Češi se vracejí k pověsti šetřílků, mají na to

Drtivá většina Čechů je schopná pravidelně spořit. Potvrzují to výsledky ankety, kterou připravil Finanční a ekonomický institut (FAEI). Podle nich je schopno ze svého příjmu pravidelně ukládat alespoň minimální částku 88 % ekonomicky aktivních lidí, zatímco bez úspor bývá zhruba každý desátý.

Ilustrační foto: Pixabay

Svědčí to nejen o skutečnosti, že Češi jsou národem šetřílků, ale také o tom, že se domácí ekonomická situace zvolna zlepšuje.  Lidé se přestávají bát o práci, více nakupují, ale i myslí na zadní kolečka, protože čerstvá zkušenost hovoří o tom, že brzy může být zase hůř.

Podle nedávného průzkumu společnosti STEM spoří 51 % českých občanů, zatímco 44 % z nich si sice stranou finanční rezervu pravidelně neodkládá, ale se svým příjmem vycházejí bez problémů.

Podíl lidí, kterým se daří ukládat peníze na budoucí využití, je vůbec nejvyšší v historii sledování tohoto ukazatele. V roce 1993 například na otázku, zda domácnost byla schopna za poslední tři měsíce něco uspořit, odpověděla kladně pouze třetina z nich.

Ke konci roku 2015 měly domácnosti u bank uloženo 1 881,5 miliardy korun, tedy o 5,5 % více než o rok dříve. Optimismus se projevuje také v rostoucí ochotě si půjčovat. Domácnosti měly ke konci prosince 2015 u bank rozpůjčováno 1 235,3 miliardy korun, o 8,2 % více než před rokem. Úvěrům dominuje bydlení, kde meziroční růst představuje 8 %.

Mírně se podle průzkumu STEM snižuje podíl těch, kteří považují svou rodinu za chudou. Zcela určitě je o chudobě své domácnosti přesvědčeno sedm procent lidí, další čtvrtina spíše ano. Pocit chudoby je však podmíněn majetkovou situací. Například více než třetina lidí s celkovou hodnotou majetku do 300 000 korun svou rodinu za chudou nepovažuje. A naopak téměř pětina těch, kteří své jmění ocenili částkou vyšší než dva milióny korun, se za chudé pokládá.

V meziročním srovnání objem platů a mezd narostl o 37 miliard, relativně o 3,9 %, uvádí ve své analýze Český statistický úřad.

Tuzemským domácnostem však náležejí i příjmy za práci jejich členů v cizině, především v zemích EU. Celkově si v zahraničí v tomto období Češi vydělali 29,8 miliardy korun. V úhrnu tak disponovali mzdami a platy ve výši 1 007,8 miliardy korun.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.