Česká kancelář pojistitelů ukončila pomoc nepojištěným ukrajinským řidičům

Správní rada České kanceláře pojistitelů (ČKP) se po více než roce rozhodla ukončit ke dni 13. dubna 2023 bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel. ČKP o tom informovala v tiskové zprávě. Kancelář je profesní organizací pojišťoven, které mají oprávnění poskytovat na území Česka pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (tzv. povinné ručení, pozn. red.).
Ukrajinské vozidlo u českých pojišťoven pojistit legislativně nelze. Ukrajinští motoristé však mají možnost uzavřít si pojištění pro svoje vozidlo přímo na Ukrajině nebo on-line ze zahraničí u některé z ukrajinských pojišťoven. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle rozhodnutí Správní rady ČKP se budou nově nehody, které zavinili nepojištění ukrajinští motoristé a vymáhaní z nich vyplývajících škod, posuzovat individuálně. Plošná pomoc fungovala od 1. března 2022 a platila po dobu šesti měsíců od překročení ukrajinských hranic.

Stále platí to, že pojistit ukrajinské vozidlo u českých pojišťoven legislativně nelze. Ukrajinští motoristé však mají možnost uzavřít si pojištění pro svoje vozidlo přímo na Ukrajině nebo on-line ze zahraničí u některé z ukrajinských pojišťoven, které jim vystaví elektronickou zelenou kartu.

Podstatná část ukrajinských motoristů se po tuzemských komunikacích pohybuje pojištěna a počet nepojištěných vozidel významně klesá.

„Lze odhadnout, že aktuálně se v ČR provozují čtyři tisíce nepojištěných ukrajinských vozidel a 34 tisíc pojištěných vozidel na Ukrajině,“ informoval pojistný matematik ČKP Petr Jedlička.

Na základě těchto údajů se rozhodla Správní rada ČKP ke dni 13. dubna 2023 o ukončení plošného bezplatného krytí škod, které způsobili nepojištění ukrajinští motoristé. Podle Správní rady ČKP také bude nově platit to, že případy nepojištěných ukrajinských motoristů se budou posuzovat jednotlivě.

V případech hodných zvláštního zřetele uprchlíků ve zjevné nouzi může být následně od vymáhání ustoupeno. „Musíme si být vědomi, že Ukrajina se přes normalizaci v oblasti pojištění vozidel nachází ve válečném stavu a na našem území mohou stále hledat bezpečí lidé, kteří doslova přišli o všechno,“ uvedl k rozhodnutí Jan Matoušek, výkonný ředitel ČKP.

PSALI JSME:
ČKP pomůže ukrajinským motoristům

V případě nehody zůstává postup pro nahlášení ve vztahu k poškozenému motoristovi stejný. Poškozenému ČKP vyplatí škodu z Garančního fondu, celý případ posoudí a až při neshledání zjevné nouze bude tyto finanční prostředky po nepojištěném ukrajinském viníkovi vymáhat.

„ČKP od března 2022 do konce stejného měsíce 2023 řešila 179 nepojištěných škod, které se týkaly ukrajinských automobilů. Závazek za tyto škody vůči poškozeným je vyčíslený na 18,9 milionů korun. Jde o nízké jednotky procent, neboť ve stejném období bylo celkově zaznamenáno 2 827 nepojištěných škod českých a zahraničních vozidel, za které závazek za stejné období vychází na 498 milionů korun,“ uvádí další statistiky Petr Jedlička.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ČKP prodlužuje pomoc ukrajinským motoristům na šest měsíců

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních …

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.