Češi v uplynulém půlroce uspořili rekordní část svého příjmu

Názor
České domácnosti v letošním prvním čtvrtletí uspořily druhý nejvýraznější objem finančních prostředků v historii České republiky od roku 1993. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
České domácnosti v letošním prvním čtvrtletí uspořily druhý nejvýraznější objem finančních prostředků v historii České republiky od roku 1993. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hrubá míra úspor domácností dosáhla neočištěně úrovně 25,4 procenta. Vyšší byla jen v posledním čtvrtletí roku 2020, kdy činila rovných 26 procent. To znamená, že tuzemské domácnosti v souhrnu ve čtvrtletním sledování nikdy v historii neušetřily tak velkou část svého čistého příjmu jako v uplynulých dvou čtvrtletích.

V prvním letošním čtvrtletí, tedy v měsících lednu až březnu, tuzemskou ekonomiku poznamenaly rozsáhlé uzavírky v oblasti služeb či maloobchodu, ale také omezení spojená s cestováním, takže možnost spotřeby byla mnohem omezenější než prakticky kdykoli jindy.

PSALI JSME:
Češi rekordně spoří. Za první čtvrtletí navýšili úspory o 100 miliard korun

Domácnosti tedy tolik ušetřily i proto, že prostě nemohly nakupovat tak, jak jsou zvyklé. Určitou roli ale hrála také obava ze zhoršení ekonomické situace, eventuálně z propouštění, která domácnosti vedla k opatrnostnímu spoření.

Nelze samozřejmě opomenout ani vliv vládních podpůrných opatření typu programů na podporu zaměstnanosti. Tato opatření zásadně přispěla k tomu, že reálný příjem na obyvatele meziročně vzrostl, a to shodně o 3,5 procenta. Domácnosti tedy omezily své výdaje, přičemž jim zároveň o něco narostly příjmy. To ve výsledku vedlo právě k historicky takřka rekordní míře úspor.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Úspory domácností oproti závěru loňského roku v prvním čtvrtletí mírně klesly

Zavřít reklamu ×
  1. Hlavní ekonom Trinity bank, asi jineá liga. Pokud bral ekonomiku v segmentu managementu a top manegamentu ok. Ale jinak je ovšem mimo mísu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru