Češi se snaží vracet staré dluhy za energie, služby a půjčky

Češi se snaží alespoň trochu vracet své staré dluhy za energie, telekomunikační služby, rychlé půjčky a nákupy na splátky. Nic jiného jim totiž ani nezbývá, protože závazky eviduje registr Solus. A dokud lidé nezaplatí, novou službu už nepořídí, protože firmy vidí hříšníky na černé listině. A být bez elektřiny vydrží málokterý dlužník.

Být bez elektřiny vydrží málokterý dlužník. Foto: Pixabay

Závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS mělo ke konci června 7,40 procent dospělých občanů ČR oproti 7,92 procentům v pololetí 2016. Rychlost poklesu počtu osob v prodlení se sice ve druhém čtvrtletí 2017 mírně zpomalila, i nadále však SOLUS zaznamenává ve většině krajů ČR pozitivní trend, kdy lidé hradí své závazky po splatnosti.

V registru bylo ke konci června 2017 zapsáno 640 tisíc osob s celkovými závazky po splatnosti ve výši 50 miliard korun. To víceméně odpovídá i tomu, kolik lidí je ve vícečetných exekucích: 650 tisíc.

„Radost nám dělá zejména pokračující pokles počtu osob v prodlení v dlouhodobě nejrizikovějších krajích, jako je Karlovarský a Ústecký. V Karlovarském kraji jsme ve 2. čtvrtletí zaznamenali nejrychlejší snížení podílu dospělých osob se závazkem po splatnosti zapsaným v negativním registru SOLUS v rámci celé České republiky, a to o jednu desetinu procenta na 12,43 %,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. Ještě na konci roku 2014 zde přitom mělo záznam v registru SOLUS 13,95 % dospělých občanů kraje, v sousedním Ústeckém kraji to bylo dokonce 15,28 % dospělých (dnes 13,92 %).

NA ČERNÉ LISTINĚ I BEZ SOUHLASU

Zákon o ochraně spotřebitele umožňuje od června 2016 zařadit členským společnostem informaci do negativního registru i bez souhlasu klienta a zlepšuje tak možnosti členských společností sdílet při dodržení přesně stanovených zákonných pravidel informace o klientech, kteří již jinde nejsou schopní dostát svým splatným závazkům.

„Zároveň nový zákon o spotřebitelském úvěru dává jasnou povinnost poskytovatelům úvěrů prověřit dostatečně schopnost žadatele splácet poskytnutý úvěr, a výslovně požaduje prověření dosavadního splácení závazků spotřebitelem,“ dodává Jan Stopka.

Do Solus je zapojeno 55 členských společností, které poskytují služby v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření (13 společností), nebankovních půjček (25), telekomunikačních služeb (11), distribuce energií (4), P2P půjček (2) a v oblasti obchodu (2).

Záznamy evidované v Registru fyzických osob sdružení SOLUS mohou spotřebitelé ověřit prostřednictvím písemného výpisu nebo službou SMS Výpis.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflaci v Německu táhnou zejména pohonné hmoty

Finální odhady červnového vývoje spotřebitelských cen v Německu potvrdily jejich meziměsíční nárůst o 0,6 %. Meziroční růst zůstal také beze změny, když činil 0,9 %. Po květnovém poklesu cen o 0,1 %, tak německá …

Hypotéky prudce zlevňují

Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty. Poprvé od loňského září bylo začátkem června možné hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru