Češi už si více vybírají, na co by si (ne)půjčili

Při půjčování u banky nebo nebankovní společnosti hraje podle reprezentativního průzkumu Air Bank nejdůležitější roli celkový přeplatek, který respondenti zároveň zmiňují jako jeden z hlavních ukazatelů výhodnosti půjčky. Dotázaní mu letos dokonce přikládali větší váhu, než v obdobném šetření před pěti lety.
Dobrá zpráva: Na vánoční dárky by si letos půjčilo jen jedno procento Čechů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Druhé místo v žebříčku nejdůležitějších parametrů stále patří předčasnému splacení úvěru, třetí zase výši měsíční splátky. Výrazně však vzrostl význam flexibility, tedy možnosti měnit výši a termín splátek. Nejčastěji by si účastníci průzkumu byli ochotní půjčit na bydlení včetně rekonstrukce, nejméně naopak na vánoční dárky.

Mezi hlavními kritérii při úvahách o půjčce respondenti průzkumu nejčastěji zmiňují celkovou zaplacenou částku, tedy včetně úroků a různých poplatků. „Právě podle toho se dnes skutečně pozná nejvýhodnější půjčka. Proto je skvělou zprávou, že dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější už v 60 procentech případů oproti 52 % před pěti lety,“ informovala redakci Veronika Benešová, vedoucí oddělení Doplňkové finanční služby Air Bank.

Podle ní je možné nabídky půjček snadno porovnat podle roční procentní sazby nákladů (RPSN), určitě se ale vyplatí nechat si vystavit také standardní předsmluvní formulář. Teprve ten totiž ukáže celkový přeplatek, a navíc už zahrnuje jak zmíněnou RPSN, tak třeba i různé odměny za řádné splácení.

Zdroj: Air Bank

Vítěznou trojici nejdůležitějších parametrů půjček doplňuje předčasné splacení zdarma (39 %) a výše měsíční splátky (38 %). Hned v závěsu za nimi figuruje ve třiceti procentech případů flexibilita, kterou si v průzkumu Air Bank před pěti lety vybralo jen 21 % respondentů. Ukazuje se tak, že možnost měnit si v průběhu čerpání půjčky výši měsíční splátky – a s tím související dobu splácení – anebo si splátky v případě potřeby třeba i odložit, nabývá na významu.

Výsledky průzkumu ukazují, že jako důvod pro půjčku mezi dotázanými Čechy stále převládá pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukce, a to v 62 procentech případů. Za ním následuje koupě nebo oprava auta (38 %) a pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka nebo myčka (21 %).

Prakticky u všech sledovaných důvodů ale respondenti letošního průzkumu Air Bank deklarují nižší ochotu vzít si půjčku, než jakou projevovali před pěti lety. Výrazně méně lidí by úvěrem financovalo třeba svou zdravotní péči, podnikání anebo studium. Důvodem může být například rostoucí míra úspor domácností během pandemie koronaviru.

Zdroj: Air Bank

To potvrzují údaje společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Podle nich na každého obyvatele České republiky připadl koncem roku 2020 průměrný vklad ve výši 285 tisíc korun, což je přibližně osm průměrných mezd před zdaněním. Koncem roku 2019 to byl 7,5násobek tehdejší průměrné mzdy. Celkově měly na konci roku 2020 tuzemské domácnosti v bankách uloženy přes tři biliony korun, přičemž objem jejich vkladů zvýšil o rekordních 331 miliard.

S výsledky svého průzkumu, či spíše marketingového šetření na vzorku mezi 550 respondenty, přišla před pár týdny také nebankovní finanční společnost Cofidis. Podle nich by více než polovina lidí zvažujících půjčku měla zájem o její sdílení s další osobou, nejčastěji se svým životním partnerem.

„Při rozhodování lidí o půjčce se potenciální žadatelé zajímají převážně o dvě věci. Kromě co nejvýhodnějších podmínek je to právě minimální riziko. Obě tato kritéria splňují tzv. sdílené půjčky,“ uvedl marketingový ředitel společnosti Cyril Křůpala. Sdíleným půjčkám jsou přitom nejotevřenější mladí lidé a vysokoškoláci, takovou půjčku by zvažovaly téměř dvě třetiny z nich.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB