Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Stačí jen dvě hodinky a klíště vám předá vše, co má. Čekají na nás v lesích, na loukách i v městských parcích. Češi na ochranu ale nedají. I proto si trvalé následky odnese až čtvrtina nakažených. Očkování u nás nemá dobrou pověst, je ale stále jedinou účinnou prevencí.
Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívá většina českých zdravotních pojišťoven. Foto: Pixabay

Češi mají podle průzkumu společnosti STEM/MARK v roce 2017 relativně vysoké povědomí o důležitosti očkování proti klíšťové encefalitidě (67 % z dotazovaných respondentů ví, že jedinou prevencí je očkování), ale z horečky, bolestí hlavy, kloubů nebo malátnosti si těžkou hlavu nedělají.

I když virové onemocnění může mít dlouhodobé následky a může vést až k poškození nervového systému a ochrnutí svalů, drží se míra proočkovanosti již několik let na nízké úrovni – zhruba 24 procent.

Ve srovnání s Rakouskem je to téměř o dvě třetiny méně. A tak čtvrtinu případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii hlásíme od nás.

Výzkum rovněž odhalil, že tři čtvrtiny dotázaných si neuvědomuje, že se klíšťovou encefalitidou mohou nakazit již po dvou hodinách od přisátí klíštěte.

„Pokud je člověk mimo domov několik hodin, měl by prohlédnout své tělo a oblečení a hledat lezoucí nebo přisátá klíšťata. Z hlediska klíšťové encefalitidy se nestačí kontrolovat jen na konci dne. Průběžná prohlídka v terénu sice nemusí vést k nalezení všech klíšťat, ale sníží se tím pravděpodobnost delšího přisátí,“ říká epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Čtvrtina nakažených si odnese trvalé následky

„Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo zánět mozku. Inkubační doba je 3-30 dní. V první fázi onemocnění se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech, které trvají několik dní,“ říká primářka MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce.

Následují bolesti hlavy, horečky, světloplachost, nevolnost a zvracení. Člověk má ztuhlé svaly na šíji, třas, závratě, ale může pociťovat i problémy s pamětí, spánkem a trpět dezorientací. „Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze,“ dodává Roháčová.

Čtvrtina nemocných si odnese trvalé následky, jako jsou obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

Kdy očkovat? Kolik přispějí pojišťovny?

Na klíšťovou encefalitidu neexistuje žádný účinný lék. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Nejvhodnější je začít v chladnějších měsících roku. Nejčastější výskyt klíšťat připadá na přelom května a června. Průběh očkování se skládá z aplikování tří dávek.

Jedna dávka se pohybuje okolo 800 Kč. Po první dávce následuje s odstupem jednoho až tří měsíců aplikace druhé dávky, přičemž u 98 % populace se již v tento moment vytváří účinné protilátky. Přeočkování v podobě třetí dávky následuje tři čtvrtě roku až celý rok po druhé aplikaci.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívá většina českých zdravotních pojišťoven. „Příspěvky na prevenci čerpá asi desetina pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), průměrně získali v roce 2018 asi 850 korun,“ řekla náměstkyně ředitele VZP pro služby klientům Petra Pevná. Z fondů prevence zdravotních pojišťoven jsou hrazeny očkování, vyšetření navíc a ozdravné pobyty. Mezi nejžádanější patří příspěvek na pohybové aktivity nebo nepovinná očkování, zejména proti klíšťové encefalitidě. VZP vám na očkování dá až 500 Kč.

Druhá největší, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR v loňském roce vydala na očkování proti klíšťové encefalitidě 19,4 miliony Kč. „U klíšťové encefalitidy přispíváme i v roce 2019 částkou 500 Kč, dětem pak až 1000 Kč. Loni příspěvku využilo přibližně 37 tisíc klientů“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí pojišťovny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB