Češi v letošním prvním čtvrtletí spotřebovali nejméně plynu v historii

Rekordně nízká byla v prvním čtvrtletí tohoto roku spotřeba zemního plynu. Hodnota 2 522 milionu m³ (27 396 GWh) je nejnižší od roku 2001, kdy začal Energetický regulační úřad (ERÚ) statistiky zpracovávat. Meziročně jde o pokles o 14,4 procenta. V zásobnících bylo na konci března 1 696 mil. m³ plynu, což odpovídá takřka čtyřnásobku loňského stavu zásob ze stejného období.
Nejvíce spotřebu plynu snížily v letošním prvním čtvrtletí domácnosti, a to o 15,9 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak vyplývá ze čtvrtletní zprávy o provozu plynárenské soustavy v ČR, tuzemská spotřeba plynu se meziročně snižovala ve všech měsících prvního letošního kvartálu (nejvíce v lednu, kdy klesla o 21,4 %, pozn. red.), ve všech krajích (největší čtvrtletní pokles byl v Pardubickém -16,6 %, nejmenší v Karlovarském -12,2 %) a u všech kategorií odběratelů (nejvíce spotřebu snížily domácnosti, kvartálně o 15,9 %).

„Je zřejmé, že za snížením spotřeby stála především úsporná opatření. Svou roli hrálo teplejší počasí, také spotřeba očištěná o vlivy počasí ale byla meziročně výrazně menší, a to o 12,1 procenta,“ uvedl předseda ERÚ Stanislav Trávníček.

„Jak skutečná, tak přepočtená spotřeba plynu byla, co se týká prvního čtvrtletí, vůbec nejnižší ve 21. století,“ dodává s ohledem na skutečnost, že ERÚ zpracovává statistiky o provozu plynárenské soustavy od roku 2001.

PSALI JSME:
ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

Už před rokem přitom Češi plynem významně šetřili. „Když srovnáme letošní a předloňský, tedy poslední ‚ překrizový ‘ kvartál, vidíme bezprecedentní snížení spotřeby o 28,5 procenta,“ upřesnil Trávníček.

Geopolitická situace, konkrétně odklon od dodávek z Ruské federace a nárůst dovozu LNG, přitáhla velkou pozornost také k uskladňování plynu. Na konci letošního prvního čtvrtletí bylo v zásobnících celkem 1 696 mil. m³ plynu, téměř čtyřnásobně víc než v předchozím roce ve stejnou dobu (459 mil. m³).

„K průběžnému zvyšování zásob významně přispěly i dvě novely vyhlášky o Pravidlech trhu s plynem, které jsme loni zpracovali. Mimo jiné jsme implementovali princip „use it or lose it“, který zpřísnil a zefektivnil nakládání s rezervovanou skladovací kapacitou,“ zdůraznil šéf ERÚ Stanislav Trávníček.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ERÚ: Tuzemské domácnosti loni rekordně šetřily elektřinou

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Vždyť nás od plynu vyhnali jeho cenou. Kdo mohl přešel na dřevo nebo uhlí. Zeptejte se lidí co neměli šanci něco změnit, ty jsou z dopadu ceny unešeni.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) pokračuje ve své informačně-osvětové kampani #AktivneNaEnergie. Nově zpracoval desatero rad, v němž spotřebitelé najdou tipy, jak být aktivní, a předcházet tak problémům. Desatero …

Ceny obědů rostou jen o haléře, brzy ale zdraží pivo

Přes prázdniny ceny obědů nedoznaly výraznějších změn, jejich průměrná cena se zvedla jen o 90 haléřů. Vyplývá to z transakcí stravenkovými kartami Gastro Pass Card společnosti Sodexo Benefity, jejíž výsledky má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB