Češi zatím na horší časy příliš nespoří

Názor
Míra úspor českých domácností vykázala v loňském třetím čtvrtletí úroveň 9,6 procenta, vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu. Jinými slovy, Češi během období července až září 2019 průměrně uspořili necelou desetinu peněz, které jim v kapse z příjmu zbývaly po zaplacení daní a případném přijetí sociálních dávek.
Ilustrační foto: Pixabay.com

To je znatelně méně než v letech 2014 až 2016, kdy si po proběhlé krizi vytvářeli „polštář úspor“, případně ještě žili v živé vzpomínce na krizová léta, což umocňovalo jejich opatrností motivaci k tvorbě úspor a šetrnějšímu přístupu ke spotřebě.

S příchodem roku 2017 ale toto jejich chování vzalo v jisté míře za své a od té doby jsou Češi ve svých výdajích „uvolněnější“, resp. v tvorbě úspor nejsou tak důslední. Jejich obava ze ztráty zaměstnání je stále nízká, stejně jako obava ze zhoršení vlastní finanční situace. Krize se zkrátka Češi stále nebojí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V důchodu bychom chtěli 20 tisíc měsíčně. Jenže nemáme našetřený milion

Zavřít reklamu ×
    • Ono sytý hladovému nevěří. Hold, jsou to chytrolíni ti písálkové takovýchto rádoby poučných článků.

  1. Ekonom nebo provokatér?
    1) Z čeho šetřit?
    2) Jak šetřit? Dluhopisy x akcie x spořící účty. Ani jedna varianta není bezpečná a výnos je spíše jen účetní čarování s ohledem na ztrátu hodnoty peněz a obtížnou likviditu. Dluhopisy – se záporným úrokem, nebo směšným úrokem nepokrývající inflaci. Není nad řecké dluhopisy … Akcie – hra na slepou bábu, nyní můžou být firmy na vrcholu, ale stačí jedna krize a můžu si hodit provaz… Spořící účty – i ten nejlepší v současné době je pod inflací. takže peníze se ztrácí.

    A ekonomové by si měli ujasnit jestli po nás chtějí šetřit (na horší časy) nebo utrácet (pro oživení a udržení ekonomiky). Oboje z příjmu 90 % obyvatel nelze.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru