Česká ekonomika loni rostla více, než se čekalo

Názor
Česká ekonomika v loňském roce podle předběžného dohadu vzrostla o 3,3 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. V zásadě tak spíše pozitivně nepřekvapila. Připomeňme totiž, že ministerstvo financí v lednu 2021 prognózovalo, že ekonomika přidá 3,1 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) v prognóze zveřejněné začátkem únoru 2021 předvídala růst čítající pouze 2,2 procenta.
Ministerstvo financí v lednu 2021 prognózovalo, že tuzemská ekonomika přidá 3,1 procenta. Ilustrační foto: Ministerstvo financí

Vzhledem k historicky rekordnímu propadu v roce 2020, čítajícím 5,8 procenta, to ovšem znamená, že na předpandemickou úroveň se hospodářství vrátí nejspíše teprve letos. V letošním roce ekonomika reálně stoupne pravděpodobně v rozsahu 3,6 procenta.

Loni ve čtvrtém čtvrtletí stahovaly ekonomiky dolů problémy autoprůmyslu, zejména pak takzvaný čipový hladomor. Ke konci roku se ale úzká hrdla v oblasti mezinárodní logistiky začala přece jenom poněkud uvolňovat, což značí lepšící se vyhlídky tuzemského průmyslu i exportu pro letošní rok.

Spotřeba domácností podala loni v posledním čtvrtletí poměrně solidní výkon, čímž růst ekonomiky podpořila. Je navíc možné, že v dalších revizích dnešních předběžného dohadu dojde ke zlepšení údaje k růstu ekonomiky loni ve čtvrtém čtvrtletí i v celém roce 2021.

Růst české ekonomiky, který překonává většinu očekávání, utvrdí  bankovní radu České národní banky, aby tento týden zvýšila svoji základní sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Naše ekonomika je závislá na dluhových steroidech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB