HDP si podržel růst i v prvním čtvrtletí letošního roku, jak potvrzují čerstvá data Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu se HDP v prvních třech měsících letošního roku zvýšil meziročně o 0,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. První kvartál ukázal, že hnací silou růstu české ekonomiky bude letos spotřeba domácností.
Růst optimismu mezi spotřebiteli potvrzuje ostatně také index jejich důvěry v ekonomiku, který se v dubnu zvýšil již počtvrté v řadě a dostal se nad svůj dlouhodobý průměr 100 bodů.
Podíl respondentů očekávajících zhoršení ekonomické situace v České republice se snižuje již čtyři měsíce po sobě. Klesají i obavy domácností z růstu nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009.
Spotřebitelskou poptávku bude stimulovat i postupné rozpouštění vysokých úspor domácností, které se pohybují nad dlouhodobým průměrem. V neposlední řadě bude mít pozitivní vliv i růst reálných mezd, k němuž dochází díky snižující se inflaci.
Tahounem růstu české ekonomiky tak letos bude především spotřeba domácností a investice soukromého sektoru. Na zahraniční poptávku, která hrála v minulosti důležitou roli, se spoléhat nemůžeme. Na vině jsou vedle přetrvávajících problémů dodavatelských řetězců, které jsou způsobeny geopolitickou situací, i potíže našeho tradičního obchodního partnera – Německa.
Jeho ekonomika v loňském roce vykázala nejnižší růst ze všech velkých zemí eurozóny. Navíc dle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) se letos HDP Německa zvýší jen o 0,2 procenta, podle odhadu německé vlády pak o 0,3 procenta.
Proto česká vláda staví svou prognózu růstu našeho hospodářství na domácí poptávce. Podle ministerstva financí by se měl HDP v letošním roce zvýšit o 1,4 procenta. MMF je však ohledně české ekonomiky pesimističtější a čeká růst o 0,7 procenta.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)