Češi v tísni si stěžují na banky, že jsou laxní v programu Covid II

Češi, které hodil nouzový stav do finanční tísně, si začínají stěžovat na banky, že jsou příliš pomalé v posuzování jejich situace. Potvrdila to Monika Petrásková z České bankovní asociace (ČBA).
Češi, které hodil nouzový stav do finanční tísně, si začínají stěžovat na banky, že jsou příliš pomalé v posuzování jejich situace. Ilustrační foto: Pixabay.com

„V reakci na opakující se stížnosti klientů bank zapojených do programu COVID II si Vám níže dovoluji zaslat naše vysvětlující vyjádření k přezkoumávání úvěrovatelnosti žadatelů bankami,“ napsala do médií Petrásková. Takže žádosti o pomoc se nevyřizují tak lehce a rychle on-line, jak se zprvu z některých prohlášení mohlo jevit.

„Členské banky České bankovní asociace zapojené do programu COVID II (tzv. spolupracující banky) se v souvislosti s poskytováním úvěrů v rámci tohoto programu často setkávají s nepochopením klientů stran role komerčních bank v celém procesu a bankám vytýkají, že celý úvěrový proces lpěním na prověřování úvěruschopnosti žadatele zdržují,“ píše se v úvodu stanoviska ČBA.

Banky si jsou podle asociace „vědomy nesnadné situace žadatelů, nicméně nemohou rezignovat na své povinnosti, které jim vyplývají z platných zákonů majících za cíl udržení finanční stability trhu“. Podstata programu COVID II spočívá v tom, že Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) poskytuje jak záruku za komerční úvěr banky, tak finanční příspěvek na úhradu úroků úvěrující banky.

PSALI JSME:
Tuzemské banky prudce snižují úročení vkladů. Se snižováním úroků u hypoték tolik nespěchají

Banky tedy neposkytují bezúročný úvěr, ale klasický komerční provozní úvěr, u něhož ČMZRB uhradí podle pravidel tohoto programu zaplacené úroky, maximálně však do výše jednoho milionu korun za tři roky celkem.

V podmínkách programu COVID II, zveřejněných ministerstvem průmyslu a obchodu je stanoveno, že jedním z výběrových kritérií pro poskytnutí podpory ze strany ČMRZB je splnění podmínky úvěrovatelnosti příjemce podpory, tedy žadatele o úvěr.

Ke splnění této podmínky banka, u níž žadatel podal žádost o úvěr, provede běžnou rizikovou analýzu. Rizikové hodnocení žadatele je samozřejmě možností získat záruku od ČMZRB vylepšeno, ale pokud se klient přesto nadále bude jevit jako příliš rizikový, banka mu komerční úvěr nemůže poskytnout, protože by porušila princip obezřetnosti, vyplývající z tzv. péče řádného hospodáře i ze zákonem stanovených pravidel.

„Je také nutno vzít v potaz i to, že toto prověření banka provede i proto, že i navzdory záruce nese nadále část rizika poskytnutého úvěru,“ uvádí bankovní asociace.

PSALI JSME:
Problém má milion lidí. Češi si stále více půjčují, aby splatili staré úvěry

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Covid hýbe korunou

Od počátku pandemie platilo Česko za zemi, která situaci zvládla nadprůměrně dobře. Rychlý nástup opatření proti šíření epidemie způsobil rychlý propad ekonomiky, ale následně umožnil výrazné uvolnění a nástup …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru