Češi v lednu opět vylepšili rekord ve spoření

Je neuvěřitelné, že navzdory všem útrapám vrženým na české domácnosti se jejich úspory v korunách i cizích měnách v lednu opět zvýšily. Poprvé v historii překročily 3,4 biliony korun. Za první měsíc v roce si Češi na bankovní účty podle nejnovějších dat České národní banky odložili 15,374 miliardy korun.
Úspory českých domácností v korunách i cizích měnách se pole údajů ČNB v lednu opět zvýšily a poprvé v historii překročily 3,4 biliony korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokračoval rovněž odliv vkladů z neúročených běžných a kontokorentních účtů v objemu 39 miliard korun převážně na termínované vklady. Ty nabobtnaly o 28 miliard. Na běžných účtech tak stále ještě bez užitku pro střadatele leží 1,49 bilionu korun, na termínovaných vkladech s vyšší úrokovou sazbou pak pouze 872 miliard korun.

Úspory ve stavebních spořitelnách stagnovaly na 325 miliardách korun, když před deseti lety byly zhruba o sto miliard vyšší.

Celkový růst úspor pravděpodobně odráží i nominální růst příjmů obyvatelstva, ale vzhledem k inflaci se reálná hodnota úspor během ledna oproti prosinci snížila o šest procent.

PSALI JSME:
Neuvěřitelné! Češi loni naspořili přes 130 miliard korun

I klientům Trinity Bank a Max banky se při roční úrokové sazbě 6,08 procenta a 6,01 procenta reálná hodnota vložených peněz propadla. Jejich čistý měsíční výnos z úroku totiž činil 0,43 procenta z výše vkladu. Reálně tak přišli o 5,57 procenta svých vkladů za měsíc.

Meziroční únorové inflaci 16,7 procenta se už vůbec nelze ani nejlépe úročeným spořením ubránit a střadatelé na spořicích účtech a termínovaných vkladech jen minimalizovali ztráty. U vzorového vkladu 100 tisíc korun meziročně přišli o 16 700, zatímco úrok jim u zmíněných bank vynesl po zdanění zhruba 5 100 korun.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Zavřít reklamu ×
  1. Tak ono je to logické . Už nemáme rovnostářské platy a řekněme horní třetina obyvatelstva není schopná utratit peníze za spotřebu a tak je investuje a spoří . Hodně tomu pomohlo zrušení progresivního zdanění co prosadil Babiš s Fialou

  2. Je to možné. Plyn je drahý a tak téměř netopíme(úspora peněz bude oproti minulému roku obrovská),benzín pouze z Polska,jídlo jsem omezil na minimum a úplně vynechal maso pro jeho velkou cenu(zas úspora velká oproti minulém roku). Prostě ač je všechno drahé tak při minimální nebo dokonce žádné spotřebě se hodně ušetří. Ušetřím v současnosti mnohem víc peněz než před 2 lety….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?