Česká ekonomika je v recesi, ta ale nepotrvá dlouho

Názor
Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrtý kvartál. Ekonomika podle nových dat poklesla mezikvartálně o 0,3 procenta a meziročně o 0,4 procenta. Česká republika tak upadla do mírné technické recese.
Ekonomika čelí novému riziku a tím je nedostatek komponent z Číny. Automobilky již přerušují výrobu, což oživení příliš nenahrává. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Díky datům za čtvrtý kvartál známe kompletní data i za celý rok 2022. Ekonomika rostla o 2,5 procenta, což je podle mě vzhledem k energetické krizi a válce na Ukrajině velmi slušný výsledek.

Za poklesem ekonomiky koncem roku stála zejména slabá domácí poptávka. Obchod zaznamenal velké problémy. Lidé se báli budoucnosti a vynakládali peníze jen na nutné věci. Nákupy, které šlo odložit, odložili.

Podle v pondělí zveřejněných dat poklesl německý hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém kvartále mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Německá ekonomika je tak překvapivě odolná. Zdá se, že pokud bude v zásobnících dost plynu, nemusí ani v roce 2023 upadnout do recese.

Růst reálného HDP v procentech. Zdroj: ČSÚ

To je překvapení, protože ještě před pár měsíci všechny klíčové instituce včetně MMF sázely na jasnou recesi. Evropa se tedy s energetickou krizí vyrovnává nad očekávání dobře.

Vnější prostředí se zlepšilo. Optimismus na finančních trzích signalizuje, že si spekulanti myslí, že to nejhorší v globální ekonomice už máme za sebou. Obavy z plynu na příděl se ukázaly jako zbytečné.

Brzdou české ekonomiky jsou nakonec domácnosti, které je potřeba přesvědčit o tom, že již vidíme světlo na konci tunelu. K tomu by mohl přispět nový prezident a politici obecně. Je třeba zakopat příkopy ve společnosti, což jistě zlepší celkový sentiment.

PSALI JSME:
Německá ekonomika na konci loňského roku nepatrně klesla

Bohužel ekonomika čelí novému riziku a tím je nedostatek komponent z Číny. Automobilky již přerušují výrobu, což oživení příliš nenahrává. Předpokládám, že v prvním kvartále letošního roku bude ekonomika ještě v recesi, přičemž zlepšení přijde až ve kvartále druhém. Za celý rok 2023 očekávám mírný růst kolem půl procenta.

Tento odhad je založen na předpokladu, že válka na Ukrajině nebude eskalovat a že bude v ekonomice dost ropy a plynu. Domnívám se, že v ekonomice vysoká inflace zůstane. Kombinace rychlého růstu cen a stagnace přinese do ekonomiky stagflaci, což je pro centrální banku nepříjemná kombinace na léčení inflace. Ta proto zůstane vyšší delší dobu.

Pro centrální banku jsou nová data vodou na mlýn. Bude říkat, že tou nejlepší léčbou inflace je recese. Ačkoli pozoruji intenzivnější kritiku České národní banky za to, že nezvyšuje úrokové sazby, nepředpokládám, že by je jakkoliv měnila. Sázím na to, že sazby zůstanou na stávajících hodnotách ještě několik kvartálů.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.