniho stejně velke.

  • Přesně tak, a to znám lidi, kteří mají v krajském městě pronajatý apartmán 180 metrů čtverečních a platí tuším 18 000 i s energiemi, tedy vodou, eletrikou, a topením. Kdyby to bylo jejich, tak náklady budou minimálně 4000 energie, 4000 fond oprav, pojištění domu, dan z nemovitosti dalšícfh tak 300 + splátka hypo, přičemž cena těch 180 metrů by mohla v té lokalitě být tak 8,5 milionu minimálně,

 17. Pan Kovanda je absolutní ekonomické vemeno. K tomu, abych si dokázal spočítat, že platit hypotéku místo nájmu je nevýhodné pouze pro ty, kterým ten nájem zaplatí stát, mi stačí mít vychozených 5 tříd základní školy a zvládnout základy sčítání a odčítání.

  • Není pravda, městské byty jsou výrazně levnější. A to se nebavím o možnosti, kdy služební byt třeba komplet platí zaměstnavatel.

 18. nevim jak v nemecku, ja zijunv Holandsku, mam byt 90m zacal jsem splacet hypo 426€ a pokazdy kdyz dam neco navic splatka se mi snizi. v soucastnosti platim 270€ najmy mezitim stouply o 30%, tak de je ta vyhoda. a kdyz nekdo pise, pronajem v Praze investovat v Usti, proc nezajit dal. bydlet pod mostem a ivestovat do akcii vcetne toho prazskyho najmu.
  Nechapu ze kdyz je nekdo takhle blbej ze vubec umi psat

 19. Hoďte na něj deku, nebo ho zbiju! jak pravil klasik. To by se bohatým líbilo, kdyby jim lidi místo bydlení ve svém raději do smrti platili předražený nájem. Ceny za nemovitosti půjdou nahoru, takže nakonec mnoha lidem ani nic jiného nezbyde, ale určitě na tom nevydělají.

 20. No pokud i nadále budeme vymirat tak bude nabídka převyšovat poptávku a takové Arenbergove budou ze svými 65 nemovitostmi v prdeli. Jen si kupujte nemovitostí a pak si navzajem kopejte doprdilky to může být ještě zábavné!!!

  • Popravdě žasnu nad tím, že je bytů nedostatek, tváří v tvář tomu, že počet obyvatel ve spoustě měst klesá. Holt toto jsou důsledky privatizace, ehm rozkradení státního bytového fondu nájemnickou regulovanou verbeží.

   • No ty jsi sežral celou moudrost světa, že? Ty tvoje názory a komentáře co tady tlačíš lidem do hlavy, to je mazec. Asi bydlíš taky v nájmu,co? Ať si každý dělá co chce a jak uzná za vhodné.

    • Tykejte si té špíně, které jste vylezl mezi nohama. Bydlím v tom, co jsem normálně koupil za tržní cenu, ale ZA HOTOVÉ. Není to lepší, než hypotéka?

 21. Hypoteku klidne ano, ale ne na nemovitost nadhodnocenou minimalme o 40% nad jeji realnou hodnotu. Klidne zatim radsi rozumny najem a pockat, co prijde.

  • Ale ten autor k ničemu jinému nenabádá. Navíc, zdejší mudrcové zcela ignorují to, jak vypadá strom života v ČR – tedy to, že poválečná generace je mnohem početnější, než mileniálové. Až tedy tito umřou, jimi vlastněné nemovitosti se dostanou na trh, a dojde k převisu nabídky – tedy pokud nám Brusel například nevnutí statisíce migrantů z třetích zemí.

 22. Mě by nejvíc vadilo, že ten podnájem mi může skončit a já se budu muset stěhovat., protože se majitel třeba rozvádí anebo potřebuje byt pro dceru atd. proto jsem šel do vlastního. Něco jiného je podnájem od města, kde mám nějakou šanci předpokládat, že když budu platit nájem, město mě tam nechá do smrti.

  • No, to je přesně ono. Má to skobičku, město Vám nepronajme byt, pokud vlastníte nemovitost -etcetera.

  • Děkuji, víceméně potvrzujete to, co jsem napsal výše, tedy to, že většinu nájemních bytů si lumpenproletáři pronajímají mezi sebou.

 23. Jasně ,proč platit 2600kč za svůj byt, když můžu někomu dávat 20000kč za pronájem.Tak tohle může napsat jen arogantní tupon !!!

  • Nejlepší je koupit podíl na domě, nejde na to vzít hypotéka, tudíž špinavý socky bez keše spoléhající na hypotéku nelicitují, kdo se více zadluží, a tudíž tohle bývá levnější. Pak se to s nákladem cca 3000/ bytovou jednotku nechá rozdělit podle §72/1994 Sb. na jednotky, a rázem je veseleji 🙂

 24. Pisálek obhajuje absolutní aroganci a neschopnost státu zajistit bydlení pro slušné lidi (pracující). To radši po vzoru Berlína rozdělí společnost tím že vyvlastní soukromý majetek a nastěhuje do něj socky, matky samoživitelky, běžence a pod. co jen celý život nemáknou ale o práci vypráví celé pohádky. A společnost jim to zaplatím (jak za vyvlastnění tak nájmy) jenže ta společnost jsou pracující a jejich daně což se té ubrečené skupiny netýká.

 25. Pokud bude zajištěno, aby se nájemné nepředražovalo jen kvůli tomu, že v blízkosti jezdí MHD nebo se vyskytuje ordinace, aby si někdo jenom nezvyšoval nájmy aniž by se přiměřeně staral o údržbu toho, co pronajímá, pak třeba nájemní bydlení tolik vadit nebude. Jinak by mělo bejt leckomu jasný, že chce někdo radši bydlet ve vlastním, kde mu sotva někdo bude zdražovat nájem jenom kvůli větším penězům do své kapsy, a když se něco porouchá, může si opravu zajistit sám a nečekat, až se rozhoupe „milostpán majitel“.

  • Město může v budoucnu docela napálit dan z nemovitosti, což by tedy bylo fajn 🙂 Tím by se snížila cena ratejen, které nemají žádnou historickou hodnotu, naopak ten, kdo bydlí v historicky cenném domě, a není lakomý asociál, by na tom byl stále stejně. Dovedl bych si představit mírný růst daní z nemovitosti, dejme tomu na 50-100 násobek současného stavu.

   • 100 násobek současného stavu, tj 100 000 per bytová jednotka o 50m2?
    Pán Parabellum je fajnšmekr.. a slušný asociál.

    • Jistě, proč ne. Já bude platit stále nula. Protože 100x nula rovná se nula. Pokud je totiž nemovitost prohlášena za kulturní památku, a za předpokladu, že je tato částečně zpřístupněna veřejnosti, je od daně z nemovitosti osvobozena. Mimochodem, tohle by bylo zacílené na zloděje, kteříé v minulosti ukradli byt v privatizaci, nikolio na ty, kdož nakupovali za tržní cenu.

  • Děkuji, víceméně potvrzujete to, co jsem napsal výše, tedy to, že většinu nájemních bytů si lumpenproletáři pronajímají mezi sebou.

 26. pokud si pronajímám byt třeba v Praze tak těžko budu hledat další zdroje na akcie nebo cokoli dalšího autor asi zapomněl kolik si vydělává běžná střední třída článek nebere v potaz skutečné příjmy a výdaje .Takové teorie jsou na každém rohu ale skutečnost není tak jednoduchá

  • A proč jste si vzal jako příklad „třeba“ Prahu, kde jsou ty nájmy nejvyšší, stejně jako ceny nemovitostí? Já bych řekl, že pokud někdo chce bydlet v Praze, a je přivandrovalec, který tam bydlení nepodědil, tak by měl mít tak od dvojnásobku průměrné mzdy nahoru, a bydleníi si opatřovat s partnerkou – tedy dvojice řekněme od 145 000 hrubého nahoru. V opačném případě nevím, proč se takoví rvou do Prahy.

 27. njn co se da delat, tak ono taky je rozdil kdyz v linzu vydelavam 2100 ecek mesicne jako blbej delnik na silnici a za dvou pokojovy byt s balkonem tady necham 700 ecek vcetne vsech energii … kdyzto v praze jako sitovej administrator vydelavam 45 delam od nevidim do nevidim a za najen spelunky vcetne poplatku tam necham 20ku … staci kdyz se tyhle veci trochu srovnaji a lidi prestanou vlastni bydleni tak moc resit kdyz bude najem dostatecne vyhodnej … za soucasny situace se tomu clovek proste nemuze divit ze chce kazdej hypo … srovnovnejte plat na evropskou uroven a je po problemu, je to uplne primitivni … a nebo proste srovnejte najem vuci platu na evropskou uroven, nevim co se vsichni tak divi ze lidi volej levicaky a ze se zacina resit vyvlastnovani … to ze nemam na lambo je ok ale pokud pracuju proste musim mit kde slozit hlavu … a nesmi to byt mezi cikany na ubytovne !

  • No jo, no 🙂 To je důsledek toho, že předchozí generace se té životní úrovni v Rakousku bránila tím, že mířila na ten civilizovaný svět raketami s atomovými hlavicemi, a ten svůj zhovadilý třídní boj PROHRÁLA. Ono už je docela dost velký ústupek, že za tu hrozbu nukleárního terorizmu nešli čecháčkové do šlauchu – uznejte. Mimochodem, v roce 1989 byste měl jako systémový analytik T12 – což bylo tak 4550-4650 Hrubého, tedy – pokud jste byl sám a platil volskou dan asi 3400-3500 čistého. Což bylo asi 1600 šilinků, a v Linci byly v té době dělnické mzdy tak 15 000 šilinků – inženýři měli pochopitelně více.. Co tedy chcete srovnávat?

  • Evropská úroveň je dost široký pojem. Protože EU není jenom Rakousko či Německo, ale také Rumunsko nebo Slovensko. Ty druhé dvě se od těch prvních dvou liší tím, že tam dělnická lůza 40 let budovala třídní apartheid, a na tu první skupinu mířila raketami s atomovými hlavicemi, a oddělovala se od těchto plotem z ostnatého drátu. Chcete tedy srovnat úroveň těch druhých dvou zemí? To by si zejména dělničtí proletáři významně pohoršili, ČR je nedražší montovna a špindírovna na světě. A většina lidí to v Té Praze má tak, že za 2+kk o 40 metrech platí okolo 4500 sakumpak, a to jsou konečné náklady, protože darovací a dědické daně jsou v řadě přímé nulové. Zkuste si vzít příklad z těchto.

   • ok uznavam ze jsem se nechal unest a vzal v potaz jenom jednu stranu mince a to tu horsi … protoze co si budem, lide maji jednu dokonalou vlastnost a to prevest a zapomatovat si hlavne zkusenosti spatne a v potaz brat vzdicky hlavne to horsi, a taky mate pravdu v tom ze vlastnit nemovitost je prevazne zasada v tech chudsich zemich, kamarad co pracuje v norsku v restaraci jako kuchar tak tam ani majitel podniku nema vlastni bydleni a je v najmu … ikdyz ten by si to samozrejmne dovolit mohl,vuci tomu takove bulharsko kde jsem byl pracovne jako programator hracich automatu … to je jina liga, kolega mne vzal do rodne vesnice a tam je to obraceni …baraky a byty jenom v OV, je to zvlastni kontrast … ktery je ale holt hlavne dan tim ze kdyz videlavate mrzke penize tak chcete mit hlavne neco kde muzute a hlavne snad jednou budete moct slozit hlave, tady v linzu co tyhle veci obcas resime s kolegi delniky, tak co jsem pochopil zdejsi lid to ma nastaveny tak ze k tomu proste neni duvod pokud vydelavaji tolik ze vyplaty pro „delnicke profese“ lze bezproblemu zaplatit veskere nezbytne zivotni naklady tak to proste tolik nehroti protoze na bydleni proste furt mate dostatek financi ( v tom smyslu ze v lokalite kde pracujete proste sezenete najemni byt ktery s klidem utahnete v ramci vyplaty a i nejake lopaty )

    • Dělnické profese by se konečně mohly přestat vyvyšovat na vysoce kvalifikované lidi, kterým nesahají ani po kotníky, a vzít si příklad z toho, jak bydleli tito za bolševiků. Fyzik světového formátu + inženýrka z AV – ústav Teorie informace a automatizace – se dvěma dětmi a matkou toho fyzika v 2+1- jiný příklad, dva atestovaní lékaři v jedné místnosti bez příslušenství na „svobodárně“ Což by bylo dnes prohlášené za azyláč pro bezdomovce. Vy si nepamatuje dobu, kdy byla v ČSSR dělnická třída třídnou vládnoucí, a kdy se inženýrka dostala na plat uklízečky vagomů po 25 letech poté, co tuto povýšili na vedoucí projekce. Tak když si dělnická lůza, která mimochodem, kromě toho, že vedla v terminální fázi ten svůj zhovadilý třídní boj proti inteligenci poté, co ostatní třídní nepřátelé došli, 20.11.1989 se dožadovala střelby do stávkujících studentů, tak tato zároven na ty rakouské dělníky mířila raketaqmi s atomovými hlavicemi. A tenhle svůj zhovadilý třídní boj prohrála, a dovedla si ekonomiku k bankrotu. Takže její problém.

     • můj problem to neni a je mi to zcela jedno, jenom je proste pruser ze na jednoho chytryho fyzika je hold 20 delniku … a kdy 20 delniku nema kde bydlet a jeden fyzik je na hrade tak je hold pruser, bohuzel … ja se pres to ale prenes … jenze tech 20 blbu ma volebni pravo a cely to dojebe … tak to proste je, to ale neni moje chyba moje starost muj problem … ja jenom popisuju to co vsichni vy a chapu ale nikdo nevime jak se tomu postavit a jak pro to najit reseni

     • No, víte, to je problém demokracie, kde dva vlci a jehně hlasují o to, co bude k večeři. Jenomže na druhou stranu, vítězství dělnické třídy nad fyziky vedlo k tomu, že zdejší dělnická třída, ač byla vlastníkem výrobních prostředků, měla vejplaty oproti německým či rakouským dělníkům zhruba dvacetinové. Takže vítězství dělnické třídy sice znamenalo, že dočasně zvítězili nad svými třídními nepřáteli – techniky, programátory, atd, ale přivedli si ekonomiku k bankrotu. Řešení???? Tady se především sklízí dementní bytová politika předchozích více, než 70 let. Do roku 1989 to sice vypadalo tak, že se sice hodně stavěly králíkárny, což vypadalo dobře, ale akorát do bolševických tabulek. Ono se toho totiž zároveň docela dost zbouralo, zbouraly se celé bloky domů, celé vesnice, a dokonce i jedno okresní město. A ještě mnohem více se toho přivedlo k demoličnímu stavu díky zanedbané údržbě. Po roce 1989 stát převedl ty zanedbané domy na obce, a nadiktoval, za kolik se to má pronajímat, aby zachoval „sociální smír“ za ty peníze to pochopitelně nešlo udržovat, tak obce ty byty odprodaly za hubičku držitelům dekretů, a peníze „prošustrovaly“ – většinou na údržbě toho zbytku, na plynofikaci, opravách veřejných budov, atd. No, a novodobí vlastníci, povětšinou proletariát, místo toho, aby se s ostatními proletáři BRATRSKY podělili, jak jim kladl na srdce jejich předvoj, tedy KSČ, tak s těmi byty začali nehorázně kšeftovat. V Rakousku je ta situace odlišná, velká část bytového fondu je v majetku měst a obcí, a to z výnosu nájemného tyto opravuje, popřípadě staví další. To v ČR nebylo až donedávna možné, do roku 2010 bylo nájemné regulované na zhovadille podnákladové úrovni, takže města to udržovala z toho, co odprodala, a to nešlo do nekonečna. Takže nyní prostě chybí těch 60 let placení normálního nájemného, za které by bylo možné ten bytový fond udržovat a rozšiřovat. Nájemní byty ve vlastnictví lumpenproletariátu, tedy kdy jeden lumpenproletář pronajímá druhému, nevede k dalším investicím do bytového fondu, protože ti lumpenproletáři ten výnos z nájemného rozházejí, a ještě z toho povětšinou neodvedou daně. Řekněme si ovšem, že většině Čechů to tak vyhovuje.

     • Jenomže ono to není tak, jak píšete. Ten fyzik není na hradě, ale normálně v tom 2+1 poté, co jeho maminka umřela, a zdivočelá dělnická lůza je ten, kdož největší část toho bytového fondu rozkradl v privatizaci. Takže oni mají kde bydlet, ale problém je ten, že jejich spratkové, kteří vystudovali bulšit univerzitní obory v těch proletářských městech zůstat nechtějí – modelově komoušká města zítřka, které postavili na zelené louce – Most, a Havířov. Proč ti dělničtí spratkové nedrží dělnické tradice svých rodičů, a rvou se do těch dekadentních měst, jest pro mne tunguskou záhadou. Ta vláda dělnické lůzy totiž navíc měla negativní dopad v tom, že králíkárny se sice stavěly ale nejvíce tam, kde dnes nikdo mladý nechce bydlet. A další, potomci té dělnické lůzy v pošetilé víře, že stačí papír, šly studovat hafo bulšit oborů, z nichž většina je v reálné ekonomice úplně k ničemu, a z velké části zůstává napíchnuta na ty pseudouniversity, které se exponenciálně rozšiřují. A tohle vede k odlivu mladých do těch universitních měst, a brutální poptávce po bydlení tamtéž.

     • však ano ono uvedeni dvaceti delnikua jednoho vedce bylo ad absurdum jenom kvuli efekte ( hodne nesikovne jsem tim chtel vyjadrit ze byty skupuju hlavne spekulanti, viz treba pripad novostaveb v holesovich kde kamard zarizoval „dekorace“ nebo jak se nadava tomu benatskemu stuku a nebo sterce, no a proste se stalo to ze doslova behem jedna s developerem tam proste nekomprominsne prisel clovek ze chce koupit pet bytu za hotove, jako by se nechumelilo … tak je jasny co to je za cloveka ale nikomu to realne nevadi protoze co … bude se nekdo zajimat o to kde je vzal a nebo se s nim radsi sabne ? (zbytecna retoricka otazka) a pak samozrejmne to ze to tady 60 let stalo za pytel … to je opet vec kterou proste nelze rozporovoat, otazkou je jak to spis opravit a zaroven se vyhnout tomu aby to nedopadlo jako ve franci se zlutejmna vestama a nebo nebo i pro priklad v tom rakousku kde se bere k moci levice s jejich vyvlastnovanim bytu …

 28. To jsou ale eurobolševické sračky! 😀 Všude na západě, kdo jen trochu může usiluje o své vlastní bydlení! Komupak by asi vyhovovalo, kdyby to v Čechách bylo jinak?? Kdyby Němci vlastnili nemovitosti a my jim pěkně platili za nájem. Další dílek by zapadl to té unijně kolonizační skládačky.

  • Nejvyšší podíl bytů v OV je v rámci EU tuším v Rumunsku. A Německy mluvících zemích je to tak, jak píše autor.

   • V německy mluvícíh zemích je to tak jak píše autor ne proto že by to tamní obyvatelé preferovali ale proto ŽE NA TO NEMAJÍ.

 29. Dobrá ironie v dnešní situaci, člověk potřebuje jistotu a třeba vlastní, družstevní bydlení. Pronájem, mi smysl nedává.

  • Kápnul jste na to, to je slovo do pranice 🙂 Víte, zákon o bytových družstvech nikdo nezrušil. Tak mi nyní řekněte, proč ti světaznalí mileniálové, kteří vše procestovali, a všechno vědí, nezaloží bytové družstvo, a něco si nepostaví?

 30. Zase propaganda jak ještě více pauperizovat méně chytré. Pirát bartoš jako vzor – komuninsta s tahací harmonikou a holou zadnicí, který s poslaneckým platem bydlí v nájmu.. Paráda.. směřujme k nulovému majetku a nulové autonomii, šup.. investice do rukou ďábla a všechno patří těm,kterým to chci já dát zadarmo, vy makejte a prodávejte a odevzdejte slepice se zlatými vejci a nechte vše vyšumět a odevzdejte zbraně a řerte zrní – stay kripl, ať jste krásně bezbranní a tvární, až vás z té pronajaté králikárny budou chtít přesunout do lepšího (multikulturní pracovní tábor s příděly) a budou chtít ždímat..Ještě tam chybí poznámka: prodávejte výhradně cizincům a od těch si pak draze pronajímejte, až budou oni určovat všechna pravidla.. To srovnání s německem a rakouskem asi také odpovídá přístupu že místo čechů v budoucí evropě je po boku ostatních vykořisťovaných „gastarbaiterů“ z afriky a asie.. Pisatel je buď škoditel, nebo hlupák – tipuji to první.

  • Ještě rád do toho multikulturního pracovního tábora s příděly odejdete, a o to místo se ještě porvete, truhlíku. Protože tu Vaši králíkárnu ještě za Vašeho života odstřihnou od zdroje tepla a TUV, respektive ten dodavatel ukončí činnost. Z čeho by také to teplo vyráběl, že. Takže vy budete mít tři alternativy – zůstat v té králíkárně, a zmrznout, pořídit si bydlení v pasivním standardu, nebo se porvat o místo v tom multikulturním pracovním táboře, kde bude ovšem omezený počet míst – to je tak, vy mileniálský hovádka, když si myslíte, že ty radiátory v králíkárně hřejí samy od sebe, a elektřina vzniká v zásuvce 🙂 A ti multikulturní odboborníci budou potřeba, jsou totiž zdatnými operátory bičů, které Vás, a vaše ničemné spratky znovu naučí dělat, že.

  • Já tedy nevím, co je na tom divného, když chce člověk bydlet ve vlastním a neplatit za předražený nájem? Všude jinde jsou nájmy levnější, než u nás a to mají větší výplaty, než má v Česku 👍

   • Já opravdu nevím, proč si tewy kvůli tomu bere hypotéku, a s ostatními zájemci soutěží o to, kdo dochčije výš, rovná se, kdo si vezme větší hypotéku 🙂

 31. Mě třeba na nájemním bydlení vadí to, že mě z nájmu může kdykoliv dotyčný vyhodit. Že jakoukoliv úpravu musím projednávat s majitelem a ten mi taky nemusí povolit úpravu udělat. Že něco začnu považovat za svůj domov a zázemí a za půl roku přijde majitel „hele, potřebuju byt pro svojí neteř – máš 2 měsíce na to se vystěhovat“ a teď si hledejte někde bydlení se stádem zvířat a dětí na místě, který Vám strategicky vyhovuje během 2 měsíců. Ve svém jsem svým pánem toho, jak moje bydlení bude vypadat a až mě to tu bude štvát, prostě zvednu krovky a přestěhuji se jinam. A státní byty se shánějí dost blbě, pokud nejste důchodce či sociálně slabší (což chápu – obecních bytů je málo a město se je snaží pronajímat hlavně nízkopříjmovým rodinám a lidem) a navíc většina z nich je na místě, kde bydlet moc nechcete (třeba v době, kdy jsem na státní nájmy koukala já tak byly v centru města v odporných starých zástavbách, kde je samej humus, špína z aut a zeleň kilometry daleko. A spousta pochybných existencí). Takže z toho důvodu se raději zadlužím na 30 let hypotékou a budu žít ve vlastním… Navíc až budu v tom důchodu, tak nebudu muset řešit existenční krizi „kde vezmu na nájem“. Dokud jsou na to 2, ještě to jde, ale jakmile je na to pak důchodce sám, tak je to … (a to jsem – pro rejpaly – typ, co má od 28 penzijko a nedávno začal investovat do akcií, takže rozhodně nespoléhám na stát, že mě uživí)

  • Vykašlal bych se na něj. Prostě toho arogantního šmejda ignorovat ať plká cokoliv. Stupidní otázky, vyžadování odkazů na každou blbost, urážky, všechno ignorovat. Podle mých zkušeností z jiných zpravodajských webů, týpci jako ten, co se skrývá pod nickem Parabellum většinou bývají zaměstnanci těch webů, kolikrát i samotný novinář, co ten článek napal.

 32. Jo a pak v důchodu ten nájem bude platit kdo?! Zejména, když zůstane člověk sám, bez partnera. To aby šel rovnou do penálu.
  Zase jeden článek o ničem, samý blábol. Tady nejsme na západě.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB