Češi žijí digitálně, ale sedm z deseti podceňuje bezpečnost

Češi ve stále větší míře žijí digitálně tím, jak používají více chytrých zařízení, technologických novinek a aplikací. Potvrzuje to i nejnovější průzkum Mastercard Digitalization Survey 2019, podle kterého má online mobilní bankovnictví již 48 procent Čechů, placení mobilem využívá 31 procent dotazovaných a každý desátý Čech má chytré hodinky. Z biometrických způsobů ověření online plateb kartou, které bude součástí bankovních aplikací už od září, považují Češi za nejbezpečnější otisk prstu.
Češi považují za nejbezpečnější biometrický způsob ověření otisk prstu. Foto: Pixabay

Podíl Čechů s chytrým telefonem činí 91 procent, což je o šest procentních bodů více než při posledním podobném průzkumu v roce 2016. Ve věkové skupině 20 až 29 let je zastoupení dokonce 97procentní. Nejoblíbenější operačním systémem je Android s podílem 86 procent. Placení mobilem využívá 31 procent Čechů, zatímco před třemi lety to bylo jen 13 procent.

„Češi se nových technologií nebojí. Tomu nasvědčuje fakt, že se mobilní platby u nás staly skutečně masovou záležitostí velmi krátce po tom, co jsme je společně s bankami klientům nabídli,“ uvedl Luděk Slouka, ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.

Roste využívání i dalších nositelných zařízení. Podíl fitness náramků u české populace stoupl na 12 procent, což je v porovnání s rokem 2016 dvojnásobek. Každý desátý Čech má chytré hodinky, zatímco před třemi roky to byla jen čtyři procenta. Naopak z výsluní ustupují tablety, jejichž podíl klesl na 41 procent z 53 procent v roce 2016.

PSALI JSME:
Apple představil vlastní kreditní kartu. Blíží se soumrak klasických bank?

Nejpoužívanějšími digitálními službami jsou internetové vyhledávání, zasílání e-mailů a sociální sítě. Mezi top desítku patří i online nakupování a platební aplikace. „Podle našeho průzkumu by téměř polovina Čechů uvítala ověřování totožnosti během on-line nákupů prostřednictvím biometrie. Aby měli spotřebitelé možnost jednoduše si ověřit, že nákupy zaplacené kartou jsou opravdu jejich, vyvinula společnost Mastercard technologii MasterCard Identity Check. Ta zvyšuje zabezpečení online nákupů, aniž bylo pohodlí spotřebitelů ohroženo,“ doplnil Slouka.

V případě online nakupování Češi nejvíce preferují online platbu kartou (61 procent) a bankovní převod (41 procent). Využívají také placení kartou na dobírku a hotovostí na dobírku (vždy 32 procent). K ověření své totožnosti při nakupování online s kartami Mastercard bude možné od září využívat biometrické údaje, jako je otisk prstu nebo rozpoznání obličeje.

Takřka čtyři pětiny Čechů si myslí, že otisk prstu je bezpečným biometrickým způsobem, jak online platbu potvrdit, a dvě pětiny z nich by ho začaly používat, pokud by byl k dispozici. Mrknutí oka hodnotí jako bezpečné pouze 40 procent respondentů.

PSALI JSME:
Biometricky potvrzené placení kartou bude v Česku od září

K biometrickému ověřování se otevřela cesta poté, co sílí rozšířenost chytrých zařízení se schopností pracovat s biometrickými údaji spolu s novými regulatorními požadavky EU danými směrnicí PSD2. Nejdůležitějším faktorem směrnice PSD2 je od září 2019 zaručení ochrany spotřebitele prostřednictvím dvoustupňového ověření totožnosti, kdy se od uživatele požaduje prokázání jeho totožnosti dvěma ze tří možných autentifikačních faktorů: Pomocí něčeho, co zná (např. hesla), něčeho, co má (např. mobilního telefonu, generátoru tokenů apod.), a něčeho, čím je (tedy biometrickým údajem, jako je otisk prstu, sken oční duhovky apod.).

Češi, jak ukázal průzkum, však mají velké rezervy v oblasti digitální bezpečnosti. Alarmující je zejména skutečnost, že sedm z deseti respondentů mění heslo jen jednou v roce nebo ještě méně často, což je naprosto nedostačující a z pohledu uživatele velmi riskantní.

To, že v ochraně svých počítačů nebo mobilních telefonů je početná část Čechů nepoučitelná, tedy že nemění přístupová hesla, PIN kódy a zapomíná na ochranu mobilu, potvrdil portálu FAEI.cz Tomáš Hládek z České bankovní asociace, jejíž „index bezpečnosti“ dosáhl 61 procent. „Situace je poměrně vážná, uvědomíme-li si, že naprostá většina Čechů používá pro správu svého účtu elektronické bankovnictví a téměř padesát procent pro přístup do něj využívá svůj mobilní telefon,“ varoval v rozhovoru.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Most testuje vodíkový autobus

Letos v květnu projel Českem vodíkový vlak, vůbec první osobní vlak na světě poháněný vodíkovým palivovým článkem, a od úterka bude ulicemi Mostu jezdit vodíkový autobus. Během pouhých tří dnů má v testovacím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.