Češi v květnu v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo

Názor
Maloobchodní tržby v ČR v květnu zklamaly. Češi v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo. Maloobchod podle údajů Českého statistického úřadu bez motoristického segmentu rostl meziročně tempem pouze 2,7 procenta, zatímco trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s expanzí ve výši 5,1 procenta.
Češi v květnu v obchodech utráceli mnohem méně, než se čekalo. Foto: Pixabay

Některé analytické odhady dokonce předpovídaly v porovnání se skutečností více než dvojnásobný procentuální nárůst. Tržby se zahrnutím motoristického segmentu rostly v květnu meziročně tempem 2,3 procenta. Trh ovšem předpokládal opět výrazně vyšší růst, čítající rovná čtyři procenta.

V nečekaně slabé dynamice tržeb se zrcadlí nasycenost trhu v některých segmentech, zejména v motoristickém, a pak také stoupající inflace a stupňující se obavy spotřebitelů z ekonomické budoucnosti a jejich vlastní finanční situace.

Míra inflace se letos pohybuje v blízkosti horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky. Zdražují položky, na které jsou řadoví spotřebitelé obzvláště citliví, jako je bydlení, energie v čele s elektřinou nebo mnohé druhy potravin, včetně brambor a zeleniny.

Lidé jsou navíc dennodenně „masírováni“ mediálními zvěstmi o blížící se krizi a nutnosti šetřit na vládní úrovni, případně dokonce propouštět zaměstnance placené z veřejných peněz. Vnímají také napjatou mezinárodní situaci, neustálou hrozbu eskalace obchodních válek a celních přestřelek, což jim potvrzuje domněnku o blížící se krizi.

Nepříznivý květnový výsledek maloobchodu však dost dobře stále může být jen přechodným „zavrávoráním“. Nelze zatím usuzovat na trvalejší zhoršení trendu. Naopak, mzdy Čechům letos porostou reálně o více než čtyři procenta a v příštím roce o více než tři procenta, takže jejich kupní síla by měla nadále solidně růst. Spotřebitelská důvěra v ekonomiku také zůstává na poměrně vysoké úrovni.

Za celý letošní rok vykážou maloobchodní tržby bez motoristického segmentu tempo meziročního růstu 3,4 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst tržeb zpomalil. Spotřební chování lidí se proměňuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.