Češi v letošním prvním čtvrtletí spotřebovali nejméně plynu v historii

Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu. Hodnota 2 522 milionu m³ (27 396 GWh) je nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat. Meziročně jde o pokles o 14,4 procenta. V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období.
Nejvíce spotřebu plynu snížily v letošním prvním čtvrtletí domácnosti, a to o 15,9 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak vyplývá ze čtvrtletní zprávy o provozu plynárenské soustavy v ČR, tuzemská spotřeba plynu se meziročně snižovala ve všech měsících prvního letošního kvartálu (nejvíce v lednu, kdy klesla o 21,4 %, pozn. red.), ve všech krajích (největší čtvrtletní pokles byl v Pardubickém -16,6 %, nejmenší v Karlovarském -12,2 %) a u všech kategorií odběratelů (nejvíce spotřebu snížily domácnosti, kvartálně o 15,9 %).

„Je zřejmé, že za snížením spotřeby stála především úsporná opatření. Svou roli hrálo teplejší počasí, také spotřeba očištěná o vlivy počasí ale byla meziročně výrazně menší, a to o 12,1 procenta,“ uvedl předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

„Jak skutečná, tak přepočtená spotřeba plynu byla, co se týká prvního čtvrtletí, vůbec nejnižší ve 21. století,“ dodává s ohledem na skutečnost, že ERÚ zpracovává statistiky o provozu plynárenské soustavy od roku 2001.

PSALI JSME:
ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

Už před rokem přitom Češi plynem významně šetřili. „Když srovnáme letošní a předloňský, tedy poslední ‚ překrizový ‘ kvartál, vidíme bezprecedentní snížení spotřeby o 28,5 procenta,“ upřesnil Trávníček.

Geopolitická situace, konkrétně odklon od dodávek z Ruské federace a nárůst dovozu LNG, přitáhla velkou pozornost také k uskladňování plynu. Na konci letošního prvního čtvrtletí bylo v zásobnících celkem 1 696 mil. m³ plynu, téměř čtyřnásobně víc než v předchozím roce ve stejnou dobu (459 mil. m³).

„K průběžnému zvyšování zásob významně přispěly i dvě novely vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem, které jsme loni zpracovali. Mimo jiné jsme implementovali princip „use it or lose it“, který zpřísnil a zefektivnil nakládání s rezervovanou skladovací kapacitou,“ zdůraznil šéf ERÚ Stanislav Trávníček.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ERÚ: Tuzemské domácnosti loni rekordně šetřily elektřinou

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Vždyť nás od plynu vyhnali jeho cenou. Kdo mohl přešel na dřevo nebo uhlí. Zeptejte se lidí co neměli šanci něco změnit, ty jsou z dopadu ceny unešeni.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.