Češi si už půjčili dva biliony korun, hlavně na bydlení

Češi ke konci roku 2016 už dlužili 1,96 bilionu korun, meziročně o 151 miliard více. Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů v loňském roce dosáhl rekordní výše 549 miliard korun.
Češi si už půjčili dva biliony korun, hlavně na bydlení. Foto: Pixabay

Celkový objem ohrožených úvěrů se meziročně snížil o 9 procent na 43,9 miliardy korun. Největší problémy se splácením dluhů mají lidé do 24 let. Vyplývá to z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací CRIF.

Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů se v roce 2016 oproti předešlému roku zvýšil o 16 % a s částkou 549 miliard poprvé v historii překonal hranici půl bilionu korun. Nejvíce si lidé půjčovali ve 4. čtvrtletí loňského roku, kdy se objem dluhu z poskytnutých úvěrů dostal na svá historická maxima.

Nový dlouhodobý dluh dosáhl poprvé v historii 100 miliard korun za čtvrtletí (meziročně o 27 % více), zatímco nový krátkodobý dluh činil 51,5 miliardy. Poprvé se tak celková výše nového dluhu poskytnutého v jednom čtvrtletí dostala přes 150 miliard korun.

„Zvýšení objemu nového dluhu v posledním čtvrtletí loňského roku souvisí především s očekávanou změnou úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů. Lidé již počítali s tím, že banky a finanční instituce promítnou do úrokových sazeb hypoték vyšší náklady související se změnou zákona o spotřebitelském úvěru. Tuto změnu přitom banky a finanční instituce avizovaly dopředu, proto se spotřebitelé snažili historicky nejnižších sazeb využít do poslední chvíle,“ vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

PROBLÉMY SE SPLÁCENÍM MAJÍ MLADÍ LIDÉ

Výše ohroženého dluhu se meziročně snížila o 9 % na 43,9 miliardy korun. Objem dlouhodobého ohroženého dluhu se snížil o 14 % na 14,3 miliardy korun, zatímco objem krátkodobého ohroženého dluhu se meziročně snížil o sedm procent na 29,7 miliardy korun.

Objem ohroženého dlouhodobého i krátkodobého dluhu se přitom snížil ve všech kategoriích s výjimkou mladých lidí do 24 let věku, u nichž se objem dlouhodobého ohroženého dluhu zvýšil o desetinu a u krátkodobého ohroženého dluhu dokonce o čtvrtinu. Objem krátkodobého ohroženého dluhu se zvedl také u klientů ve věkové kategorii 25-29 let, a to o pět procent.

Mladí lidé tvoří dlouhodobě nejrizikovější skupinu klientů bank a finančních institucí. 5 % mladých lidí do 24 let s dlouhodobým dluhem a dokonce 16 % mladých s krátkodobým dluhem své úvěry nesplácí minimálně tři měsíce v řadě, nebo jim byl úvěr zesplatněn.

Počet lidí s ohroženým dluhem přitom na konci 4. čtvrtletí 2016 činil u dlouhodobého dluhu téměř 29 tisíc (meziročně o šest procent méně) a u krátkodobého dluhu 296 tisíc (meziročně o 3 % více). Ve věkové kategorii do 24 let se však počet klientů s ohroženým dluhem zvýšil téměř o třetinu na více než 24 tisíc.

„I když počet klientů s ohroženým krátkodobým dluhem meziročně vzrostl, tak od poloviny roku 2016, kdy jsme v této kategorii evidovali 312 tisíc klientů, se jejich počet snižuje. Výjimkou je pouze nejmladší věková skupina, kde jejich počet dosáhl prozatímního vrcholu právě ve 4. čtvrtletí loňského roku,“ doplňuje Rajl.

KRÁTKODOBÝ DLUH MĚLA ČTVRTINA MLADŠÍCH 25 LET

Počet klientů s dlouhodobým dluhem se ke konci roku 2016 meziročně zvýšil o 7 tisíc na 1,12 milionu lidí, zatímco počet klientů s krátkodobým dluhem se meziročně snížil o 20 tisíc na 2,43 milionu. Jednu z forem krátkodobého dluhu tak měla čtvrtina lidí mladších než 25 let a dokonce třetina všech lidí mezi 25 a 54 lety.

Půl milionu lidí přitom mělo současně nějakou formu krátkodobého i dlouhodobého dluhu. Celkový počet lidí s dluhem tak činil 3,05 milionu, což je o 13 tisíc méně než na konci roku 2015.

Průměrná částka na klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o 104 tisíc na 1,39 milionu, zatímco průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se meziročně zvýšila o necelých 12 tisíc na 168 tisíc korun. Počet smluv s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšil o 24 tisíc na 1,35 milionu smluv, zatímco u krátkodobého dluhu došlo k poklesu o 119 tisíc na 4,46 milionu smluv. Na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem tak v průměru připadaly 1,2 smlouvy a na klienta s krátkodobým dluhem 1,8 smlouvy.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.