Česká ekonomika ztrácí energii

Názor
Již za týden se k projednání podzimní Zprávy o měnové politice sejde bankovní rada České národní banky (ČNB). Podkladem k jednání bude nová makroekonomická a inflační prognóza. My jsme naši prognózu pro konec roku a rok následující vydali již tento týden.
Energetická náročnost tuzemské produkce je třetí nejvyšší ze všech 27 zemí EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Těžko si představit, že by se práce na makroekonomických výhledech mohla v dnešní době vyhnout tématu energetické krize. Nepřekvapí tedy, že jsme jako hlavní motto našich Ekonomických výhledů zvolili Česká ekonomika ztrácí energii.

Odkazujeme tím na fakt vysoké energetické náročnosti tuzemské produkce (ta je mimochodem třetí nejvyšší ze všech 27 zemí EU, pozn. aut.) a nejistotu, zda vůbec bude energií dostatek a za jakou budou cenu. Zároveň české hospodářství projde na přelomu roku mělkou recesí, nižší růstovou dynamiku vidíme i pro následující čtvrtletí.

PSALI JSME:
Nový strašák českých domácností: Obavu z drahoty střídá strach z propouštění a nezaměstnanosti

I když se tedy tuzemská ekonomika dostane v závěru letošního roku do recese, vykáže za celý letošní rok reálný růst o 2,7 procenta. Důvodem je robustní růst zejména v první polovině roku a ani třetí čtvrtletí zřejmě nebylo ve znamení poklesu. Oproti červencové prognóze, která počítala s letošním celoročním růstem o 2,5 procenta, jsme tak očekávaný vzestup mírně vylepšili.

Recese nás ale opravdu nemine, i když proti našim červencovým předpokladům bude zhruba poloviční a přijde o čtvrtletí později. To se ovšem podepíše na výkonnosti české ekonomiky v roce 2023. Pro příští rok jsme tudíž očekávaný reálný růst srazili na pouhých 0,5 procenta z původních 1,7 procenta.

Přes mělčí recesi bude následné oživení pomalejší, než s jakým jsme počítali před třemi měsíci. Dosažení předkrizové úrovně ekonomické aktivity očekáváme až ve třetím čtvrtletí příštího roku, tedy o čtvrtletí později.

PSALI JSME:
Výhled na 4. čtvrtletí (5.): Evropská energetická krize. Bude ještě hůř, ale jednou bude líp

Pokud jde o inflaci, její vrchol bude nižší, rychlý růst spotřebitelských cen ale bude odeznívat pomaleji. Díky příznivějšímu cenovému vývoji v posledních třech měsících a schváleným vládním opatřením, které sníží inflaci pro zbytek roku, jsme letošní očekávanou celoroční inflaci snížili na 15,1 procenta z původně odhadovaných 16,8 procenta.

Pro příští rok jsme ale prognózu zvýšili z 11,2 procenta na 12 procent. Rychlý návrat inflace k inflačnímu cíli tedy nečekejme. ČNB už sazby nezvýší a desinflační proces neurychlí. Ke dvouprocentnímu cíli se tak meziroční inflace dostane až na přelomu let 2024 a 2025.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká inflace je pátá nejvyšší v EU

Zavřít reklamu ×
    • Za tak kratky cas znicit ekonomiku to je opravdu obdivuhodny vysledek. Zestatnovani zisku jde soudruhum z 5k dobre, jen priciny problemu neresi, ale vytvareji

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?