Češi utratili v Polsku za cigarety 6 miliard korun. Letos koupí 70 milionů krabiček

Analýza
Češi letos za nákupy polských cigaret utratí nejméně šest miliard korun, z toho pět miliard korun bude inkasovat polský státní rozpočet na polské spotřební dani a na polské DPH.
Zvýšení daňového zatížení cigaret v Česku snížilo cenovou konkurenceschopnost ČR vůči Rakousku a významný pokles cenové konkurenceschopnosti proti Německu. Zároveň s tím rostl odstup českých cen od těch polských, což vede české kuřáky k nákupům v Polsku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyplývá to z dat, které zveřejnilo České sdružení pro značkové výrobky z kontinuálního průzkumu odhozených prázdných krabiček cigaret v českých koších. V něm konstatuje, že se polské cigarety podílejí na celkové spotřebě cigaret v České republice z devíti procent, což znamená, že Češi v Polsku letos nakoupí zhruba 70 milionů krabiček cigaret.

Cigarety v Polsku stojí přibližně o 50 korun méně než v České republice, což je důvod, proč pro ně Češi začali ve velkém jezdit. Důvodem pro nižší cenu je zejména to, že polská spotřební daň je zhruba o třetinu nižší než ta česká. V obou zemích přitom DPH a spotřební daň tvoří zhruba 80 procent z maloobchodní ceny krabičky cigaret.

Výběr spotřební daně z tabáku v České republice se v posledních letech blíží hranici 60 miliard korun. Dominantní část výběru tvoří inkaso spotřební daně právě z prodejů cigaret. Ačkoli došlo v roce 2020 ke zvýšení spotřební daně na cigarety o 17 procent, následně ke zvýšení o deset procent a poté dvakrát po pěti procentech, celkový výběr daně tato zvýšení nijak neodráží. Naopak můžeme říct, že celkový výběr daně začal klesat.

PSALI JSME:
Státní rozpočet přichází o miliardy na daních. Až polovina Čechů nakupuje v zahraničí

Nejvýznamnějším důvodem je úplná ztráta cenové konkurenceschopnosti České republiky vůči Rakousku a významný pokles cenové konkurenceschopnosti proti Německu, což zcela odradilo rakouské spotřebitele od nákupů cigaret v České republice a významně snížilo nákupy německých spotřebitelů. Zároveň s tím rostl odstup českých cen od těch polských, což vede české kuřáky k nákupům v Polsku.

Neprojevuje se ani pozitivní dopad vyšších sazeb spotřební daně na prevalenci kuřáctví. Nedávno publikovaná Souhrnná zpráva o závislostech v České republice 2022 konstatuje, že „podíl kuřáků v dospělé populaci mírně klesal do roku 2015, v posledních letech se zásadně nemění“.

PSALI JSME:
Kuřáky od cigarety neodradí ani současná vlna drastického zdražování

To potvrzuje i reprezentativní šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav, podle něhož se podíl kuřáků v populaci snižuje stále stejným tempem bez znatelného zvýšení od roku 2020 v důsledku prudkých zvýšení daně. V kombinaci s tvrdými daty z inkasa spotřební daně a z odběru tabákových nálepek to potvrzuje, že se Češi uchylují k hledání alternativ mimo legální domácí trh s cigaretami.

Dalším důvodem, proč inkaso spotřební daně dlouhodobě zůstalo za očekáváním, je nízká míra zdanění zahřívaného tabáku, v menší míře pak také absence spotřební daně na nikotinové sáčky a náplně do elektronických cigaret. Plány vlády v konsolidačním balíčku, která připravuje zdanění právě těchto dvou kategorií, tak bude mít z pohledu dopadů na státní rozpočet pozitivní dopady.

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

V případě zahřívaného tabáku je z pohledu rozpočtu pozitivní postupné sbližování míry zdanění mezi klasickými cigaretami a zahřívaným tabákem, který je nyní oproti klasickým cigaretám zdaněn pětkrát méně. U klasických cigaret je Česká republika již za hranicí, kdy by další zvýšení spotřební daně přineslo i zvýšení inkasa. U zahřívaného tabáku tuto hranici Česká republika teprve hledá.

Pro zajištění dodatečných příjmů rozpočtu by plánované patnáctiprocentní meziroční zvýšení sazby na zahřívaný tabák mohlo být razantnější. Stejně jako cílová míra zdanění zahřívaných cigaret vůči klasickým cigaretám by mohla být vyšší než 29 procent v roce 2027, neboť taková míra zdanění je v evropském srovnání stále velmi nízká.

Ilustrativním příkladem je Německo, kde je míra zdanění zahřívaného tabáku vůči klasickým cigaretám na úrovni 80 procent. Na této hladině zůstává i cenový rozdíl mezi zahřívaným tabákem a klasickými cigaretami, takže cenová motivace pro spotřebitele, aby přešel na méně škodlivý produkt, zůstává na stejné úrovni, na jaké byla před významným přiblížením spotřebních daní na oba produkty.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nelegální trh s cigaretami připravuje Evropu o peníze

Zavřít reklamu ×
  1. A to jsou jen cigarety ,kde je ostatní potraviny,textil,nápoje ,benzín nafta a kdyby tady politici přemýšleli tak je doma 100mld ale oni sami nákupy v Polsku doporučují

  2. Jenže oni místo toho, aby cigarety zlevnili, tak je znovu zdraží, aby tu spotřební daň přeci nakonec zvýšili, jenže každý se zdravým rozumem pochopí, že se za nákupy cigaret vydá díky dalšímu zdražení zbytek republiky. Jenže, aby se nedělaly tyto nesmysly, nesměl by o tom rozhodovat elektrikář.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB