Češi se sice bojí covidu, ale životní pojistku si nezměnili

Průzkum
Přes rizika a obavy, která u české společnosti vyvolala pandemie covid-19, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené rizikové životní pojištění, nijak neupravila podmínky jeho plnění. Vyplývá to z výzkumu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, který proběhl na konci listopadu prostřednictvím Instant Research Ipsos na reprezentativním vzorku české populace (1010 respondentů – pozn. red.).
Češi se sice bojí covidu, ale životní pojistku si nezměnili. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Polovinu z těch, kdo si rizikové životní pojištění platí, podle průzkumu přitom ani nenapadlo, že by právě pandemie nového koronaviru mohla být důvodem, proč by se měli zajímat o to, jak mají životní pojištění nastaveno.

Nějakou formu životního pojištění má uzavřenu jen necelá polovina z Čechů (46,8 %). Skoro každý druhý z nás, tak nemá žádnou ochranu příjmů pro nenadálé životní situace. Současná pandemická situace však alespoň část z nás přiměla, aby o rizikovém životním pojištění začala přemýšlet – skoro pětina dotázaných (18 %) totiž uvažuje o tom, že si životní pojištění zřídí.

„Pandemie ukázala, že i ti, kdo už rizikové životní pojištění mají, jej podceňují a často mají bohužel špatně nastaveno pojistné krytí,“ sdělil redakci FAEI.cz generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Filip Duchoň.

Přes rizika a obavy, která u české společnosti pandemie covid-19 vyvolala, naprostá většina Čechů, kteří mají uzavřené životní pojištění, totiž nijak neupravila její nastavení. Změny v pojistce udělaly zatím podle výzkumu jen dvě procenta lidí.

Téměř polovinu Čechů (49 %) přitom ani nenapadlo, že by právě koronavirová pandemie mohla být důvodem, proč by se měli podívat na to, jak mají životní pojištění nastaveno a jaká plnění je čekají v případě různých životních situací.

PSALI JSME:
Jak se pojišťovny dívají na koronavirus a životní pojištění?

Jen 11,2 procenta respondentů vzalo současnou situaci jako důvod k tomu, aby se alespoň podívali do uzavřené smlouvy o životním pojištění a zvážili, zda není čas například za pomoci finančního poradce přehodnotit rizika a plnění, která mají s uzavřeným pojištěním spojena.

Odborníci doporučují ověřit si, co vaše pojistka kryje. Důležité je všímat si v současné epidemické situaci zejména toho, jaká rizika máte sjednána: Jste pokryti pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti, hospitalizace či ošetřování dítěte? To vše jsou totiž rizika, která mohou být s koronavirem teoreticky spjata.

PSALI JSME:
Koronavirus a pojištění. Lze čekat zdražení i omezení krytí rizik

„Zásadní je především riziko smrti, invalidity a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pokud máte malé děti, doporučujeme i pojištění ošetřování. Vhodné je také zrevidovat i ostatní vážná rizika nesouvisející s koronavirem – závažná onemocnění nebo trvalé následky úrazu,“ uvedl Duchoň.

Češi podle průzkumu tápou v životním pojištění a selhávají v jeho vnímání jako nástroje zajištění příjmu v případě nepříznivých životních situací. Svědčí o tom skutečnost, že jen 16 procent z těch, kdo životní pojištění mají, si je jistých, že výše pojistné částky u životního pojištění pokryje výpadek jejich příjmu v případě nenadálé životní situace.

PSALI JSME:
Životní pojištění: Jak do konce roku ušetřit na daních?

Zavřít reklamu ×
  1. Živit pojištovny je zcela zbytečná investice.Mám pouze povinné ručení a to bohatě stačí,i tak strkám pojištovně do chřtánu za jedno auto 3200 kč/ročně.Za 25 let co jezdím jsem nikdy neboural……Ono,taky bourat na opuštěných cestách tady v pohraničí ani moc nejde.Spíš je problém v zimě vyjet zledovatělé kopce!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Pojištění auta: Deset tipů, jak prodělat

Přinášíme deset „babských rad“, jak na první pohled ušetřit, ale ve skutečnosti si zadělat na malý či velký problém. Na internetu i od „rádoby poradců“ se lze setkat s radami, které se mohou vymstít. Pokud uvažujete …

Pojištění auta: Deset tipů, jak ušetřit

Rostoucí inflace začíná mít skrytý dopad na cenu pojištění vozidel. Zatímco u nově sjednávaných smluv zůstávají ceny přibližně stejné jako v posledních měsících, u existujících smluv dostávají klienti na výročí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB