Češi v průměru berou už skoro 40 tisíc

Názor
Průměrná mzda se loni ve čtvrtém čtvrtletí poprvé v historii České republiky přiblížila k úrovni 40 tisíc korun. Dosáhla úrovně 38 525 korun. Její meziroční nárůst, v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2019, výrazně překonal očekávání analytiků. Ti, které oslovila agentura Bloomberg, předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů reálný růst mezd o jedno procento.
Průměrná mzda se loni ve čtvrtém čtvrtletí poprvé v historii České republiky přiblížila k úrovni 40 tisíc korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve skutečnosti si mzdy polepšily o 3,8 procenta. To znamená, že průměrná mzda byla ve čtvrtém čtvrtletí 2020 o zhruba dva tisíce korun vyšší, než experti předpokládali. To ilustruje značnou míru nejistoty, kterou jsou z důvodu pandemické situace odhady makroekonomických veličin zatíženy. Nutno však doplnit, že na průměrnou mzdu dosáhne pouze přibližně třetina pracovníků, zatímco zbylé dvě třetiny mají mzdu nižší.

Každopádně reálná mzda rostla v posledním loňském čtvrtletí nejvýrazněji od prvního čtvrtletí roku 2019. Silný nárůst nominální mzdy, o 6,5 procenta meziročně, tak překonal i poměrně citelnou míru inflace, což právě umožnilo solidní nárůst reálné mzdy, tedy také solidní nárůst kupní síly obyvatelstva.

Nominální mzda rostla ve čtvrtém čtvrtletí rychleji, než za celý předpandemický rok 2019, kdy si polepšila o 6,4 procenta. Poprvé v historii tak v loňském roce celoroční průměrná mzda překročila úroveň 35 tisíc korun.

PSALI JSME:
Růst průměrné mzdy v posledním loňském čtvrtletí překvapivě zrychlil na 6,5 %

Během pandemického roku 2020 tak reálná mzda stoupla celoročně o 1,2 procenta, což je vzhledem k podmínkám nečekaně příznivý výsledek. Obecně se počítalo přinejlepším se stagnací reálných mezd.

Vývoji mezd znatelně pomohla vládní podpora zaměstnanosti v podobě programů typu Antivirus. I v době pandemické krize tak situace v podstatné části pracovního trhu zůstala napjatá, což nakonec neumožnilo přílišné snížení tlaku na růst mezd. Mzdy citelně rostly nejen ve veřejné sféře, nebo v privátních sektorech typu IT, ale i v sektorech typu průmyslu nebo stavebnictví, kde přitom klesala zaměstnanost.

Její pokles však nebyl natolik výrazný, aby tlak na růst mezd zvolnil. Pokud už k propouštění docházelo, týkalo se zejména skupin pracovníků s nižším příjmem, což tlak na růst průměrně mzdy dále zesílilo.

PSALI JSME:
Současná data o nezaměstnanosti jsou silně zkreslená

Důsledkem propouštění pracovníků spíše s nižším příjmem je i to, že růst mediánové mzdy (o 5,4 procenta) ve čtvrtém čtvrtletí poměrně výrazně zaostal za růstem mzdy průměrné (o 6,5 procenta), o více než jeden procentní bod, což je nejvíce od poledního čtvrtletí roku 2012.

Letos by měla průměrná mzda reálně růst v loňském rozsahu, tedy tempem mírně překračujícím jedno procento. Je však třeba počítat také se scénářem takovým, že reálná mzda letos poroste pomaleji než loni, a to i z důvodu stále výrazné inflace. Její jádrovou složku totiž z podstatné míry pohání právě mzdový růst.

Je-li stále mzdová dynamika silná, jak vidíme, znamená to další proinflační tlak pro letošní rok. Jádrová inflace přitom stále roste tempem vysoko nad třemi procenty, takřka nejrychleji za celé období od roku 2007. Dnešní data k průměrné mzdě tak zvyšují pravděpodobnost, že Česká národní banka už letos zvýší svoji základní úrokovou sazbu, aby tak zmírnila inflační tlaky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení superhrubé mzdy zatím Čechům náladu nezlepšuje

Zavřít reklamu ×
  1. A příště raděj o Červené Karkulce. Pan autor článku viděl život jenom z rychlíku, přál bych mu, aby navštívil nějakou cizojazyčnou kapitalistickou továrnu, kolik lidí míněno dělnickcch profesí bere tzv průměrnou mzdu??? Ani jeden. Když sečtu milonáře a 10000 dělníků dostanu průměrnou mzdu, tak asi tak si to bankéři a finančníci vypočítali… aby to vypadalo jak se máme v ČR prima. A příště raděj napošte o Červené Karkulce pane autore nebo o tom kolik lidí v ČR nemá skoro na to, aby slušně žili.

  2. Nyní bych prosil spočítat průměrnou mzdu tady v pohraničí s Čobolem. Průměr bude tak 20 tis. kč hrubého……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.