Česká inflace je čtvrtou nejvyšší v celé EU

Názor
Podle v pondělí zveřejněných údajů Eurostatu dosáhla česká harmonizovaná inflace v květnu 15,2 procenta a je tak čtvrtou nejvyšší v rámci celé EU. Tři příčky před námi obsadily pobaltské země, které jsou součástí eurozóny. Absolutním rekordmanem je Estonsko s více než dvacetiprocentní inflací.
Dalším důvodem tuzemské inflace je naprosto bezprecedentní zvyšování cen oblečení (+22 %), které nevidíme nikde jinde v zemích Unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na dolních příčkách pomyslného žebříčku je Francie a Itálie (5,8 %) spolu s Finskem (7,1 %). V tomto směru je třeba dodat, že Francie se svým 6,5% zdražením elektřiny patří mezi země, které se dokázaly výraznému zvýšení cen této energie vyhnout. V ČR se naproti tomu cena elektrické energie zvýšila meziročně už o 30 procent, zatímco v Německu jen o 21 procent, ve Slovinsku dokonce o 16 procent poklesla.

Proč je česká inflace výrazně vyšší než ve většině zemí EU? Důvodů je hned několik. Jedním z nich je třeba jiné načasování růstu cen energií oproti některým jiným zemím. Zvyšování růstu cen energií začalo později a kumuluje se do kratšího časového období. Zároveň tu není žádná úleva pro domácnosti v podobě zastropovaných cen.

PSALI JSME:
Úsporný tarif Fialovy vlády má podobné parametry jako Babišova loňská plošná úleva od drahých energií. Je třeba opatření zacílit, vyvarovat se plošnosti

Dalším důvodem naprosto bezprecedentní zvyšování cen oblečení (+22 %), které nevidíme nikde jinde. Zatímco v celé EU se tyto ceny zvýšily o 2,4 %, u nás jde o desítky procent. Svádět to nemůžeme ani na korunu, protože podobný problém nemá ani Maďarsko (4,6 %) nebo Polsko (3,8 %).

Rekordní je i zvyšování cen v restauracích (+22,6 %), ve kterém je ČR rovněž jedničkou. Jen těsně za námi je Slovensko (19,9 %) a Bulharsko (17,6 %). Evropský průměr +6,6 procenta je na hony vzdálený aktuální české praxi.

PSALI JSME:
Inflační rallye pokračuje. Hotely a restaurace své zvýšily ceny o 22 procent

Výrazně nadprůměrně v ČR rovněž vzrostly ceny pohonných hmot a automobilů a tabáku. Rychleji, než v EU, u nás rostou i ceny téměř všech druhů potravin včetně sladkostí; výjimkou je pouze ovoce a zelenina.

Co čekat dál? Vzhledem k tomu, že do inflace není ještě zcela započten vliv vyšších cen plynu a elektřiny lze očekávat, že ani aktuální 15,2 procenta nejsou vrcholem současné inflační vlny. Lze jen spekulovat, kam až se ceny v následujících měsících vyšplhají. Inflace se letos stala téměř nepredikovatelnou veličinou, podobně jako hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příběh vysoké inflace v Česku nekončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.