Češi v roce 2022 mohutně pomáhali. Nejvíce darů směřovalo na pomoc lidem zasaženým válkou

Postoj veřejnosti k dárcovství je v České republice dlouhodobě velmi silný, podle průzkumu dárcovské platformy znesnáze21 ročně na dobročinné účely přispívá 70 procent Čechů.
Počet založených sbírek se v minulém roce oproti tomu předchozímu zdvojnásobil, přesto se v roce 2021 vybralo o 12 milionů více. Platforma tak hledá další cesty, jak lidem dobročinnost usnadnit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Právě tato platforma v minulém roce uspořádala přes osm set sbírek a pomohla tak na dobro vybrat 78 milionů korun. Přes 20 milionů lidé darovali na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině, významně se také zvýšil počet sbírek založených na podporu samoživitelů a samoživitelek.

Na dárcovské platformě znesnáze21 může sbírku založit kdokoliv – stačí, když bude dobročinná. Lidé si tak vzájemně pomáhají v těžkých životních situacích. V loňském roce této možnosti využilo 830 jednotlivců a 95 neziskových organizací, což je dvojnásobek oproti covidovému roku 2020.

Mezi nejúspěšnější sbírky patřily ty, ve kterých lidé pomáhali v souvislosti s válkou na Ukrajině, i proto březen loňského roku vede v počtu darovaných peněz. Za tento měsíc se skrze platformu znesnáze21 podařilo vybrat 11,9 milionu korun. Na druhém místě je prosinec, kdy Češi na dobré účely přispěli 10,7 milionů korun.

Vedle největších sbírek roku 2022 na pomoc lidem zasaženým válkou se často objevovaly také ty pomáhající samoživitelkám a samoživitelům. Obzvlášť silně dárce zasáhly příběhy rodin, které náhle a tragicky přišly o jednoho z rodičů. Veřejnost například pomohla více než dvoumilionovým darem zachovat domov pro pět dětí.

Počty úspěšných sbírek a fakt, že jen přes platformu znesnáze21 se v loňském roce vybralo na dobročinné účely 78 milionů korun, potvrzují výsledek průzkumu z června 2022 (průzkum byl realizován v červenci 2022 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů). V něm platforma zjistila, že na dobročinné účely přispívá 70 procent Čechů.

Nejen pro znesnáze21 je to dobrá zpráva. Ta svou první crowdfundingovou sbírku spustila v roce 2014. Od té doby se snaží hledat stále nové cesty k tomu, aby mohla rychle a bezpečně spojit co nejvíce lidí a zajistit tak finanční pomoc tam, kde je to skutečně potřeba. Pro další rozvoj je klíčové pochopit, proč a kdy jsou lidé štědří.

„Darování je obecně velmi impulzivní akce spojená s emocí. V momentě, kdy ve společnosti nějaké téma rezonuje, je největší šance, že jej lidé podpoří. Bylo tomu tak při pomoci lidem zasaženým tornádem a válkou, v době pandemie pak společnost podporovala finančně i hmotnými dary samoživitele a samoživitelky.

Podobně funguje blízkost. Pokud spustíme sbírku pro někoho, koho osobně znáte, nebo žije ve vašem okolí, chcete mu vyjádřit podporu. Největší síla je tak vždy v okolí člověka, pro kterého sbírku spouštíme. Rychlost výběru cílové částky tak často bývá raketová,“ říká zakladatel a ředitel dárcovské platformy znesnáze21 Čestmír Horký.

Počet založených sbírek se v minulém roce oproti tomu předchozímu zdvojnásobil, přesto se v roce 2021 vybralo o 12 milionů více. Platforma tak hledá další cesty, jak lidem dobročinnost usnadnit. Proto ke konci minulého roku vyvinula nástroj GoodyDo, jehož prostřednictvím mohou dobročinné projekty podpořit provozovatelé e-shopů i jejich zákazníci.

Díky GoodyDo mají zákazníci možnost před dokončením online nákupu jedním kliknutím přispět libovolnou částkou. Zvolený finanční příspěvek se pak započítává do celkové ceny objednávky. O výběru sbírky rozhoduje provozovatel e-shopu, do budoucna se počítá s tím, že si konkrétní sbírku budou moci vybrat i sami zákazníci.

„Díky GoodyDo nabízíme e-shopům i veřejnosti další způsob, jak jednoduše a rychle pomáhat. Zároveň umožňuje neziskovým organizacím inovativním a efektivním způsobem získávat finance, které pomohou lidem ve složité životní situaci či poslouží jiným veřejně prospěšným projektům podporujícím vzdělávání nebo ochranu přírody. Pro zákazníky přitom bude dobrý skutek znamenat jen pár kliknutí navíc,“ říká o poslední novince minulého roku zakladatel znesnáze21 Čestmír Horký.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB