Česká ekonomika letos poroste rychleji, tvrdí bankovní ekonomové

Analýza
Hlavní ekonomové bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) téměř nezměnili předchozí odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) a čekají letos růst tuzemské ekonomiky o 3,4 procenta. Vyplývá to z makroekonomické prognózy ČBA, kterou má redakce FEAI.cz k dispozici.
Globální ekonomika se sice z pandemického vývoje zotavuje, řada zemí však začíná bojovat s dalšími vlnami koronavirových mutací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předběžný odhad růstu HDP zveřejněný Českým statistickým úřadem (ČSÚ) na konci července potvrdil, že se české hospodářství pozvolna pohybuje po trajektorii oživení. A to, i když tržní očekávání byla ještě vyšší, než oznámené 7,8% meziroční tempo, které bylo měřené oproti velmi nízké srovnávací základně, tj. nejhoršímu druhému kvartálu loňského roku.

Ekonomové odhad pro rok 2022 mírně upravili směrem vzhůru na 4,5 procenta. Většina rizik spojených se slabším než očekávaným růstem podle nich souvisí s nejistotou ohledně dalšího vývoje covid-19 a jeho hospodářskými dopady, k nimž zatím patří i poruchy dodávek některých komponentů ze zámoří.

Vliv hospodářského vývoje ve světě na české hospodářství

Mezinárodní měnový fond (MMF) po poklesu globálního výkonu o 3,2 procenta v roce 2020 potvrdil svá jarní očekávání letošního růstu světového HDP na šest procent. V roce 2022 pak předpovídá zmírnění tempa na 4,9 procenta (což je o 0,5 % výše, než čekal na jaře, pozn. red.).

Fond v upřesněné předpovědi korigoval směrem vzhůru i další údaje. U Číny, jejíž hospodářství v loňském roce vzrostlo o 2,3 procenta, letos čeká zrychlení na 8,1 procenta a příští rok má její HDP stoupnout o 5,7 procenta.

Německo by se, po loňském poklesu o 4,8 procenta, mělo vrátit k růstu o 3,6 procenta, a v příštím roce dokonce o 4,1 procenta (MMF zvýšil odhad o celý procentní bod). To podle ČBA znamená dobré zprávy i pro naši exportně orientovanou ekonomiku.

Hospodářství eurozóny jako celku dle MMF loni kleslo o 6,5 procenta, letos by podle něj mělo růst o 4,6 procenta a o 4,3 procenta v roce příštím (i zde došlo ke korekci o 0,5 % směrem vzhůru). Kontrast s flexibilnější ekonomikou USA se však prohlubuje: Po loňském 3,5% poklesu HDP očekává letos fond jeho sedmiprocentní růst a 4,9 procenta v roce příštím.

Zdroj: ČBA

„Globální ekonomika se sice z pandemického vývoje zotavuje, řada zemí však začíná bojovat s dalšími vlnami koronavirových mutací. To bude dále prodlužovat problémy v dodavatelských řetězcích, které narušují ekonomické oživení nejen v domácí ekonomice, ale zároveň způsobují rychlý růst inflace,“ informoval v této souvislosti hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Oživení potvrzeno, ale…

Po meziročním poklesu HDP o 2,1 procenta v prvním čtvrtletí tohoto roku se česká ekonomika do fáze oživení překlopila už ve druhé polovině dubna. V návaznosti na zlepšující se epidemiologický výhled u nás i v zahraničí, zvyšující se tempo růstu zejména německého hospodářství a rostoucí proočkovanost populace byla očekávání ohledně výkonu české ekonomiky ve druhém letošním kvartálu poměrně vysoká.

Předběžné údaje ČSÚ zveřejněné na konci července však optimismus poněkud tlumí, i když 7,8 procenta meziročně na první pohled nevypadá špatně. Trh však očekával tempa růstu HDP cca o jeden procentní bod vyšší.

„A ještě měsíc si bude muset počkat na upřesnění, která z jeho složek za zveřejněnými odhady stojí. Zda je to nečekaně vysoký růst dovozů, nárůst zásob v souvislosti s ne úplně hladkými dodávkami některých komponent (např. čipů pro automobilový průmysl) a nedokončenou výrobou nebo zkrátka jen nedostatek dat implikující možné korekce směrem k původním očekáváním,“ uvádí bankovní asociace.

Zdroj: ČBA

Navzdory neuspokojivému hospodářskému výkonu ve druhém čtvrtletí jsou experti prognostického panelu ČBA v zásadě stejného názoru jako v květnu, kdy asociace prezentovala druhý letošní hospodářský výhled. Letos by tak podle mediánu jejich odhadů měl HDP meziročně vzrůst o 3,4 procenta.

Po 2,1% meziročním propadu v prvním čtvrtletí a 7,8% meziročním růstu ve čtvrtletí druhém očekávají ve zbytku roku 3,5 až 3,9% tempo. Podle jejich názoru se o zesilování počínajícího oživení v zásadě rovnoměrně postará spotřeba domácností, vládní spotřeba a (spíše ve druhé polovině roku) i investice. Tempo růstu vývozů (10,4 %) by mělo mírně překonat tempo dovozního růstu (10,1 %).

Pro rok 2022 očekávají hlavní ekonomové bank 4,5% růst HDP. Ten by, vedle soukromé spotřeby zrychlující na meziroční tempo růstu ve výši 4,6 procenta, měl být tažen především šestiprocentním oživením investiční aktivity firem. Veřejná spotřeba by oproti letošku měla růst pouze 1,1% tempem a pokračující dovozní aktivita způsobí, že čisté exporty budou z růstu spíše odečítat.

„Česká ekonomika se postupně vzpamatovává z covidového šoku. Tuzemské firmy se musejí vypořádávat s vysokými cenami komodit, nedostatkem dovážených komponent, drahou mezinárodní dopravou i chybějícími zaměstnanci. Počínající konjunktura je proto ve znamení vyšší inflace a růstu úrokových sazeb,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

PSALI JSME:
Výkon českého průmyslu byl v červnu nad průměrem EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.