Češi za elektroniku utrácejí více než před rokem, navzdory koronaviru

Názor
Maloobchodní tržby vykázaly v srpnu slabší výkon než v červenci. Růst výkonu maloobchodu, který byl patrný po skončení jarní vrcholné fáze koronavirové uzavírky podstatné části ekonomiky, tak ustal.
Češi za elektroniku utrácejí více než před rokem, navzdory koronaviru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní činil červencový meziroční růst tržeb v maloobchodě 1,8 procenta, zatímco v srpnu 1,6 procenta. Stále jde o poměrně solidní výkon, vzhledem k míře, v jaké se lidé v ČR v srpnu obávali zhoršení své vlastní i obecné ekonomické situace. Češi se tedy se svým utrácením vrací ke stavu, jenž panoval před březnovým úderem koronaviru a „vypnutím“ podstatné části ekonomiky, včetně maloobchodu.

Některé spotřebitelské segmenty však zůstávají stále silně otřeseny. Viditelné to bylo v srpnu zvláště v případě ubytování, kde byly tržby meziročně o 46 procent nižší. Za celý letošní rok jsou tržby v ubytování meziročně o zhruba 50 procent níže.

Sektor trpí odlivem zahraničních turistů, který není s to kompenzovat ani poptávka tuzemského obyvatelstva, podporovaná programem na podporu lázeňství COVID-Lázně. Zvláště patrné je to například v Praze, která je vysoce závislá na poptávce zahraničních návštěvníků.

O 4,6 procenta více než loni utratili Češi v srpnu za elektroniku. To znamená, že jsou stále ochotni nakupovat zboží, které nutně nepotřebují, například nové mobilní telefony či počítače.

PSALI JSME:
Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Jde tedy o signál toho, že koronavirová krize se ještě v chování domácností plně neprojevila, a to z velké části kvůli vládním opatřením na podporu ekonomiky a zaměstnanosti.

Zčásti však stále jde o dozvuk kompenzujícího chování, kdy lidé stále i v srpnu nakupovali zboží, které nemohli pořídit v době „vypnuté“ ekonomiky v měsících březnu až květnu. Oproti červenci je ostatně v srpnu patrné zpomalení dynamiky růstu tržeb, což koresponduje právě s odezníváním zmíněného kompenzujícího nakupování. Částečně kvůli tomuto zpomalení mohlo ovšem dojít i vlivem časování dovolených, moudřejší budeme s daty za září.

Naopak, stále se v srpnu propadal automobilový segment, a to meziročně o 9,4 procenta. Po zahrnutí celého automobilového segmentu se spotřebitelské výdaje Čechů v meziročním vyjádření stále propadaly, o 2,6 procenta.

I na základě aktuálních čísel ČSÚ je třeba počítat s tím, že za celý rok se maloobchod v ČR letos propadne o tři procenta, po zahrnutí automobilového segmentu ještě výrazněji.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
České maloobchodní tržby v srpnu opět povyrostly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.