Češi získali své čtyři zlaté na olympiádě „nejlevněji“ ze zemí EU

Názor
Česko zažívá velmi úspěšnou olympiádu. Dosud v Tokiu čeští sportovci získali čtyři zlaté medaile. Tokio 2020 se tak může do historie českého olympismu zapsat zlatým písmem podobně jako jiná olympiáda konaná v Japonsku, Nagano 1998, kde fenomenálně triumfovali – v „turnaji století“ – čeští hokejisté. 
Dosavadní úspěch českých sportovců je neoddiskutovatelný i vzhledem k poměrně nízké náročnosti na veřejné zdroje financování sportu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ze zemí Evropské unie nemá žádná více zlatých medailí než Česko, alespoň podle údajů platných k dnešnímu poledni středoevropského letního času. Čtyři zlaté vedle Česka získaly ze zemí EU už jen Německo, Francie a Nizozemsko.

To jsou však země, kde na sport a rekreaci míří násobně větší objem veřejných peněz. Zatímco v Česku mířila v roce 2019 – podle nejnovějších dostupných dat Eurostatu – na sport a rekreaci zhruba miliarda eur, v Německu to bylo takřka devět miliard, ve Francii dokonce 13,7 miliardy a v Nizozemsku 3,8 miliardy.

Ze zemí EU, které zatím získaly na olympijských hrách nejvíce zlatých medailí, je tedy Česko má suverénně „nejlevněji“. Na jednu zlatou medaili stačilo necelých 258 milionů eur veřejných peněz na sport a rekreaci. Němce zatím vychází jedna zlatá na 2,2 miliardy eur, Francouze na 3,4 miliardy a Nizozemce na 940 milionů.

PSALI JSME:
Olympijský „podvod“. Zlaté medaile jsou hlavně ze stříbra

Ze zemí EU, které na olympiádě získaly více než jednu zlatou medaili, ji levněji než Česko získalo už jen Chorvatsko a Slovinsko. Výsledek je samozřejmě ovlivněn rozdílnou lidnatostí jednotlivých zemí EU. Vyšší počet obyvatel si na jedné straně říká o vyšší výdaje na sport a rekreaci, na straně druhé ovšem rozšiřuje zásobárnu talentu, takže zvyšuje šance na vyšší zisk zlatých.

Výsledek je také ovlivněn odlišnou cenovou hladinou v jednotlivých zemích EU. Nižší cenová hladina ve východních zemích EU jim nahrává k tomu, aby je zlato mohlo vyjít levněji. Takže to, že nejlevněji zlato získávají z vícenásobných zlatých medailistů EU zrovna Chorvatsko, Slovinsko a právě Česko, je tímto do určité míry ovlivněno.

I tak je však úspěch českých sportovců neoddiskutovatelný i z hlediska poměrně nízké náročnosti na veřejné zdroje financování sportu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Plať a buď hrdý: Skutečným poraženým olympijských her je daňový poplatník

Zavřít reklamu ×
  1. Naši sportovci odvádějí skvělé výkony již řadu let. Možná nejzajímavějším srovnáním by byl počet medailí na počet obyvatel. Toto srovnání by bylo daleko přesnější než jaké dnes poskytují statistiky jen podle zemí. V tomto ohledu by Česká republika byla pravděpodobně suverénně nejlepší.

    • Si udělejte statistiku nikoliv v poločase, ale na základě konečného pořadí zemí na minulých OH v Riu. 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Čím moravský rodák Mendel obohatil svět?

Na počátku výzkumu těch nejmenších stavebních prvků života je nesmazatelná česká, či přesněji řečeno moravská, stopa. Letos 20. července je to přesně dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, nebo chcete-li …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.