Češi se vracejí k pověsti šetřílků, mají na to

Drtivá většina Čechů je schopná pravidelně spořit. Potvrzují to výsledky ankety, kterou připravil Finanční a ekonomický institut (FAEI). Podle nich je schopno ze svého příjmu pravidelně ukládat alespoň minimální částku 88 % ekonomicky aktivních lidí, zatímco bez úspor bývá zhruba každý desátý.

Ilustrační foto: Pixabay

Svědčí to nejen o skutečnosti, že Češi jsou národem šetřílků, ale také o tom, že se domácí ekonomická situace zvolna zlepšuje.  Lidé se přestávají bát o práci, více nakupují, ale i myslí na zadní kolečka, protože čerstvá zkušenost hovoří o tom, že brzy může být zase hůř.

Podle nedávného průzkumu společnosti STEM spoří 51 % českých občanů, zatímco 44 % z nich si sice stranou finanční rezervu pravidelně neodkládá, ale se svým příjmem vycházejí bez problémů.

Podíl lidí, kterým se daří ukládat peníze na budoucí využití, je vůbec nejvyšší v historii sledování tohoto ukazatele. V roce 1993 například na otázku, zda domácnost byla schopna za poslední tři měsíce něco uspořit, odpověděla kladně pouze třetina z nich.

Ke konci roku 2015 měly domácnosti u bank uloženo 1 881,5 miliardy korun, tedy o 5,5 % více než o rok dříve. Optimismus se projevuje také v rostoucí ochotě si půjčovat. Domácnosti měly ke konci prosince 2015 u bank rozpůjčováno 1 235,3 miliardy korun, o 8,2 % více než před rokem. Úvěrům dominuje bydlení, kde meziroční růst představuje 8 %.

Mírně se podle průzkumu STEM snižuje podíl těch, kteří považují svou rodinu za chudou. Zcela určitě je o chudobě své domácnosti přesvědčeno sedm procent lidí, další čtvrtina spíše ano. Pocit chudoby je však podmíněn majetkovou situací. Například více než třetina lidí s celkovou hodnotou majetku do 300 000 korun svou rodinu za chudou nepovažuje. A naopak téměř pětina těch, kteří své jmění ocenili částkou vyšší než dva milióny korun, se za chudé pokládá.

V meziročním srovnání objem platů a mezd narostl o 37 miliard, relativně o 3,9 %, uvádí ve své analýze Český statistický úřad.

Tuzemským domácnostem však náležejí i příjmy za práci jejich členů v cizině, především v zemích EU. Celkově si v zahraničí v tomto období Češi vydělali 29,8 miliardy korun. V úhrnu tak disponovali mzdami a platy ve výši 1 007,8 miliardy korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Směnárenství je tvrdý a výdělečný byznys a nekalé praktiky se mu zdaleka nevyhýbají. Hrozí však běžnému zákazníkovi, si ve směnárně koupí falešné bankovky cizích měn, když penězokazci dnes padělky bankovek prodávají …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Analýza
V uplynulém roce si podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzalo život 1395 lidí, přičemž o rok dříve to bylo 1316 osob. Je to téměř dvakrát více, než kolik lidí ročně zahyne při dopravních nehodách. Ministerstvo zdravotnictví teď po nátlaku expertů slíbilo, že do konce roku vznikne první Národní plán prevence sebevražd.
Rolovat nahoru