Češi už nejezdí do Chorvatska autobusem, ale létají letadlem

Chorvatsko je pro mnohé Čechy něco jako druhý domov. Každý rok tam na dovolenou vyrážejí statisíce turistů. Obliba letovisek u Jaderského moře se roky nemění, výraznou proměnou ale prošly turistické návyky. Češi si totiž stále více vybírají mezi luxusnějšími hotely a namísto autobusu dávají přednost letadlu.
Chorvatsko zůstává pro Čechy jednou z nejoblíbenější dovolenkových zemí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ukazují to dlouhodobá data cestovní kanceláře Čedok, u jejichž představení byly také Finanční a ekonomické informace (faei.cz). Aktuální čísla navíc ukazují, že návštěvnost Chorvatska už překonala rok 2019, tedy poslední rok před covidem-19.

„Aktuálně pozorujeme trend Čechů i Slováků jezdit do Chorvatska na kratší pobyty, například na prodloužené víkendy. Také se prodlužuje dovolenková sezona, kdy klienti jezdí do Chorvatska, nyní už v případě této destinace obsazujeme běžně termíny od začátku května do konce října. Počasí je v tomto období velmi příznivé a ceny hotelů mnohem nižší než v hlavní sezoně,“ sdělila Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku.

Dodala, že se rovněž mění preference dovolenkářů. „Stále populárnější jsou ubytování vyšší kategorie. Zároveň část našich zákazníků postupně přechází z autobusové i vlastní dopravy k letadlu, které cestu zrychlilo a nabídlo pohodlnou alternativu nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro ty, kteří neřídí a chtějí být v destinaci už za hodinu či hodinu a půl letu,“ uvedla Pavlíková.

Letos už 17 tisíc turistů

Miodrag Mlačić, ředitel zastoupení Chorvatského turistického sdružení pro Českou republiku a Slovensko, připomněl, že vloni navštívilo Chorvatsko téměř 859 tisíc českých turistů, čímž o šest procent převýšili výsledky z posledního předcovidového roku 2019.

„Čísla za necelých prvních pět měsíců tohoto roku potvrzují, že Chorvatsko zůstává i nadále pro Čechy oblíbenou destinací. Doposud jich přicestovalo od začátku roku do 18. května více než 36 tisíc, což je o jedenáct procent více než ve stejném období minulého roku,“ sdělil Mlačić.

Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, potvrdil, že Chorvatsko si nadále udržuje svou popularitu jako turistická destinace nejen mezi individuálními cestovateli, ale také z pohledu cestovních kanceláří. „Ty nabízejí nejen kompletní zájezdy, ale také jednotlivé služby a zážitky, jako je například plavba na lodích kolem malebného chorvatského pobřeží,“ řekl Papež.

Každý druhý do ciziny

Oblibu dovolených u chorvatského moře potvrdil i aktuální průzkum KB Pojišťovny. Právě Chorvatsko spolu s Itálií a Slovenskem se objevilo mezi třemi nejčastějšími odpověďmi Čech na otázku, do které země chtějí letos vyrazit.

Podle průzkumu jezdí na dovolenou do zahraničí aspoň jednou za několik let bezmála 85 procent Čechů, přičemž letos se chystá za hranice více než polovina cestovatelů. Stráví tam nejčastěji jeden týden, většina dovolenkářů za to utratí do 15 tisíc korun, respektive mezi 15 až 30 tisíci.

Devět z deseti lidí si před dovolenou sjedná cestovní pojištění. „Výsledky průzkumu nás potěšily. Nikdo by neměl rizika spojená s cestováním podceňovat. Každoročně evidujeme stovky případů, kdy klienti potřebovali zdravotní péči, kterou by bez naší pomoci obtížně finančně zvládli,“ konstatovala Gabriela Trojanová, produktová manažerka z KB Pojišťovny.

Podle průzkumu skoro polovina Čechů tráví svou dovolenou aktivně. Osm procent dotázaných dokonce uvedlo, že na dovolené rádo vyzkouší různé adrenalinové zážitky nebo rizikové sporty, jako potápění, jachting, bungee jumping, horolezectví či jízdu na vodním skútru. „Jak vyplývá z průzkumu, více než 72 procent dotázaných si pro tyto případy sjednává připojištění rizikových sportů,“ dodala.

Ministerský Drozd

„Důrazně připomínáme, aby klienti také uváděli své správné kontakty cestovní kanceláři a nejezdili do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění,“ zdůraznila také Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku. Ministerstvo zahraničí zase doporučuje, aby se turisté před každou cestou do zahraničí včetně bezpečných zemí typu Chorvatska řádně zaregistrovali v systému Drozd.

„Prostřednictvím tohoto systému pak ministerstvo v případě krizové situace rozesílá upozornění, varování a další důležité informace, které pomáhají českým občanům při rozhodování, jak se v mnohdy život ohrožujícím okamžiku zachovat,“ uvedl na akci Čedoku Pavel Pešek, ředitel ministerského konzulárního odboru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. FD František Dobrý

    Do Chorvatska jedině autem… vždyť i časově to musí vyjít lépe… než vyřešíte přesun na letiště, čekání před odletem… tak jste na půl cesty tam.. 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB