Česká ekonomika se ve třetím čtvrtletí rychle vzpamatovala z kovidového šoku

Názor
Podle nejnovějších dat statistického úřadu se po dramatickém propadu ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vrátila k růstu. HDP se ve srovnání s předchozím kvartálem zvýšil o 6,9 procenta, čímž se umazala zhruba polovina jeho propadu z prvního pololetí.
Na investicích se mimo jiné podepisuje slabší výstavba bytů i dalších staveb. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ekonomiku táhla ve třetím kvartálu nahoru odložená spotřeba domácností a export. České domácnosti, které nemohly realizovat svoje nákupy v důsledku restrikcí ve druhém čtvrtletí, je přesunuly do čtvrtletí třetího. Zajímavé bylo, že se to týkalo zejména zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u služeb panovala i ve třetím čtvrtletí vyšší opatrnost.

V případě exportu zase firmy doháněly skluz způsobený rozpadem dodavatelských řetězců a následnými odstávkami v době první vlny pandemie. Tyto závěry podporuje i vývoj nabídkové strany ekonomiky, kde výrazný vzestup zaznamenal obchod, pohostinství a ubytování na jedné straně a zpracovatelský průmysl na straně druhé.

PSALI JSME:
Po silném oživení HDP na konci roku znovu klesne

Když se však podíváme na meziroční čísla, tak zůstáváme stále hluboko v mínusu. Přesto je zde vidět za třetí kvartál pozitivní posun. Z předchozích téměř -11 procent se propad hospodářství zmírnil na pět procent. Výrazně negativně dopadají investice, na kterých se mj. podepisuje slabší výstavba bytů i dalších staveb. Firmy rovněž výrazně seškrtaly investice do dopravních prostředků, když na počátku koronakrize začaly zřetelně šetřit.

Za první tři čtvrtletí česká ekonomika poklesla o skoro šest procent. Vzhledem k tomu, že poslední kvartál roku bude opět v důsledku restrikcí velmi slabý, dosáhne celoroční propad zhruba sedmi procent. Proto není zatím důvod měnit náš výhled pro letošní a vlastně ani příští rok, od kterého čekáme zhruba 2,5% růst.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku v listopadu dále klesla

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru