Česká inflace je pátá nejvyšší v EU

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných ve středu dosáhla v září meziroční harmonizovaná inflace v zemích EU téměř 10,9 procenta, v eurozóně 9,9 procenta a v ČR 17,8 procenta. Česká inflace je pátou nejvyšší v rámci celé unie.
Česká inflace je pátou nejvyšší v rámci celé unie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na špici – tedy první tři místa – zaujímají pobaltské euro-země na čele s Estonskem (24,1 %). Před námi je dokonce ještě Maďarsko (20,7 %), které v posledním roce přistoupilo k netradičním cenovým opatřením. Na konci řebříčku je opět Francie (6,2 %), a to především díky zastropování cen energií pro domácnosti.

Celkově je vidět, že inflační vlna v zemích EU stále ještě sílí a evidentně před ní nechrání ani členství v eurozóně. Nejde přitom jen o pobaltské země, ale v inflaci nás už dohání i Nizozemí, kde ceny rostou jen o sedm desetin procentního bodu pomaleji než v ČR.

Samozřejmě nepřekvapí, že hlavním dílem se na evropské inflaci podílejí drahé energie, kterým sekundují potraviny. Nepříjemné ovšem je, že nahoru míří i jádrová inflace s tím, jak rostou ceny zboží a služeb. Sekundární efekty drahých energií se tak postupně přelévají do cen napříč celým trhem.

PSALI JSME:
Vládě výrazně pomáhá (a ještě pomůže) vysoká inflace

Česká inflace si udržuje některá tradiční specifika, zejména pokud jde o třeba o oblečení, které v meziročním srovnání zdražilo o 20 procent. V žádné jiné zemi tak prudký růst cen oděvů nenajdeme, ve srovnání s celou unií je tempo místních cen téměř pětinásobné. K razantnímu zvyšování cen se u nás přiklánějí i prodejci obuvi, která stojí aktuálně o skoro 15 procent více.

K českým specifikům se nyní řadí i domácí elektronika, která v tuzemsku docela rychle zdražuje, a to včetně počítačů. A zapomenout se nedá ani na rekordní růst cen v restauracích. Zde nám už ovšem začíná alespoň sekundovat Maďarsko a Bulharsko.

Inflační vlna v zemích EU ještě nepominula, a proto s vysokou inflací lze počítat i v dalších měsících. Na rekordní inflaci v eurozóně nepochybně zareaguje Evropská centrální banka, která zřejmě už příští týden zvýší své úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Vzhledem ke zpoždění, s jakým tento cyklus utahování měnové politiky začala, jí vlastně ani nic jiného nezbývá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankéři se obávají, že se do ekonomiky dostane až moc peněz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?