Češi utrácí za neřesti skoro nejvíce v EU, za péči o zdraví naopak téměř nejméně

Češi podle čerstvých údajů Eurostatu loni patřili k národům Evropské unie, které vůbec nejvíce utrácejí za „neřesti“. Tedy za prostituci, drogy, alkohol a tabák. Podle nejnovějších mezinárodně srovnatelných údajů, které zveřejnili statistici Evropské unie, Češi, resp. české domácnosti v roce 2018 utratili za výše uvedené položky 8,1 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů.
Za prostituci v EU nejvíce utratí Lucemburčané, kteří za ni dají 1,1 % svých spotřebitelských výdajů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Trumfli“ nás pouze Lucemburčané, kteří za neřesti utratili 9,3 procenta své celkové spotřeby, a také Maďaři s 8,3 procenta. Všechny ostatní národy EU utrácí za neřesti méně než Češi. Nejméně neřestní jsou ve skladbě své spotřeby dle dostupných údajů Eurostatu Švédové, kteří za uvedené neřesti loni utratili 3,5 % svých celkových výdajů.

Poměrně vysoký podíl výdajů Čechů a „neřesti“ ostře kontrastuje s tím, že naopak skoro nejmenší část svých výdajů dávají mezi všemi národy EU na ty spojené s péčí o zdraví. Loni Češi dali na tyto účely pouze 2,4 % svých výdajů. Méně v celé EU vydali za své zdraví už jen Britové, a to dvě procenta.

Údaje je třeba brát s jistou rezervou, neboť se v nich zrcadlí třeba i odlišná cenová, a tedy i daňová hladina konkrétních položek spotřeby v jednotlivých zemích EU či stupeň celkové ekonomické rozvinutosti. Obecně za neřesti utrácí více takzvané nové země EU, které ovšem i za běžné potraviny a nápoje utrácí větší podíl svých celkových výdajů než staré země EU.

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Kouříme a pijeme alkohol víc než před listopadem?

Například Slováci ale utrácí ze neřesti výrazně méně než Češi, pouze 5,4 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů. V tom se zřejmě odráží i relativně vyšší podíl věřících ve slovenské populaci. Výdaje za zdravotní péči jsou zase ovlivněny systémem financování veřejné zdravotní péče, které se v jednotlivých zemích EU liší. V Česku zdravotnictví vykazuje z mezinárodního hlediska velice dobrý poměr cena/výkon, takže pacient může v ČR získat uspokojivou péči za nižší cenu než mnohde jinde ve srovnatelném zahraničí.

V pořadí podle výdajů za jednotlivé neřesti vévodí Evropské unii v oblasti útrat za prostituci Lucemburčané, kteří za ni dají 1,1 % svých spotřebitelských výdajů. Pro srovnání, Češi pouze 0,2 %. Nejvyšší výdaje za drogy pak vykazují Italové (1,5 procenta) a Španělé (jedno procento). Češi dají za drogy 0,4 % svých celkových spotřebitelských výdajů. Za tabák ovšem Češi utrácí 4,2 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů. V tom je v EU předčí pouze Lucemburčané s 5,6 %.

Za alkohol utrácí nejvíce Estonci (pět procent), následují Lotyši (4,5), Litevci (3,7) a Poláci (3,3). Češi jsou s podílem výdajů za alkohol společně s Poláky „až“ čtvrtí s 3,3procentním podílem. Zde ovšem roli hraje pověstně levné české pivo, jehož láce je ještě zřetelnější ve vztahu k momentálně poměrně citelně rostoucí kupní síle Čechů.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi patří k nejvíce neřestným národům Evropské unie. Za prostituci, drogy, alkohol a tabák utrácejí jako málokdo jiný

Zavřít reklamu ×
  1. sdělení ne nepodobné fake –Češi utrácí za neřesti skoro nejvíce v EU, za péči o zdraví naopak téměř nejméně— to kolik vydělávají různé vědmy šarlatáni a „čínská medicína“ to jasně dokazují

  2. Nekouřím,nechlastám,drogy neberu,čubky si nekupuji.Hm?Tak tady je asi něco špatně.Že bych byl to jedno procento a zbytek národa je banda ožralců,feťaků a kurev?No když se podívám do sněmovny nejsem daleko od pravdy.

  3. …podle toho se pozná co jsme zač ,není se pak co divit,že jsme úplatní i proti vlastnímu národu,podle hesla „za prachy cokoliv“ nám je jedno co našim špatným rozhodnutím způsobíme a to je velmi nebezpečné pro nás všechny.

  4. češi utratí za neřesti, zdražilo bydlení, jídlo, energie, hypotéky na kurvy , karban, kouření a chlast už nezbylo

  5. A neutraceji ty penize za Cechy jini? Praha je cetrem, kam za devkami, alkoholem a dalsimi nerestmi jezdi prakticky cela EU a penez se tam toci hodne, ale zpravidla to nejsou Cesi, kdo ty penize utraceji…

  6. Celý život nekouřím, nepiju alkohol a sex jsem neměl přes třináct let (a tehdy to bylo zadarmo). Samozřejmě neužívám omamné a psychotropní látky (drogy používám, neboť původně toto slovo znamená sušené rostliny; tedy bylinky, čaje a koření) a nepropadl jsem hazardu. Peníze mi stačí na bydlení, jídlo a pár nezbytností. Jedinou mojí neřestí jsou dobré knihy a filmy, ale to do této statistiky nepatří.

  7. A už je to tady, EU mi bude kráfat i do toho kolik si za své vydělané vypiju, vykouřím. O radovánkách života ani nemluvím. Hezký den vám.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

A jsi naočkovaný? Covid zasáhl i svět seznamek

Koronavirová pandemie zasáhla do všech sfér života. Výjimkou není ani oblast seznamování a seznamek, kde se jedním z hlavních kritérií stává to, jestli je potenciální partner naočkovaný proti covidu-19.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi jsou podle průzkumu třetí nejšťastnější v Evropě

Průzkum
Životní spokojenost je v Česku třetí nejvyšší v Evropě, po Belgii a Nizozemsku. Zároveň pouze tato trojice evropských národů se cítí opravdu dobře. Ukázaly to průzkumy NN Životní pojišťovny, z nichž také vyplynulo, jak moc volného času věnujeme práci a rodině a jak málo myslíme na sebe.