Češi utráceli méně, než se čekalo, už před říjnovým nouzovým stavem. Bojí se budoucnosti

Názor
Češi v září v obchodech utráceli trochu méně, než se čekalo. Jejich slabší než předpokládaná ochota ke spotřebním výdajům ale sama o sobě nepředstavuje výraznější potíž, pokud by nedošlo na právě probíhající závažnou druhou vlnu pandemie koronaviru a s ní spjatá protiopatření. 
Češi v září v obchodech utráceli trochu méně, než se čekalo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Částečná karanténní uzavírka ekonomiky se v číslech k maloobchodu pochopitelně teprve projeví, neboť v září ještě neprobíhala. Závažně poznamená sektor služeb, ale také sektor ubytování a stravování, dopravy či obecněji podnikatele a firmy navázané na turistický ruch.

Ze zářijových výsledků za maloobchod plyne, že pomalejší než očekávané je zotavování motoristického segmentu. Přitom s probíhající druhou vlnou je třeba čekat další jeho výraznější útlum, který tedy již tak poměrně nepříznivou situaci dále zhorší.

Podzimní nouzový stav, který začal 5. října, se promítne v maloobchodních číslech za říjen a listopad pochopitelně dosti nepříznivě, a to jak kvůli uzavření obchodů a provozoven, tak kvůli zhoršení spotřebitelské důvěry obyvatelstva v ekonomiku a kvůli administrativnímu i dobrovolnému omezení sociálních kontaktů. Za celý letošní rok vykáže maloobchod tudíž pokles o dvě procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se chystají na krizi. Vykupují lékárny a vybavují si domovy

×
  1. A může za to vláda. Až se vrátí spořílci z pravice k moci a začnou spořící škrty ala finanční odborník M.Kalousek nastane ráj a nebo to bude s tržbou ještě horší? Co vy na to pane Kovanda? No hlavní je zbavit se Andyho Babiše ať to stojí cokoliv,že?

  2. Nevím jestli pomůže Kalousek nebo Andy,ale z 16 tis. čistého tady v pohraničí s Čobolem se moc utrácet nedá.Po zaplacení inkasa,jídla,ošacení+provoz dvou aut zůstane většinou před výplatou pětikilo.Do hospody nechodím,nepiju,nekouřím,hodně si vypěstuji na poli za domem,auto skoro 20 let na levné LPG.Opravdu nevím kde ještě ušetřit.Prostě pracující žebrota se má stále špatně a lidé v Praze toto nikdy nepochopí.Však mě dokáže vytočit do ruda,když někdo řekně a proč máš dvě auta?Protože do práce se veřejnou dopravou nedostanu a pro případ poruchy nebo jen obyčejného neprojítí mého 26 let starého auta si musím držet ještě druhé záložní.Tady v práci nelze homeoffice a šéf mě ze dne na den nedá týden volna že jsem bez auta……Kdo nezažil život na konci světa tak nikdy nepochopí.Dost kamarádů už spáchalo sebevraždu,jeden kvůli neustálému nedostatku peněz,druhý neprošel na psychotesty a nemohl dát jezdit na kamionu a vydělávat slušné peníze a třetí známý neprošel na STK s autem a neměl záložní tak byl vyhozen z práce a už to jelo.Pomáhal jsem jeho rodině s jeho pozůstalostí,prodat věci z garáže,dokončit STK a prodat auto aby rodina měla něco do začátku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Dopřejme volné neděle i prodavačkám

Ačkoliv podzimní uzavření prodejen potravin v neděli působilo vzhledem ke kontextu epidemie nesmyslně, ve finále přineslo i zásadní pozitivum. Chování českých spotřebitelů totiž rozptýlilo jakékoliv obavy ze změn …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru