V České republice to tak dělá již téměř čtvrtina snoubenců. Pandemie koronaviru názor na využívání těchto smluv výrazně změnila, a to nejen díky hrozícímu nárůstu počtu rozvodů po dlouhodobém soužití párů v karanténách, ale v důsledku omezení podnikání a rizik dopadu krachu firmy na společnou rodinu.
Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit obě strany a v konečném důsledku i společné potomky.
Předmanželské smlouvy kromě obvyklého případu rozpadu manželství pomohou i v případě, kdy jeden z manželů podniká. V tom prvním usnadní vyřešená právní ochrana majetku v rámci společného jmění manželů celý nepříjemný proces rozvodu. A v tom druhém případě zásadně pomůže eliminovat dopad krachu firmy na celou rodinu.
Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 procenta snoubenců. Zájem o uzavření tzv. předmanželských nebo manželských smluv stále roste, o rok dříve (v roce 2019, pozn. aut.) se týkal jen pětiny nově uzavíraných sňatků. Čísla tak ukazují, že Češi začínají být více opatrní a právní ochranu majetku řeší.
Na uzavření smlouvy by se snoubenci měli dohodnout ještě před svatbou, vznik společného jmění manželů tak totiž vyloučí. Zúžit či oddělit společné jmění je však možné i za trvání manželství. Smlouva však musí mít formu veřejné listiny – notářského zápisu.
Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. Velmi často se stává, že zájemci mají vyšší očekávání, než které jim současná právní úprava poskytuje.
Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně.
Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)