Česká inflace je čtvrtou nejvyšší v celé EU

Názor
Podle v pondělí zveřejněných údajů Eurostatu dosáhla česká harmonizovaná inflace v květnu 15,2 procenta a je tak čtvrtou nejvyšší v rámci celé EU. Tři příčky před námi obsadily pobaltské země, které jsou součástí eurozóny. Absolutním rekordmanem je Estonsko s více než dvacetiprocentní inflací.
Dalším důvodem tuzemské inflace je naprosto bezprecedentní zvyšování cen oblečení (+22 %), které nevidíme nikde jinde v zemích Unie. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na dolních příčkách pomyslného žebříčku je Francie a Itálie (5,8 %) spolu s Finskem (7,1 %). V tomto směru je třeba dodat, že Francie se svým 6,5% zdražením elektřiny patří mezi země, které se dokázaly výraznému zvýšení cen této energie vyhnout. V ČR se naproti tomu cena elektrické energie zvýšila meziročně už o 30 procent, zatímco v Německu jen o 21 procent, ve Slovinsku dokonce o 16 procent poklesla.

Proč je česká inflace výrazně vyšší než ve většině zemí EU? Důvodů je hned několik. Jedním z nich je třeba jiné načasování růstu cen energií oproti některým jiným zemím. Zvyšování růstu cen energií začalo později a kumuluje se do kratšího časového období. Zároveň tu není žádná úleva pro domácnosti v podobě zastropovaných cen.

PSALI JSME:
Úsporný tarif Fialovy vlády má podobné parametry jako Babišova loňská plošná úleva od drahých energií. Je třeba opatření zacílit, vyvarovat se plošnosti

Dalším důvodem naprosto bezprecedentní zvyšování cen oblečení (+22 %), které nevidíme nikde jinde. Zatímco v celé EU se tyto ceny zvýšily o 2,4 %, u nás jde o desítky procent. Svádět to nemůžeme ani na korunu, protože podobný problém nemá ani Maďarsko (4,6 %) nebo Polsko (3,8 %).

Rekordní je i zvyšování cen v restauracích (+22,6 %), ve kterém je ČR rovněž jedničkou. Jen těsně za námi je Slovensko (19,9 %) a Bulharsko (17,6 %). Evropský průměr +6,6 procenta je na hony vzdálený aktuální české praxi.

PSALI JSME:
Inflační rallye pokračuje. Hotely a restaurace své zvýšily ceny o 22 procent

Výrazně nadprůměrně v ČR rovněž vzrostly ceny pohonných hmot a automobilů a tabáku. Rychleji, než v EU, u nás rostou i ceny téměř všech druhů potravin včetně sladkostí; výjimkou je pouze ovoce a zelenina.

Co čekat dál? Vzhledem k tomu, že do inflace není ještě zcela započten vliv vyšších cen plynu a elektřiny lze očekávat, že ani aktuální 15,2 procenta nejsou vrcholem současné inflační vlny. Lze jen spekulovat, kam až se ceny v následujících měsících vyšplhají. Inflace se letos stala téměř nepredikovatelnou veličinou, podobně jako hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Příběh vysoké inflace v Česku nekončí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.