Češi si po covidu chtějí dovolenou užít. Prodlužují si pobyt u moře

Ústup pandemie a rozvolňování opatření oživují trh cestovního ruchu. Na začátku roku prodeje zájezdů odpovídaly předcovidovému roku 2019. Mění se ale spotřebitelské chování. Před pandemií lidé do zahraničí vyráželi na několik kratších cest během roku. Nyní plánují delší dovolené, ale v nižším počtu.
Češi chtějí letos strávit u moře delší dobu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průměrná délka jedné delší zahraniční cesty vloni podle údajů ERV Evropské pojišťovny, které má redakce FAEI.cz k dispozici, vzrostla ze 7,8 dní na 8,5 dne, což je nejvyšší hodnota za posledních deset let. Ze všech zahraničních cest tvořily ty delší (na čtyři a více nocí) celých 84 procent. Podíl cest na osm až 14 dní se dostal na hranici 35 procent, zatímco v roce 2019 byl o šest procent nižší.

„Tato data jasně dokazují prodlužování zahraničních cest,“ konstatoval Štěpán Landík, ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny. Za pandemie lidé více cestovali individuálně, většinou autem do okolních zemí. Vloni to bylo 61,7 procent, v roce 2020 dokonce více než 70 procent.

„S obnovováním letů se lidé vrací do cestovních kanceláří kvůli nejistotě ve změnách letů, či rušení letů. Ty totiž na podobné změny dokážou lépe reagovat a lidem snadněji zajistí změnu letu nebo destinace,“ řekl Štěpán Landík.

Zároveň se lidé chtějí zbavit byrokracie spojené s covidem-19 a spoléhají na to, že ji za ně vyřeší právě cestovka. „Pokud se koronavirové restrikce ve větší míře nevrátí, očekáváme, že si část klientů zase bude své letenky na dovolenou řešit individuálně,“ dodal Landík.

Nárůst pasažérů

Nárůst leteckých dovolených potvrzují i data Letiště Václava Havla. Zatímco za první tři měsíce letošního roku letiště odbavilo 1,39 milionu cestujících, což je o 56 procent méně než v roce 2019, dubnových 610 tisíc je už polovinou za stejné období v roce 2019.

Za celý letošní rok se dá předpokládat, že letiště odbaví mezi 9 a 10 miliony cestujících. V roce 2019 to bylo 17,8 milionu. „Na rostoucím počtu odbavených cestujících je vidět, že i počet leteckých dovolených se zvyšuje, lidé se do letadel vrací a vracet budou,“ poznamenal Štěpán Landík.

Pandemie zasáhla také mnohé cestovní kanceláře, především ty střední a menší. Aktuálně podle ERV Evropské pojišťovny drží pět největších cestovek přibližně 75 procent trhu. Velké kanceláře přebírají klienty těch menších, které přerušily svoji činnost nebo musely dokonce skončit.

„Dnes vidíme, že koncentrace trhu pokračuje. Současně je zde ale řada středních a menších specializovaných cestovních kanceláří, kterým se v době pandemie dařilo a úspěšné jsou i nadále,“ poznamenal Landík.

Za první čtyři měsíce letošního roku mají cestovky dokonce o zhruba deset procent více klientů, než v roce 2019. „Odhadujeme, že v letošním roce může celý trh cestovních kanceláří dosáhnout až 80 procent roku 2019,“ uvedl Štěpán Landík.

Změna v destinacích

Cestovní kanceláře otevírají nové destinace nebo díky přímým leteckým spojům cenově zpřístupňují některé dříve drahé země, jako Zanzibar či Kostariku. „Kvůli rostoucím životním nákladům však pro letošek očekáváme příklon k destinacím, které udrží cenu, jako je například Egypt, Turecko nebo Tunis,“ poznamenal Štěpán Landík z ERV Evropské pojišťovny.

Některé země, jako například Řecko, už totiž avizovaly na léto zdražení. Chorvatsko bude podle odhadů této pojišťovny opět nejnavštěvovanější zemí Čechů, ale určitě nebude mít tak dominantní náskok jako vloni, protože se k němu dotáhnou Slovensko a Itálie.

Obecnému zdražování se velmi pravděpodobně nevyhne ani cestovní ruch. Rostou ceny paliv a dalších vstupních položek. „Pokud to bude pokračovat, mohou už i cestovní kanceláře začít výrazněji promítat zdražení do cen zájezdů. Na druhou stranu přívětivý kurz koruny a velmi silná konkurence mezi největšími hráči na trhu může tento růst zmírnit,“ dodal Landík.

Dovolená doma

Podle květnového šetření Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism, který má redakce FAEI.cz k dispozici, plánuje 68 procent lidí, že stráví dovolenou v České republice. Rodiny chtějí v létě nejčastěji pobýt v Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Na letní dovolené Češi plánují strávit v průměru 12,5 dne. Chtějí kombinovat odpočinek a sportovní aktivity, jako jsou lehčí procházky, pěší turistika, výletní cyklistika a vodní sporty, aquaparky. Rodiny plánují rovněž návštěvu kulturních památek, hradů a zámků.

„Předpokládaná útrata na osobu 7 213 korun je téměř o 400 korun vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni,“ řekl ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Roli zde podle něj hraje ekonomická situace obecně, například rostoucí ceny energií se negativně promítají do nákladů na ubytování, které tvoří největší část výdajů za letní dovolenou. „Podobné je to se stravováním či s dopravou. I proto nadále táhne domácí cestovní ruch, znamená totiž mimo jiné menší náklady právě na dopravu,“ dodal Herget.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. sk skoda

    A pak že to vláde vede špatně když lidi májí na prodloužené dovolené.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB