Češi za koronakrize zvelebovali chaty. Utratili až 100 tisíc

Průzkum
K moři letos Češi kvůli koronavirové pandemii nevyrazili zdaleka v tak hojném počtu jako v jiných letech, a tak se mnozí z nich vrhli na vylepšování svých chat a chalup. Podle průzkumu Generali České pojišťovny většina chalupářů investovala do zvelebování svého letního sídla až 100 tisíc korun.
Češi letos do zvelebování svých letních sídel investovali až statisíce korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Koronavirové pandemie využilo k vylepšování chat a chalup více než 60 procent majitelů rekreačních nemovitostí. A rozhodně nešetřili. Více než 80 procent chalupářů utratilo částku až 100 tisíc korun. Dalších 13 procent sáhlo do peněženky ještě hlouběji a vytáhlo dokonce až půl milionu.

Podle průzkumu Generali České pojišťovny si letos tři čtvrtiny chalupářů pořídilo něco nového a hodnotného. Obvykle to byla reakce na vysoké letní teploty posledních let. Lidé tak nejvíce nakupovali nádoby na zachytávání vody (33 procent), aby v období sucha měli čím zalévat. Na druhém místě (22 procent) skončily markýzy, pergoly a další stínící technika. A 18 procent si koupilo a zasadilo nové stromy.

Vyprodané bazény

Nemálo chalupářů si pak pořídilo bazén (21 procent) nebo aspoň zahradní sprchu (19 procent). Prodej bazénů přitom letos trhal bazény a mnozí zájemci na něj museli dlouho čekat, protože výrobci nestíhali vyřizovat rychle všechny objednávky. Bylo to právě proto, že mnozí Češi kvůli covidu-19 nikam necestovali a trávili většinu volného času na svých zahradách nebo chalupách.

Třeba největší tuzemský prodejce bazénů Mountfield hlásí meziroční nárůst zájmu o bazény i bazénové příslušenství o desítky procent. Prodej bazénů se od dubna výrazně zvedl i na e-shopu a nepolevil ani po rozvolňování všech protikoronavirových opaření.

„Byla to sezóna, kterou jsme za naši třicetiletou historii ještě nezažili,“ řekl obchodní ředitel Michal Dluhoš. „Podle toho, co víme z prodejen, si letos přicházejí pro bazén lidé, kteří dosud váhali, nebo ho dokonce nikdy mít nechtěli,“ dodal.

PSALI JSME:
Chaty a chalupy dramaticky zdražují, letos v nich dovolenou tráví více Čechů než jindy

Výpadek výroby

Za dva měsíce, na kdy se česká ekonomika prakticky zastavila, se oproti loňsku vyrobil jen zlomek bazénů. Vázly i dodávky ze zahraničí. Prodávaly se převážně zásoby a rezervy. A ani na podzim není situace optimální. Stačí dva tři lidé z výroby, kteří nastoupí do karantény, a plynulost produkce se začne zadrhávat. Není to ovšem jen problém tuzemský, podobně jsou na tom i výrobci bazénů v zahraničí.

„Výpadek výroby z první poloviny roku je strašně znát, všechno, co jsme měli na skladě, je už pryč. Teď sice už zase vyrábíme naplno, ale příjem objednávek na únor až červen příštího roku jsme už museli zastavit. Nestíháme kapacitně,“ konstatovali zástupci Laminetu, jednoho z největších výrobců bazénů v Česku.

Obdobnou situaci hlásí rovněž další výrobci, především Garsys nebo českobudějovická společnost JFC, která se specializuje na produkci posuvných zastřešení k bazénům.

PSALI JSME:
Statistiky znovu potvrzují: Co Čech, to chatař či chalupář. Jako před 30 roky

Statisícové vybavení

Také díky letošním investicím do zvelebování chat a chalup se výrazně zvýšila hodnota majetku v rekreačních sídlech. Průzkum Generali České pojišťovny ukázal, že většina Čechů má na chalupách skutečně hodnotné vnitřní vybavení – vedle bazénů to jsou třeba grily, trampolíny nebo zahradní nábytek, ale i televize a jiné elektrospotřebiče.

„Z našich zkušeností víme, že lidé po větších investicích zapomínají aktualizovat své pojistné smlouvy. Přitom výměna oken, pořízení nové střechy nebo nákup nové zahradní techniky by mělo vést k tomu, že lidé své pojistné smlouvy aktualizují. Tím spíše před blížící se zimní sezónou,“ připomněla Martina Veřtátová, produktová manažerka majetkového pojištění z Generali České pojišťovny.

Dodala, že vhodně nastavená pojistná smlouva dokáže ošetřit rovněž zahradní porosty, například jehličnaté a listnaté stromy, okrasné keře, ale také trávníky.

PSALI JSME:
Cenné věci z chaty před zimou odvezte

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru