Češi začínají být více opatrní a řeší společné jmění manželů

Názor
Společné jmění manželů vzniká automaticky ze zákona uzavřením manželství. Při jeho vypořádání soudem – třeba v případě rozvodu – pak zásadně platí, že manželé mají na jmění stejný podíl. Proto je důležité v rámci právní ochrany majetku uzavřít ještě před svatbou předmanželskou smlouvu.
Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 procenta snoubenců. Ilustrační foto: Pixabay.com

V České republice to tak dělá již téměř čtvrtina snoubenců. Pandemie koronaviru názor na využívání těchto smluv výrazně změnila, a to nejen díky hrozícímu nárůstu počtu rozvodů po dlouhodobém soužití párů v karanténách, ale v důsledku omezení podnikání a rizik dopadu krachu firmy na společnou rodinu.

Takzvané předmanželské smlouvy jsou často vnímány jako projev nedůvěry mezi partnery. Přitom jsou jedním z vhodných nástrojů uspořádání majetkových vztahů, který může pomoci ochránit obě strany a v konečném důsledku i společné potomky.

PSALI JSME:
Kostlivec z „mrtvé firmy“ může sejmout živnost i rodinu

Předmanželské smlouvy kromě obvyklého případu rozpadu manželství pomohou i v případě, kdy jeden z manželů podniká. V tom prvním usnadní vyřešená právní ochrana majetku v rámci společného jmění manželů celý nepříjemný proces rozvodu. A v tom druhém případě zásadně pomůže eliminovat dopad krachu firmy na celou rodinu.

Za loňský rok uzavřelo v České republice tzv. předmanželskou smlouvu 23,3 procenta snoubenců. Zájem o uzavření tzv. předmanželských nebo manželských smluv stále roste, o rok dříve (v roce 2019, pozn. aut.) se týkal jen pětiny nově uzavíraných sňatků. Čísla tak ukazují, že Češi začínají být více opatrní a právní ochranu majetku řeší.

Na uzavření smlouvy by se snoubenci měli dohodnout ještě před svatbou, vznik společného jmění manželů tak totiž vyloučí. Zúžit či oddělit společné jmění je však možné i za trvání manželství. Smlouva však musí mít formu veřejné listiny – notářského zápisu.

PSALI JSME:
Peníze z prodeje majetku ve výlučném vlastnictví mohou spadnout do společného jmění manželů

Správné vyřešení problematiky související s úpravou společného jmění manželů ale není jednoduché a mnoho párů tak neřeší právní ochranu majetku dostatečně. Velmi často se stává, že zájemci mají vyšší očekávání, než které jim současná právní úprava poskytuje.

Tento problém se pak obvykle ukáže v případech, kdy se jeden z manželů dostane do dluhů a exekucí je ohrožen i majetek ve výlučném vlastnictví druhého manžela. K právní ochraně majetku je tak třeba přistupovat zodpovědně a řešit ji komplexně.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Exekutoři jásají: Čechy zajímají finance partnerů, až když za ně musí platit jejich dluhy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Strašák jménem datová schránka

Pro statisíce malých spolků či OSVČ to je zlý sen. Od ledna příštího roku budou muset se státní správou komunikovat výhradně elektronicky. Že tzv. datovou schránku nemají a ani si ji nechtějí zřizovat? Všechny …

Bude léto milostivé už naposledy?

Podruhé a – dost. Tak alespoň zní slib poslanců Patrika Nachera (ANO) a Marka Výborného (KDU-ČSL) ohledně Milostivého léta II, které proběhne letos od 1. září do 30. listopadu. Jde o opakování akce, která na přelomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB