Češi ztrácí zájem o polské maso. Dovoz však stále pokračuje

Nebýt dovozů masa z Polska, Nizozemska, Německa a Španělska, vypadala by česká řeznictví jako před rokem 1989. Česká republika není soběstačná v produkci masa a současné trendy nenasvědčují, že by se na tom v blízké budoucnosti cokoliv změnilo.
Chovatelé skotu mají kvůli suchu problémy s nedostatkem krmiva, což navyšuje zájem o porážky dobytka. Foto: Pixabay

Po skandálech s polským masem byly sníženy dovozy hovězího a drůbežího masa do České republiky. Výpadky v dovozu nahradila vyšší tuzemská produkce. U vepřového masa byl zaznamenán opačný trend a nižší českou produkci nahrazují dovozy z Německa a Španělska.

V prvním čtvrtletí letošního roku bylo na jatkách poraženo 59 900 kusů skotu. Za celý loňský rok to bylo 236 600 kusů skotu. Současné tempo porážek je vyšší než v loňském roce. Chovatelé skotu mají kvůli suchu problémy s nedostatkem krmiva, což navyšuje zájem o porážky dobytka. V důsledku tohoto vývoje bylo vyrobeno 18 456 tun hovězího masa, což představuje nárůst o 6,0 procenta. Vyšší výroba hovězího masa v České republice umožnila snížit dovoz ze zahraničí. Ten klesl i kvůli problémům se závadností polského masa. Kromě Polska dovážíme hovězí maso i z Nizozemska a Německa.

Produkce vepřového masa dosáhla v prvním čtvrtletí 2019 úrovně 50 496 tun, což představuje pokles o 2,8 procenta. Přestože v letošním roce můžeme pozorovat mírné zaostávání za loňskou produkcí, vepřové maso je stále vyráběno ve vyšší míře než ostatní typy mas. Výpadky v české produkci nahrazuje růst zahraničního dovozu, který se zvýšil o 3,3 procenta na 67 020 tun vepřového masa. Dovoz pochází především z Německa, Španělska a Polska.

Stavy drůbeže v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně vzrostly na 25,4 milionu kusů, což představuje zvýšení o 15,6 procenta. Produkce drůbežího masa však vzrostla pouze o 1,1 procenta na 39 685 tun. Česká republika není v produkci drůbežího masa soběstačná, proto bylo dovezeno 27 123 tun ze zahraničí. V případě polského drůbežího masa byl zaznamenán pokles spotřebitelského zájmu po objevení závadných dodávek. V důsledku tohoto vývoje byl zaznamenán pokles dovozu o 5,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ja Jarek

    Stačí se podívat na statistiky. Před rokem 1989 byla u nás na hlavu větší spotřeba masa než nyní. To jsme to maso brali kde když jsme nebyli soběstační?
    Si tyto demagogie strčte někam

  2. mi mirek

    naše chovy byly cíleně likvidovány a ted musíme žrát ten h.a.j..z.l z dovozu.

  3. Pa Pavel

    A co se s tím masem děje, když ho skoro nikdo nechce? Armáda je malá , tak asi do škol, nemocnic apod. ?

  4. Zd Zdeněk

    Dovoz zatím musí pokračovat ,jinak bychom chcípli z hladu.Každý stát by měl chovat a pěstovat to co umí a v danné zeni má výhodné podmínky pro růst.Co vyprodukuje navíc má prodat.Ale celé mi to připomíná budovatelské pětiletky a likvidování souk.hospodářství.EU = pokusy o hospodářství u nás v 50 létech.Všechny státy si nechali co umí vyprodukovat,jen Telička nám zařídíl otrocký chomout.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB