Češi se začali bát propouštění. Důvěra v českou ekonomiku klesla na historické minimum

Názor
Důvěra v českou ekonomiku se v dubnu dramaticky propadla na své minimum za celou dobu od roku 2003, od kdy se příslušná statistika vede. Souhrnný ukazatel důvěry domácností a firem v ekonomiku poklesl na úroveň 74,8 bodu, tedy na úroveň 74,8 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2019.
Češi se začali bát propouštění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvěra v ekonomiku je tak nyní ještě nižší než v únoru 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Tehdy důvěra v ekonomiku dosahovala 76,6 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2019.

Současnou situaci, poznamenanou bojem s koronavirem, snáší hůře firmy než domácnosti. Mezi podnikateli se totiž sentiment propadl také na své absolutní dno za celé období od roku 2003, zatímco mezi domácnostmi, resp. spotřebiteli zůstala důvěra vyšší než po podstatnou část roku 2012 a několik měsíců let 2011 a 2013.

Spotřebitelé začali mít značnou obavu z růstu nezaměstnanosti a také se více bojí zhoršení celkové i své vlastní ekonomické situace. Jejich nálada klesla meziměsíčně nejvýrazněji v historii měření. Přitom již březnová data byla částečně ovlivněna situací kolem šířením nákazy koronavirem. Sběr březnových dat totiž končil 17. 3. tedy už během nouzového stavu, který byl zaveden 12. března.

PSALI JSME:
Pokud se nerozjede ekonomika, k propouštění nakonec stejně dojde

Teprve během dubna obyvatelům ČR zjevně naplno došla závažnost situace a uvědomili si, že po odeznění zdravotních rizik budou čelit enormnímu riziku finančnímu a ekonomickému. Na firmy a podnikatele dolehla dubnová situace ještě tíživěji.

Jednak proto, že důvěra v podnikatelské sféře se propadá z nižšího výchozího základu než důvěra spotřebitelů, kteří měli před úderem koronakrize vytvořen přece jenom silnější „polštář dobré nálady“.

Jednak proto, že na podnikatele bezprostředněji dolehlo nucené zavření řady obchod, restaurací a další omezení. Zhoršení nálady spotřebitelů tlumil zatím jen pozvolný růst míry nezaměstnanosti a některá přechodná pozitiva způsobená koronakrizí typu nejlevnějších pohonných hmot za poslední léta. Aktuálně jsou pohonné hmoty nejlevnější od roku 2016.

PSALI JSME:
Nemusí být ještě tak zle, říká šéfka personální agentury

Z podnikatelů a firem se v historickém kontextu nejvýrazněji zhoršila nálada těch z oboru služeb, méně pak těch ze sektorů obchodu a průmyslu. V průmyslu zatím ještě nenastal propad důvěry na absolutní historické dno, neboť na přelomu let 2008 a 2009 byla ještě slabší.

To se však zřejmě změní v měsíci květnu, kdy lze kvůli dalšímu zhoršování odbytové situace čekat v průmyslu ještě horší sentiment. Naopak stavebnictví zůstalo vůči koronakrizi i v dubnu poměrně imunní. Nebylo tolik dotčeno omezováním činnosti jako průmysl, obchod či služby a vykazuje vyšší setrvačnost. Důvěra mezi podnikateli ve stavebnictví tak zůstala vyšší než po prakticky celé období let 2009 až 2017.

V květnu je třeba počítat s dalším zhoršením celkového ekonomického sentimentu. V náladě spotřebitelů se výrazněji projeví začínající citelný růst míry nezaměstnanosti a podnikatelé budou dále čelit bezprecedentní a prohlubující se ekonomické krizi.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Valí se výpovědi. Třetina firem je na suchu, hlásí komora. Na vládní Antivirus nedosáhnou

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru