Česká ekonomika si v loňském roce připsala 2,4 %

Názor
Podle podrobných údajů Českého statistického úřadu zveřejněných v tomto týdnu se růst české ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku mírně zpomalil. Oproti předchozímu kvartálu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,3 %, v meziročním srovnání pak o 1,8 %. Jde o nejpomalejší růst za poslední tři roky, neboť naposledy se tempo českého hospodářství dostalo pod dvě procenta právě na konci roku 2016.
Příspěvek poptávky k růstu HDP (sezónně očištěná data, výchozí data ČSÚ – bez vyloučení dovozu pro konečné užití).

I v posledním kvartále loňského roku růst hospodářství silně podporovala spotřeba domácností poháněná zlepšováním finanční situace spojené s rostoucími mzdami a vysokou zaměstnaností. K růstu ovšem tentokrát největší měrou přispěly i investice, konkrétně výstavba bytů i průmyslových budov a infrastruktury.

Po krátké přestávce začaly firmy, zřejmě pod tlakem přetrvávajícího nedostatku zaměstnanců, rovněž znovu investovat do strojů a ICT. Negativně tentokrát ovlivňoval výkon ekonomiky výsledek zahraničního obchodu, na kterém se podepsala jednak slabá zahraniční poptávka omezující exporty a naopak silná domácí poptávka, která zase tlačila na růst dovozů.

Při letmém pohledu na nabídkovou stranu ekonomiky je vidět, že průmysl jako největší tuzemské odvětví zcela ztratil tempo a propadl do mírného mínusu. Ekonomiku proto táhly nahoru především služby – konkrétně IT a telekomunikace, obchod, doprava atp. a v neposlední řadě i stavebnictví.

Příspěvek nabídky k růstu přidané hodnoty (sezónně očištěná data, výchozí data ČSÚ)

Za celý rok se český HDP zvýšil o 2,4 %, což není rozhodně nijak ohromující výsledek, nicméně s ohledem na vývoj především v západní Evropě, kam směruje většina tuzemského exportu, jde stále ještě o velmi dobré číslo. Samo o sobě totiž zajišťuje jednak vysokou zaměstnanost i solidní růst mezd bez prudkého zhoršení konkurenceschopnosti.

Ekonomický růst v každém případě zpomaluje a je jen velkou neznámou, nakolik jej zasáhne současné dění okolo šířícího se koronaviru. Jak moc se dál propadne zahraniční poptávka, zejména pokud jde o automobilový průmysl, nebo nakolik začnou firmy revidovat svoje investiční záměry. Na vyčíslování těchto důsledků je nicméně stále ještě velmi brzy. Prozatím počítáme se zpomalením růstu HDP pod dvě procenta.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika brzdí, ale struktura je příznivá

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru