Češi ve finančních potížích: Nevystačí s platem, přibývá exekucí

Za první tři měsíce letošního roku bylo zahájeno o téměř 12 tisíc exekucí více než ve stejném období loni. Na základě souhrnných dat okresních soudů, které každý měsíc zpracovává ministerstvo spravedlnosti, to zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení.
Stále více Čechů se obává, že nebude mít z čeho platit své závazky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tím ale špatné zprávy nekončí. Podle výsledků ankety na stránkách Profesia.cz má nyní kvůli zvyšování životních nákladů výrazné finanční problémy už více než třetina lidí. Letošní rok začal tam, kde loňský skončil. Zatímco za celý loňský rok přibylo 6,8 procenta exekučních řízení, v prvním letošním kvartále to bylo už více než 11 procent.

Nárůst se podle Institutu prevence a řešení předlužení týká celé České republiky, výjimkou jsou jižní Čechy, kde nastal pokles o 1,1 procenta. Za celý loňský rok byl přitom zaznamenán meziroční nárůst 6,8 procenta, počet nově zahajovaných exekucí se tak stále zvyšuje.

Za první tři měsíce tohoto roku tak bylo zahájeno 116 115 exekucí oproti 104 303 za první tři měsíce v roce 2021. Největší nárůst byl ve středních Čechách – zhruba o pětinu z 11 199 na 13 526 exekucí. Jen o něco méně to bylo v severních Čechách a v Praze.

Dopad pandemie

Na zvyšování počtu nově zahájených exekucí kvůli covidu-19 upozorňovali odborníci už na začátku pandemie. Institut prevence a řešení předlužení uvedl, že ekonomická situace obyvatel, kteří obtížně zvládají své dluhy, se nadále zhoršuje.

Novela exekučního řádu, která byla v loňském roce schválena poslaneckou sněmovnou, obsahuje podle institutu úpravy, které mají nastavit spravedlivější systém exekucí a pomoci lidem dostávat se efektivněji z dluhových pastí. Jde například o přednostní splácení jistiny či ukončování bezvýsledných exekucí. Stále však nepřinesla zásadní změny, o jejichž potřebě se v posledních letech diskutovalo

„Z veřejné diskuze by se neměl vytratit princip jeden dlužník jeden exekutor, který by celý exekuční systém výrazně zjednodušil, zlevnil a zásadním způsobem ulevil zaměstnavatelům od obrovské administrativy spojené s exekucemi,“ upozornil Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

V souvislosti s růstem počtu nových exekucí, prudkým zvyšováním cen energií a s tím související inflace, je podle Hábla nutné přijmout i další komplexnější opatření. „Za institut v současnosti připravujeme doporučení konkrétních kroků, které mají vést ke zmírnění negativních dopadů energetické krize na české domácnosti,“ řekl Hábl.

A bude hůř…

Současná ekonomická situace včetně vysoké inflace ovšem nahrává tomu, že se do finančních potíží mohou dostat další skupiny obyvatel. Pracovní portál Profesia.cz uvedl, že pouze necelá pětina lidí bez problémů pokryje zvýšení nákladů ze svého platu. Podle výsledků ankety na stránkách tohoto portálu má už nyní více než třetina lidí výrazné finanční problémy.

Brigádami nebo druhým zaměstnáním se potřebné prostředky snaží získat 16 procent účastníků ankety, dalších 21 procent situace nutí hledat zaměstnání s vyšším výdělkem, protože jejich současná mzda na pokrytí nákladů nestačí. Dalších 21 procent zatím nemá zcela jasno – pociťují finanční tlak, ale ještě si nejsou jistí, jak v příštích měsících vyjdou s penězi.

Jen o něco více než pětina lidí uvedla, že zvýšené základní náklady sice utáhnou, ale budou muset zvažovat další výdaje. Bezproblémovou finanční situaci i přes rostoucí náklady deklarovalo 19 procent osob.

„Podle současných dat BNP Paribas Cardif se lidé stále více pojišťují proti neschopnosti splácet své závazky. V meziročním srovnání to nyní představuje dvanáctiprocentní nárůst,“ řekl Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Obava o zaměstnání

Dodal, že růst zájmu o pojištění schopnosti splácet je dlouhodobý. „V minulých letech byl posilován obavami spojenými s covidem-19, aktuálně pak z růstu životních nákladů, inflace a nejisté ekonomické situace,“ vysvětlil Steiner.

Hlavní důvody zvýšeného zájmu o pojištění úvěru jsou ty, že stále větší část veřejnosti si začíná uvědomovat, že při výpadku příjmu nemá dostatek rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů. Nyní se navíc začíná obávat o ztrátu svého zaměstnání.

Podle průzkumu BNP Paribas Cardif až 70 procent Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než tři měsíce – pokud přijdou o svůj pravidelný příjem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Jak je to možné? Vždyť mají lidé dle ČNB našetřeno 3,3 bilionu korun. Proč nešáhnou na úspory ti křečci křečkovatí 🙂

    • Da Dakie

      Asi to bude tím, že ty 3,3 bilionu korun mají našetřeno různí oligarchové a politici… Vidím to tak, že další volby vyhraje ANO s SPD přímo za něma. Pokud tahle vláda vůbec dovládne… Zvednou se ceny a do exekucí, dluhových pastí a chudoby se propadne i střední třída. A pak nebude mít kdo platit daně.

  2. ma martin

    a uprostred vety si ten chudak zapali cigaro. zaplatit najem, nebo si odpustit kurivo a chlast. co asi vyhraje.

  3. sk skoda

    Tržby restaurací v prvním kvartálu meziročně vzrostly zhruba o polovinu

  4. Ra Radek

    Sám je každý svého štěstí strůjce a pokud musel k moři za každou cenu, musel do hospody aniž by na to měl, klidně se kvůli vlastním chtíčům zadlužil, byl totálně tupej ve finanční gramotnosti, tak ať trpí. Můj případ to naštěstí není.

    • Ku Kukrukuku

      Ty máš vydlabáno zase jinak… přesně takový lidi s černobílým viděním společnost potřebuje nejmíň…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB