Česká ekonomika se obnovuje rychleji. Dobrá zpráva pro turisty: Eura nakoupí levněji

Názor
Zvýšením klíčových sazeb vysílá Česká národní banka (ČNB) signál, že se česká ekonomika obnovuje rychleji, než se předpokládalo, a na druhou stranu stále přetrvávají mírné lokální proinflační tlaky.
Koruna bude patrně nadále posilovat, což může být dobrá zpráva pro ty, kteří zamýšlí směnit své koruny do zahraničních měn během letních měsíců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro běžné spotřebitele tato změna není bezprostředně zásadní, aby ji ihned pozorovali na spotřebitelských cenách nebo svých mzdách. Co však pro běžného občana znatelné bude, tak je kurz koruny vůči euru a dolaru.

Koruna vůči těmto měnám bude patrně nadále posilovat, což může být dobrá zpráva pro ty, kteří zamýšlí směnit své koruny do zahraničních měn během letních měsíců. Neočekávejme ale nějaký zásadně příznivější kurz.

Z pohledu reálné ekonomiky povede zpřísňování měnových podmínek, tedy vyšší úrokové sazby, k mírnému tlumení realizace různých investičních projektů. Banky totiž růst úrokových sazeb samozřejmě promítají do svých sazeb hypoték, investičních a také spotřebitelských úvěrů.

PSALI JSME:
Éra levných peněz končí. Úroky se zvyšují

V této oblasti tedy v následujícím období můžeme a budeme pozorovat růst sazeb, a tedy určitého zpřísnění dostupnosti hypoték, investičních úvěrů a v neposlední řadě také spotřebitelských úvěrů. Éra ultralevného financování pro české občany, zdá se, končí.

Celý svět se zároveň nyní potýká s komplikacemi v rámci dodavatelských řetězců, což se promítá do vyšších cen některých výrobků. Jde ale patrně o přechodný jev, na který měnová politika ČNB až tolik reagovat nemusí a ani neumí.

Na druhou stranu český trh práce podle centrální banky nadále vykazuje prvky přehřívání, které díky masivním fiskálním stimulům významně nezmírnila ani pandemie koronaviru. Dokládají to stále vyšší počty volných pracovních míst, než počty nezaměstnaných.

PSALI JSME:
Česko si na dluh kupuje nízkou nezaměstnanost, ve stavebnictví přitom zoufale chybí lidi

Na rozdíl od ostatních světových centrálních bank má ČNB mandát výhradně na cenovou stabilitu, tedy v tomto ohledu se jeví normalizace úrokových sazeb od nuly na „běžnou“ úroveň jako zodpovědný krok.

Musíme si uvědomit, že horizont dopadu změn úrokových sazeb se do reálné ekonomiky promítá s časovým zpožděním 12 až 18 měsíců. ČNB tedy současným zvyšováním sazeb již mírně brzdí českou ekonomiku na tomto časovém horizontu.

Guvernér bankovní rady ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci dokonce potvrdil, že podle prognózy je relativně pravděpodobné, že se do konce roku dočkáme ještě dalšího zvyšování sazeb. A s velkou pravděpodobností ne pouze jednou.

Autor je obchodní ředitel společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB podle očekávání zvýšila repo sazbu na 0,50 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?