Česká ekonomika letos dále zbrzdí, potvrzuje ministerstvo financí

Názor
Snížení odhadu růstu ekonomiky ČR v letošním roce z 2,8 na 2,5 procenta, které včera oznámilo ministerstvo financí, není úplně překvapivé. A to zejména kvůli pokračujícímu zhoršování situace za našimi hranicemi. Svoji daň si vybírá v prvé řadě zpomalení německé a zprostředkovaně tedy čínské ekonomiky, které prohlubuje už takřka rok trvající celní válka Pekingu s Washingtonem.
Ministerstvo financí včera oznámilo snížení odhadu růstu ekonomiky ČR v letošním roce z 2,8 na 2,5 procenta. Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0,

Zpomalení čínské ekonomiky o jedno procento vyvolává pokles české ekonomiky v rozsahu 0,25 až 0,3 procenta. Důvodem je vysoká otevřenost tuzemské ekonomiky a silná závislost na vývozu do Německa. V letech 2016 i 2017 přitom Čína předčila Spojené státy jakožto nejdůležitější obchodní partner Německa. Čínské zpomalení se loni promítalo – a stále zjevně promítá – do zhoršení výkonu německého průmyslu, které pro změnu vedlo ke ztrátě dynamiky průmyslu českého. Celkově je celý středoevropský region zpomalením Číny poznamenán dokonce více než například eurozóna.

České ekonomice, podobně jako německé, nesvědčí ani nejistota spjatá s brexitem. V případě takzvaného tvrdého brexitu, tedy brexitu bez dohody Bruselu s Londýnem, by například nově vstoupilo v platnost clo ve výši deseti procent týkající se obchodu s automobily a autodíly mezi Británií a EU.

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Spojené království je jedinou z klíčových exportních destinací ČR, kam jsme v období od loňského ledna do loňského listopadu vyváželi meziročně nižší objem zboží, a to o zhruba 2,7 procenta. Například vývoz do Nizozemska v daném období meziročně rostl o více než desetinu, export do Ruska pak zase o zhruba 9,6 procenta.

Pokud by došlo na takzvaný tvrdý brexit, bude dále oslabovat českého zboží na britské ostrovy. Spojené království je důležitá exportní destinace nejen z hlediska přímého, ale také nepřímého exportu. Tvrdý brexit by tak mohl českou ekonomiku připravit o desítky miliard korun a o desetitisíce pracovních míst, zejména v autoprůmyslu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Negativní nálada z Německa se přenáší do České republiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.