Češi si půjčují více, hlavně na bydlení

Úvěr má přes tři miliony Čechů. Dlouhodobý dluh splácí 1,1 milionu klientů, krátkodobý téměř 2,5 milionu. U bydlení se sumy meziročně zvýšily o pět procent, u půjček na spotřebu o šest. Více než půl milionu klientů splácelo obě formy úvěrů zároveň.

Ilustrační foto: Pixabay

Objem celkového dluhu se zvýšil na 1,8 bilionu korun, z toho většinu tvoří hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a 385 miliard krátkodobé půjčky. Informoval o tom bankovní a nebankovní úvěrový registr CRIF.

„V roce 2015 posílá průměrný klient na splátky více než čtvrtinu měsíčního příjmu,“ uvedl ředitel společnosti CRIF Czech Credit Bureau Petr Kučera. Průměrná výše jedné hypotéky se v únoru pohybovala těsně pod dvěma milióny korun. Hypotéky lákají, protože jsou fantasticky levné, již kolem dvou procent za rok.

Koncem roku 2015 dosáhla částka ohroženého dluhu výše 48,5 miliardy korun, což je meziročně o 3,3 miliardy, tedy o 6 procent méně. Počet klientů, kteří nezvládali splácet dluhy na bydlení, se meziročně mírně snížil o 3 500 osob, tedy přibližně o 10 % na 30 674 klientů. Naopak počet lidí, kteří měli problémy se splácením krátkodobého dluhu, se meziročně zvýšil na 286 tisíc, což je o 10 tisíc osob, tedy o necelé čtyři procenta více.

V dlouhodobém dluhu se v průměru dluží 1,3 milionu korun, u krátkodobého 157 tisíc korun.

Pět půjček, dvakrát větší riziko nesplacení

Riziko nesplácení úvěru u klientů s jednou smlouvou je třináct procent, s pěti a více smlouvami již bezmála čtvrtina klientů je nezvládá splácet. U klientů s pěti a více půjčkami je téměř dvakrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než u lidí s jednou smlouvou.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena