
Pokračoval rovněž odliv vkladů z neúročených běžných a kontokorentních účtů v objemu 39 miliard korun převážně na termínované vklady. Ty nabobtnaly o 28 miliard. Na běžných účtech tak stále ještě bez užitku pro střadatele leží 1,49 bilionu korun, na termínovaných vkladech s vyšší úrokovou sazbou pak pouze 872 miliard korun.
Úspory ve stavebních spořitelnách stagnovaly na 325 miliardách korun, když před deseti lety byly zhruba o sto miliard vyšší.
Celkový růst úspor pravděpodobně odráží i nominální růst příjmů obyvatelstva, ale vzhledem k inflaci se reálná hodnota úspor během ledna oproti prosinci snížila o šest procent.
I klientům Trinity Bank a Max banky se při roční úrokové sazbě 6,08 procenta a 6,01 procenta reálná hodnota vložených peněz propadla. Jejich čistý měsíční výnos z úroku totiž činil 0,43 procenta z výše vkladu. Reálně tak přišli o 5,57 procenta svých vkladů za měsíc.
Meziroční únorové inflaci 16,7 procenta se už vůbec nelze ani nejlépe úročeným spořením ubránit a střadatelé na spořicích účtech a termínovaných vkladech jen minimalizovali ztráty. U vzorového vkladu 100 tisíc korun meziročně přišli o 16 700, zatímco úrok jim u zmíněných bank vynesl po zdanění zhruba 5 100 korun.
Ilustrační foto: Depositphotos.com
Tak ono je to logické . Už nemáme rovnostářské platy a řekněme horní třetina obyvatelstva není schopná utratit peníze za spotřebu a tak je investuje a spoří . Hodně tomu pomohlo zrušení progresivního zdanění co prosadil Babiš s Fialou
Je to možné. Plyn je drahý a tak téměř netopíme(úspora peněz bude oproti minulému roku obrovská),benzín pouze z Polska,jídlo jsem omezil na minimum a úplně vynechal maso pro jeho velkou cenu(zas úspora velká oproti minulém roku). Prostě ač je všechno drahé tak při minimální nebo dokonce žádné spotřebě se hodně ušetří. Ušetřím v současnosti mnohem víc peněz než před 2 lety….