Česká inflace je pátá nejvyšší v EU

Názor
Podle údajů Eurostatu zveřejněných ve středu dosáhla v září meziroční harmonizovaná inflace v zemích EU téměř 10,9 procenta, v eurozóně 9,9 procenta a v ČR 17,8 procenta. Česká inflace je pátou nejvyšší v rámci celé unie.
Česká inflace je pátou nejvyšší v rámci celé unie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na špici – tedy první tři místa – zaujímají pobaltské euro-země na čele s Estonskem (24,1 %). Před námi je dokonce ještě Maďarsko (20,7 %), které v posledním roce přistoupilo k netradičním cenovým opatřením. Na konci řebříčku je opět Francie (6,2 %), a to především díky zastropování cen energií pro domácnosti.

Celkově je vidět, že inflační vlna v zemích EU stále ještě sílí a evidentně před ní nechrání ani členství v eurozóně. Nejde přitom jen o pobaltské země, ale v inflaci nás už dohání i Nizozemí, kde ceny rostou jen o sedm desetin procentního bodu pomaleji než v ČR.

Samozřejmě nepřekvapí, že hlavním dílem se na evropské inflaci podílejí drahé energie, kterým sekundují potraviny. Nepříjemné ovšem je, že nahoru míří i jádrová inflace s tím, jak rostou ceny zboží a služeb. Sekundární efekty drahých energií se tak postupně přelévají do cen napříč celým trhem.

PSALI JSME:
Vládě výrazně pomáhá (a ještě pomůže) vysoká inflace

Česká inflace si udržuje některá tradiční specifika, zejména pokud jde o třeba o oblečení, které v meziročním srovnání zdražilo o 20 procent. V žádné jiné zemi tak prudký růst cen oděvů nenajdeme, ve srovnání s celou unií je tempo místních cen téměř pětinásobné. K razantnímu zvyšování cen se u nás přiklánějí i prodejci obuvi, která stojí aktuálně o skoro 15 procent více.

K českým specifikům se nyní řadí i domácí elektronika, která v tuzemsku docela rychle zdražuje, a to včetně počítačů. A zapomenout se nedá ani na rekordní růst cen v restauracích. Zde nám už ovšem začíná alespoň sekundovat Maďarsko a Bulharsko.

Inflační vlna v zemích EU ještě nepominula, a proto s vysokou inflací lze počítat i v dalších měsících. Na rekordní inflaci v eurozóně nepochybně zareaguje Evropská centrální banka, která zřejmě už příští týden zvýší své úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů. Vzhledem ke zpoždění, s jakým tento cyklus utahování měnové politiky začala, jí vlastně ani nic jiného nezbývá.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Centrální bankéři se obávají, že se do ekonomiky dostane až moc peněz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB