Češi už si více vybírají, na co by si (ne)půjčili

Průzkum
Při půjčování u banky nebo nebankovní společnosti hraje podle reprezentativního průzkumu Air Bank nejdůležitější roli celkový přeplatek, který respondenti zároveň zmiňují jako jeden z hlavních ukazatelů výhodnosti půjčky. Dotázaní mu letos dokonce přikládali větší váhu, než v obdobném šetření před pěti lety.
Dobrá zpráva: Na vánoční dárky by si letos půjčilo jen jedno procento Čechů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Druhé místo v žebříčku nejdůležitějších parametrů stále patří předčasnému splacení úvěru, třetí zase výši měsíční splátky. Výrazně však vzrostl význam flexibility, tedy možnosti měnit výši a termín splátek. Nejčastěji by si účastníci průzkumu byli ochotní půjčit na bydlení včetně rekonstrukce, nejméně naopak na vánoční dárky.

Mezi hlavními kritérii při úvahách o půjčce respondenti průzkumu nejčastěji zmiňují celkovou zaplacenou částku, tedy včetně úroků a různých poplatků. „Právě podle toho se dnes skutečně pozná nejvýhodnější půjčka. Proto je skvělou zprávou, že dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější už v 60 procentech případů oproti 52 % před pěti lety,“ informovala redakci Veronika Benešová, vedoucí oddělení Doplňkové finanční služby Air Bank.

Podle ní je možné nabídky půjček snadno porovnat podle roční procentní sazby nákladů (RPSN), určitě se ale vyplatí nechat si vystavit také standardní předsmluvní formulář. Teprve ten totiž ukáže celkový přeplatek, a navíc už zahrnuje jak zmíněnou RPSN, tak třeba i různé odměny za řádné splácení.

Zdroj: Air Bank

Vítěznou trojici nejdůležitějších parametrů půjček doplňuje předčasné splacení zdarma (39 %) a výše měsíční splátky (38 %). Hned v závěsu za nimi figuruje ve třiceti procentech případů flexibilita, kterou si v průzkumu Air Bank před pěti lety vybralo jen 21 % respondentů. Ukazuje se tak, že možnost měnit si v průběhu čerpání půjčky výši měsíční splátky – a s tím související dobu splácení – anebo si splátky v případě potřeby třeba i odložit, nabývá na významu.

Výsledky průzkumu ukazují, že jako důvod pro půjčku mezi dotázanými Čechy stále převládá pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce, a to v 62 procentech případů. Za ním následuje koupě nebo oprava auta (38 %) a pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka (21 %).

Prakticky u všech sledovaných důvodů ale respondenti letošního průzkumu Air Bank deklarují nižší ochotu vzít si půjčku, než jakou projevovali před pěti lety. Výrazně méně lidí by úvěrem financovalo třeba svou zdravotní péči, podnikání anebo studium. Důvodem může být například rostoucí míra úspor domácností během pandemie koronaviru.

Zdroj: Air Bank

To potvrzují údaje společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Podle nich na každého obyvatele České republiky připadl koncem roku 2020 průměrný vklad ve výši 285 tisíc korun, což je přibližně osm průměrných mezd před zdaněním. Koncem roku 2019 to byl 7,5násobek tehdejší průměrné mzdy. Celkově měly na konci roku 2020 tuzemské domácnosti v bankách uloženy přes tři biliony korun, přičemž objem jejich vkladů zvýšil o rekordních 331 miliard.

S výsledky svého průzkumu, či spíše marketingového šetření na vzorku mezi 550 respondenty, přišla před pár týdny také nebankovní finanční společnost Cofidis. Podle nich by více než polovina lidí zvažujících půjčku měla zájem o její sdílení s další osobou, nejčastěji se svým životním partnerem.

„Při rozhodování lidí o půjčce se potenciální žadatelé zajímají převážně o dvě věci. Kromě co nejvýhodnějších podmínek je to právě minimální riziko. Obě tato kritéria splňují tzv. sdílené půjčky,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Cyril Křůpala. Sdíleným půjčkám jsou přitom nejotevřenější mladí lidé a vysokoškoláci, takovou půjčku by zvažovaly téměř dvě třetiny z nich.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Úroky spotřebitelských úvěrů už třetí měsíc klesají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Novinky v osobních financích: Už jen jedno poštovné

Největší české internetové tržiště MALL.CZ informovalo minulý týden o novince, která zatím na trhu zdaleka není obvyklá – a sice možnost nákupu za jediné poštovné. Pokud zákazník na tržišti nakoupí zboží od několika …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Martin Stránský: Bitcoin bude stát 100 tisíc dolarů

Rozhovor
Sám o sobě tvrdí, že je spekulantem. Z pozice nezaměstnaného umývače oken z prachu a popela vybudoval firmu s miliardovým obratem. „Nevěřím na technické analýzy, nevěřím, že se z minulosti dá odhadovat budoucnost. To jsou zbožná přání. Jako investor jsem totálně intuitivní, rozhodnu se, protože se myslím, že v dané době to bude dobře,“ říká v rozhovoru investor Martin Stránský.