Češi se snaží vracet staré dluhy za energie, služby a půjčky

Češi se snaží alespoň trochu vracet své staré dluhy za energie, telekomunikační služby, rychlé půjčky a nákupy na splátky. Nic jiného jim totiž ani nezbývá, protože závazky eviduje registr Solus. A dokud lidé nezaplatí, novou službu už nepořídí, protože firmy vidí hříšníky na černé listině. A být bez elektřiny vydrží málokterý dlužník.

Být bez elektřiny vydrží málokterý dlužník. Foto: Pixabay

Závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci června 7,40 procent dospělých občanů ČR oproti 7,92 procentům v pololetí 2016. Rychlost poklesu počtu osob v prodlení se sice ve druhém čtvrtletí 2017 mírně zpomalila, i nadále však SOLUS zaznamenává ve většině krajů ČR pozitivní trend, kdy lidé hradí své závazky po splatnosti.

V registru bylo ke konci června 2017 zapsáno 640 tisíc osob s celkovými závazky po splatnosti ve výši 50 miliard korun. To víceméně odpovídá i tomu, kolik lidí je ve vícečetných exekucích: 650 tisíc.

„Radost nám dělá zejména pokračující pokles počtu osob v prodlení v dlouhodobě nejrizikovějších krajích, jako je Karlovarský a Ústecký. V Karlovarském kraji jsme ve 2. čtvrtletí zaznamenali nejrychlejší snížení podílu dospělých osob se závazkem po splatnosti zapsaným v negativním registru SOLUS v rámci celé České republiky, a to o jednu desetinu procenta na 12,43 %,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Ještě na konci roku 2014 zde přitom mělo záznam v registru SOLUS 13,95 % dospělých občanů kraje, v sousedním Ústeckém kraji to bylo dokonce 15,28 % dospělých (dnes 13,92 %).

NA ČERNÉ LISTINĚ I BEZ SOUHLASU

Zákon o ochraně spotřebitele umožňuje od června 2016 zařadit členským společnostem informaci do negativního registru i bez souhlasu klienta a zlepšuje tak možnosti členských společností sdílet při dodržení přesně stanovených zákonných pravidel informace o klientech, kteří již jinde nejsou schopní dostát svým splatným závazkům.

„Zároveň nový zákon o spotřebitelském úvěru dává jasnou povinnost poskytovatelům úvěrů prověřit dostatečně schopnost žadatele splácet poskytnutý úvěr, a výslovně požaduje prověření dosavadního splácení závazků spotřebitelem,“ dodává Jan Stopka.

Do Solus je zapojeno 55 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (13 společností), nebankovních půjček (25), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (2) a v oblasti obchodu (2).

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB